Ako stíhať brigádu popri škole? Dôležitý je správny výber zamestnania, ale aj takýto organizačný kalendár

Brigáda počas školy

Brigádu môžeš nájsť aj v kaviarni (Zdroj: Unsplash/Brooke Cagle)

#Pracovať popri škole je dnes oveľa jednoduchšie ako kedysi. Čím ďalej, tým viac zamestnávateľov ponúka pre absolventov stredných a vysokých škôl možnosť zamestnať sa na dohodu, aby jednak vykryli výpadky vo firme, ale aj našli nových spoľahlivých pracovníkov do budúcna.

Prečo by si mal myslieť na brigádu počas školského roka? Čuduj sa svete, vie ti dať oveľa viac, ako si dokážeš predstaviť. Nielenže naplno vstúpiš do sveta dospelosti, ale aj pochopíš hodnotu peňazí. Ani tvoji rodičia ich nezbierajú na stromoch. Zarobené peniaze si užiješ oveľa viac ako vreckové od rodičov.


Hľadáš si novú prácu, alebo len máš chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdeš na kariera.sk.


Prečo pracovať popri škole?

Vynechajme letné prázdniny a zamerajme sa na výhody brigád počas školského roka. Je pravda, že čím viac hodín stráviš v práci, tým menej času ti ostáva na učenie. Ale buď k sebe úprimný – koľko hodín doma stráviš nad knihami a zošitmi? Zrejme to viac ako pár hodín týždenne nebude, všakže?

Brigáda zabíja nudu. Môže sa to zdať ako paradox. V skutočnosti tráviš veľa času na sociálnych sieťach alebo pri iných zbytočných aktivitách. Prečo tento čas neinvestovať do seba? Práca na dohodu je flexibilná, v drvivej väčšine firiem si totiž smeny nastavuješ sám. A ak vieš, že v utorok sa potrebuješ učiť, jednoducho smenu mať nebudeš.

Už 40 hodín mesačne si vieš zarobiť minimálne 200 eur. To sa rovná dvom krátkym smenám za týždeň. Vieš nimi pokryť náklady na cestovanie, internet, ošatenie, nejaké kino, burger a podobne. Až tu si uvedomíš, ako dlho a ako tvrdo musíš pracovať, aby si zaplatil za drahý paušál.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST rýchlych ovsených kaší: Podceňovaná značka prekvapila na plnej čiare, známy výrobca sklamal

Nezabúdaj ani na zodpovednosť. Áno, ak v škole neprinesieš vypracovaný projekt a dostaneš za to 5, o týždeň si to možno opravíš. Tak to však v živote nefunguje. Až prvá práca ti dá poriadne okúsiť život, ktorý ťa čaká po škole. Čím skôr sa naň pripravíš, tým lepšie ho časom budeš zvládať. Aby sme ťa však nestrašili, nie je to v skutočnosti také zlé, ako ti mnohí povedia. Len sa tvoje školské povinnosti stanú pracovnými a začnú mať väčšiu váhu.

Správny výber brigády

Ak chceš byť so svojou brigádou spokojný, najprv si musíš dobre vybrať. Ak ťa baví pracovať v bare, potom sú pozície barman alebo čašník presne tým, čo hľadáš. Preferuješ skôr pokojnejšie prostredie? Popýtaj sa v elektre, v kníhkupectve alebo v drogérii. Chceš využiť cudzí jazyk? V tom prípade je pre teba vhodná napríklad pozícia na recepcii. Nezabudni však doručiť aj dobre napísaný životopis, ktorý určite zvýši tvoje šance na prijatie na danú brigádu.

Každý si vie nájsť to svoje. Ešte lepšie je hľadať si brigádu v odbore, ktorý študuješ. Čo ty vieš, možno si ju obľúbiš a časom sa z nej stane tvoj prvý džob. Ak s ňou nebudeš spokojný, pracovný pomer na dohodu vieš ukončiť kedykoľvek.

Niektoré brigády môže vykonávať aj z domu
Niektoré brigády môže vykonávať aj z domu (Zdroj: Pexels.com/Olia Danilevich)

Pamätaj, že zamestnávateľ sa nikdy nepretrhne, aby mal v tíme práve teba. Zručnosti a schopnosti budeš musieť ukázať sám. Ani najlepšie známky ti nezabezpečia najlepšiu prácu. Brigádu neber ako niečo zlé, niečo, čo ti kradne voľný čas. Považuj to za skúsenosť do budúcna. Aj zlá brigáda ti dá ponaučenie.

Zorganizuj si svoj čas

Mnohí hovoria, že pracovať počas štúdia je nemožné. Lenže ročne brigádujú tisíce stredoškolákov a ešte viac vysokoškolákov. Stačí si zorganizovať svoj čas nasledovne:

  • Napíš si na papier, čo robíš počas jedného týždňa (napríklad v pondelok do 14:00 škola, hodinu sa učíš). Sociálne siete nie sú činnosť.
  • Nájdi v zozname voľné okná, ktoré si nezaplnil zmysluplnými činnosťami (napríklad v stredu od tretej do večera sa nudíš, v sobotu doobeda taktiež).
  • Počas pracovného pohovoru si urči pracovný čas podľa tvojho voľného času.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Seriál You so skvelou temnou atmosférou: Zrekapituluj si Joeove obete pred poslednou sériou

Rešpektuj pravidlá

Pamätaj, že brigádnik môže pracovať maximálne 20 hodín týždenne. Zamestnávatelia o tom dobre vedia. Napríklad práca v potravinách má výhodu v tom, že je v podstate jedno, kedy prídeš a kedy odídeš, pretože práce je vždy dosť. Väčší problém môže byť napríklad s pozíciou barmana, ktorú by si v sobotu doobeda v zatvorenom klube asi nevykonával.

Musíš si uvedomiť, že aj pozícia, na ktorú sa hlásiš, má určité pravidlá. Recepčného treba robiť občas aj v noci, obchody praskajú vo švíkoch najmä v piatok večer a v sobotu ráno a kino premieta až poobede. Zlaď svoj kalendár s prácou, ktorú v rámci neho môžeš vykonávať. A keď nájdeš prácu, ktorá sa ti páči, gratulujeme! Našiel si si brigádu.

Po škole máš o starosť menej

Práca na dohodu nemá výhody len v podobe prvých zarobených peňazí či zmysluplnejšie stráveného voľného času. Ak sa zamestnávateľovi pozdávaš a svoju prácu vykonávaš poctivo a dobre, je pravdepodobné, že pre ukončením školy ti ponúkne možnosť pracovať vo firme na plný úväzok.

Teraz si sa dostal o krok pred spolužiakov. Kým oni si budú po maturite alebo po štátniciach ešte len hľadať svoju prvú prácu, ty máš o starosť menej a nečaká ťa úrad práce. Stačí mať odvahu, štipku zodpovednosti a trochu chcieť niečo zo sebou urobiť.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame