Ako si zvyknúť na vysokoškolský život? Máme tipy pre všetkých prvákov!

prvý rok na výške

Prvý rok na výške si rozhodne užiješ (Zdroj: Pexels/Anastasiya Gepp)

#Začiatok vysokej školy je vzrušujúcim krokom v živote každého človeka. Je to síce paradox, ale takáto veľká zmena ťa môže určitým spôsobom aj vydesiť. Zažívaš prvý rok na výške aj ty? Nemaj obavy, s nami to hravo zvládneš! Spísali sme pár tipov, ktoré ti pomôžu zorientovať sa vo vysokoškolskom svete.

Ahoj, volám sa…

Na vysokej škole spoznáš stovky nových ľudí. Či už pôjde o spolužiakov, profesorov alebo zamestnancov univerzity. Prirodzene, nepadneš si hneď s každým do náručia, ale aj malá interakcia je lepšia ako žiadna. Môžete si navzájom pomáhať, radiť a podporovať sa (najmä v prvých týždňoch v neznámom prostredí). Ktovie, možno stretneš aj nového naj kamoša alebo životnú lásku.

Ukáž svoje pravé ja

Trochu otrepané klišé, ale určite s ním zaboduješ. Si jedinečná bytosť plná emócií a talentov, ktorá čaká na to, aby sa mohla spriateliť s inými ľuďmi. Hovorí sa, že stačí iba 7 sekúnd na to, aby si o tebe človek urobil solídny dojem. Nikdy nevieš, s kým sa na výške spoznáš. Rozhodne z toho nemusíš byť na nervy, stavíme sa, že ľudia si ťa obľúbia!

Nájdi svoju partiu kamošov (Zdroj: Unsplash/Omar Lopez)

Zapájaj sa do aktivít, ktoré organizuje tvoja univerzita

Či už ide o mimoškolskú prednášku, vianočný večierok alebo ples, podujatia akademickej obce sú skvelou príležitosťou, ako lepšie spoznať svojich spolužiakov, profesorov a odborníkov z praxe. Samozrejme, nie je to iba o účasti na týchto podujatiach. Zároveň sa môžeš naučiť niečo nové, zabaviť sa a v neposlednom rade aj urobiť dobré meno v kolektíve.

Životný štýl menom internát

Niektorým sa zježia všetky chlpy, iní si ho nevedia vynachváliť. Ak máš strach, či dokážeš zdieľať spoločné priestory s cudzím človekom, odpoveď je áno! Ľudská bytosť je výnimočná tým, že sa dokáže prispôsobiť akejkoľvek situácii. Nezabúdaj však komunikovať o svojich potrebách, urč si so spolubývajúcimi určité hranice a vytvorte váš spoločný rituál. Zájdite na kávu, urobte si filmový večer, je to len na vás. Samozrejme, bez kompromisov to určite nepôjde.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dokedy podať prihlášku na výšku? Tu je PREHĽAD všetkých termínov na slovenské vysoké školy v roku 2023

Rozvíjaj to, čo ťa baví

Vysoká škola je skvelá aj v tom, že máš viac času venovať sa veciam, ktoré ťa napĺňajú a robia šťastným. Určite máš svoje záľuby, na ktoré nedáš dopustiť. Teraz nastala tá chvíľa, aby si sa poriadne realizoval! Študentské organizácie, divadelné či filmové kluby, univerzitné médiá, spevácke zbory, kapely, hodiny tanca či jazykové kurzy – možností je mnoho, stačí si len vybrať. 

Nájdi si čas aj na mimoškolské aktivity, ktoré ťa bavia (Zdroj: Unsplash/Zhang Kenny)

Zoznám sa s prostredím tvojej fakulty

Toto je krok, na ktorý nesmieš zabudnúť. Je veľké plus, ak vieš, kde sa čo nachádza. Potrebuješ zájsť na študijné oddelenie? Nájsť aulu, kde máš prednášku? Alebo navštíviť knižnicu? Neváhaj sa na základné záchytné body opýtať alebo na hľadanie informácií využi webovú stránku inštitúcie. Prípadne sa spýtaj na vrátnici alebo na sekretariáte tvojej katedry.

Na prvom mieste si vždy TY

Dobrá starostlivosť o svoje telo a myseľ je nevyhnutná každý deň tvojho života. Táto jednoduchá teória je však podstatne dôležitejšia, keď začneš úplne novú kapitolu na univerzite, často na míle ďaleko od  rodiny a domova. Pravdepodobne budeš čeliť častému pokušeniu jesť nezdravé jedlo, variť lacné jedlá alebo vynechať cvičenie kvôli nedostatku času. Napriek tomu je dôležité dodržiavať zdravý životný štýl, jesť dostatok ovocia a zeleniny, dobre spať a často cvičiť.

Rada na záver

Rozhodol si sa ísť študovať na vysokú školu. Pamätaj, že začiatky sú vždy ťažké, ideš do nového prostredia, medzi nových ľudí, opäť si musíš budovať postavenie a miesto v kolektíve. Postupom času ale zistíš, čo sa má a čo nie. Pochopíš celý vysokoškolský systém. Spoliehaj sa na seba a ver svojej intuícii. Vysokoškolský život je nádherným obdobím, ktoré zažiješ iba raz, preto si ho vychutnaj a uži. Držíme ti palce!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ako napísať bakalársku či diplomovú prácu? Dodrž tieto pravidlá a máš ju raz-dva!

Schooltag, to sú zaujímavo spracované podcasty stredoškolských predmetov, ale aj tipy na učenie.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame