Kedysi boli ženy menejcenné a nesmeli ani voliť: Ako sme bojovali a s čím zápasíme dnes?

ženský protest

Ženy to v histórii rozhodne nemali ľahké (Zdroj: GettyImages)

#Práva žien sú často diskutovanou témou nielen u nás, ale aj vo svete. Ide o pomerne krehkú oblasť, na ktorú môžu mať rôzni ľudia všelijaké názory. To, že v súčasnosti žijeme vo svete, ktorý umožňuje ženám voliť či nosiť nohavice, nebolo vždy samozrejmosťou.

Zásluhou histórie a významných bojovníčok za ženské práva sa spoločnosť vyformovala do súčasnej podoby. Nebuď skeptik a nestavaj ženy do pozície zraniteľných a menejcenných bytostí. Žena v sebe dokáže nájsť obrovskú silu a ísť ďalej! A to aj v situáciách, o ktorých sa ti možno ani nesnívalo. V našom článku sa dozvieš:

Ženské práva vo svete  |  Feminizmus na Slovensku  |   Súčasné problémy
Čo s tým má MDŽ  |  Prečo je dôležité sa slobodne rozhodovať?

Prvé bojovníčky za ženské práva

Boj o ľudské práva je starý snáď ako ľudstvo samotné. Z histórie iste vieš, že práva žien boli často a dlhé roky potláčané. Vznikali preto mnohé feministické hnutia, ktoré bojovali za ženské práva. Ženy bojovali najmä za rovnoprávnosť v oblasti politiky a celkovej slobody.

Hovorí ti niečo pojem sufražetky? Išlo o spolok žien, ktoré sa v tomto boji angažovali už začiatkom minulého storočia v Anglicku. Hlavnou myšlienkou, ktorú sa snažili raziť, bolo volebné právo pre všetkých, a teda aj pre ženy. Preslávili sa neobvyklými spôsobmi, akými upozorňovali na bezprávie – rozbíjali okná, podpaľovali poštové schránky alebo sa uchyľovali k protestným hladovkám.

Neskôr sa myšlienky tohto hnutia prebojovali aj za hranice Veľkej Británie – hnutie zaktivizovalo ženy (ale aj mužov, ktorí tejto myšlienke fandili) v USA či v Európe.

Prvá slovenská feministka

Ak si dával pozor na hodinách literatúry, bude ti známe meno slovenskej spisovateľky Hany Gregorovej. Manželka spisovateľa Jozefa Gregora-Tajovského bola okrem iného aj obhajkyňa práv žien. Presadzovala filozofiu, ktorú bolo ťažké dostať do povedomia ľudí.

Od detstva bola ovplyvňovaná politickým a kultúrnym podnebím vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku, čo jej neumožnilo ani dosiahnuť vzdelanie, po ktorom túžila. Už v útlom veku si uvedomovala, že chce zmeniť ženský svet.

Až keď sa po prvej svetovej vojne s manželom presťahovala do Bratislavy, otvorili sa jej obzory, ktoré jej ponúklo veľkomesto. Začala sa intenzívne venovať literárnej činnosti a vo svojich dielach prezentovala svoje feministické názory. Hoci ju širšia verejnosť brala ako zradkyňu ženskosti, môžeme byť radi, že sa nevzdala, pretože aj vďaka nej je slovenské ženské pokolenie dnes tam, kde je.

 

Kampane za ženské práva

Európska únia chce lepšie práva pre všetky ženy, bez ohľadu na rasu, národnosť či podmienky, v ktorých žijú. Predstaviteľky, ktoré v súčasnosti zdôrazňujú dôležitosť rovnocennosti žien, a to nielen vo vyspelých krajinách, pracujú s myšlienkou, že je dôležité začleňovať ženy ako zložky spoločnosti v rovnakej miere, ako je to v prípade mužov.

V rámci EÚ vzniká viacero kampaní, ktoré sú zamerané najmä na lepšie ekonomické postavenie žien, presadzovanie nežného pokolenia do vyšších funkcií. Ale takisto riešia násilie páchané na ženách a dievčatách.

Prečo existuje Medzinárodný deň žien?

Uvažoval si niekedy nad tým, prečo sa oslavuje 8. marca MDŽ? A nie, nie je to len o tom, že mamke, babke či priateľke prinesieš nejakú malú pozornosť. V prvom rade je tento sviatok vnímaný ako oslava všetkých žien na svete, ktoré dokázali bojovať za zrovnoprávnenie žien v spoločnosti – či už bojovali za rodovú rovnosť, alebo pracovné podmienky, ktoré boli často katastrofálne.

Tušil si, že tradícia oslavovať MDŽ vznikla už pred viac ako sto rokmi? Sviatok zaviedli na medzinárodnej ženskej konferencii v roku 1910 v Kodani. Stanovila ho organizácia OSN k výročiu štrajku 40-tisíc newyorských krajčírok v roku 1908.Tie sa ráznym bojom usilovali o zrušenie povinného desaťhodinového pracovného času, ale chceli tiež poukázať na nízke mzdy a zlé pracovné podmienky.

Ženy nepatria len do kuchyne!

Staré známe, že žena patrí do kuchyne a mala by sa starať o domácnosť a deti, by malo zostať v minulosti. Len na Slovensku nájdeš mnohé úspešné ženy v rôznych sférach, ktoré to mali v začiatkoch kariéry určite extrémne náročné. Vytrvalosťou však dosiahli svoje spoločenské a kariérne postavenie, a my im držíme palce! Tak ako aj tebe, nech sa rozhodneš akokoľvek bojovať vo svoj prospech.

Je potrebné, aby dnešná spoločnosť pochopila, že ženy a muži sú si rovnocennými bytosťami, ktoré v pracovnej sfére dokážu podávať rovnaký výkon. Malo by to tak byť vo všetkom, počnúc kariérnym ohodnotením.

Rozdiely v platoch

Ako sme už vyššie načrtli, určite sa stretáš aj ty v praxi s tým, že tá istá pozícia má rôzne platové ohodnotenie vzhľadom k pohlaviu. Prečo by sme mali v 21. storočí tolerovať to, že ak je niekto napríklad skúseným manažérom, s rovnakou praxou, tak má byť menej finančne docenený len na základe pohlavia?

Štatistiky hovoria, že priemerné platové rozdiely medzi ženami a mužmi v Európskej únii sú až 12,7 percenta, na Slovensku dokonca až 16,6 percenta. To je celkom dosť, nemyslíš?

Už dávno neplatí klišé, ktorého sa držali naši rodičia, že muž musí nosiť do domácnosti viac peňazí než jeho manželka. Prečo by to tak malo byť? Ak má domácnosť spoločnú kasu, je dôležité, kto do nej koľko prisypal? Podľa nás je podstatné to, že si domácnosť dokáže udržať životný štandard a prežiť v súčasnom ťažkom svete.

 

Právo rozhodovať sa

Či si žena alebo muž, si jedinečná ľudská bytosť, ktorá má svoje práva. Nenechaj si hovoriť do svojich rozhodnutí, či už ide o maličkosti, alebo závažné rozhodnutia. Nikto na svete (ani tí vyššie postavení) nevie, čo je pre teba najlepšie, než ty sám!

Nenechaj spoločnosť, aby ti nasadila putá a urobila z teba jedného z mnohých. A nech sa to týka politiky, spoločnosti, sociálneho postavenia, kariéry, či štúdia, maj vlastnú hlavu. Nevravíme, že nie je dobré si vypočuť názor iných, ale vo finále si ty sám ten, ktorý urobí posledný krok. Rozhoduj o svojom živote a svojich skutkoch a uvidíš, ako sa ti uľaví.

Právo rozhodovať o vlastnom tele

Pri práve slobodného rozhodovania ešte chvíľu zostaneme. Aj keď ide o kontroverznejšiu tému, netreba pred ňou zatvárať oči. Môže sa týkať každého, či si chalan alebo baba. Môže sa to týkať napríklad zmeny pohlavia, ale s touto voľbou sa nestretá toľko ľudí, ako s ďalšou podstatnou témou.

Áno, ide o tematiku interrupcií. Je to problém, ktorý sa pretriasal už niekoľkokrát. Objavuje sa množstvo názorov pre umelé prerušenie tehotenstva či proti nemu, množstvo zákonov, ktoré ho majú povoliť či zakázať. Áno, najlepšie je, ak nemusíš podobný problém riešiť, no postretnúť to môže každého. Je na tebe, ku ktorej skupine zástancov sa prikloníš, ale mysli na možnosť „pro choice“, teda slobodnú voľbu ženy, ktorá sa rozhoduje, či si dieťa ponechá alebo nie. Ide predsa o jej telo!

 

Nemaj strach povedať NIE!

Slobodné rozhodnutie povedať niekomu „Nie!“ by malo byť samozrejmosťou. Odmietni drink na party od neznámeho človeka, či spoločnosť, ktorá ti nie je príjemná… Mnoho ľudí, aj v dnešnej vyspelej spoločnosti, toto pravidlo prehliada. Zastaň si seba (alebo kamošku, či slabšieho jedinca) a nemaj strach vyjadriť odmietnutie. Sú situácie, v ktorých ti to môže zachrániť život, alebo ťa to minimálne uchrániť pred psychickou traumou.

Myslíš si, že ženy sú dnes rovnocenné mužom?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, forbes.sk, gender.gov.sk
Odporúčame