Ideš prvýkrát voliť? Povieme ti všetko o tohtoročných komunálnych voľbách a ich priebehu

Voľby na Slovensku

Komunálne voľby a voľby do VÚC sa budú konať v sobotu 29. októbra (Zdroj: Getty Images)

#Už koncom októbra čakajú Slovensko opäť komunálne voľby. Tento rok však budú spojené spolu s voľbami do VÚC, a to najmä z ekonomických dôvodov. Si prvovolič a s niečím podobným si ešte nemal skúsenosť? Vysvetlíme ti, čo tieto voľby vlastne znamenajú a prečo by si ich nemal prehliadnuť. Dozvieš sa tiež všetky dôležité informácie.

Voľby by mali byť oslavou demokracie. Preto sa ti budeme snažiť vysvetliť, prečo ísť vôbec voliť. Zároveň ti priblížime priebeh volieb, čo všetko budeš potrebovať, ako odovzdať platný hlas a kedy budú známe výsledky. Dozvieš sa tiež, čo budú víťazi nasledovné roky robiť.

 

Čo sú komunálne voľby?  /  Prečo voliť?  /  Priebeh volieb

 

Všetko o komunálnych voľbách

V komunálnych voľbách si volíme starostov a primátorov obcí a miest, ako aj poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev. Konajú sa každé štyri roky, čo sa rovná aj funkčnému obdobiu starostu, respektíve primátora obce alebo mesta. Niektoré obce budú mať na výber len jedného či dvoch kandidátov, väčšie mestá pokojne aj desiatky.

Voľby do vyšších územných celkov, skrátene VÚC, sú voľbami poslancov do samosprávnych krajov. Hovorí sa im aj župné voľby (župa je samosprávny kraj). Na Slovensku máme 8 krajov a v závislosti od tvojho trvalého bydliska budeš voliť župana svojho kraja.

Kedy sa uskutočnia?

Termín volieb vždy určuje predseda parlamentu. Tento rok sa budú spojené komunálne voľby a voľby do VÚC konať 29. októbra (len jeden deň). Volebné miestnosti budú otvorené od 7:00 ráno do 20:00 večer. Do tejto hodiny nesmú byť uverejňované žiadne oficiálne výsledky, urny sa môžu otvoriť až po zatvorení volebných miestností a obec aj mesto o nich musí verejne informovať svojich občanov.

V prípade, že tvoj zdravotný stav ti neumožňuje zúčastniť sa volieb, máš právo požiadať členov okrskovej komisie, aby prišli k tebe domov, kde rovnako v tajnej voľbe odhladuješ a svoj volebný hlas vhodíš do prenosnej volebnej urny.

Mladí ľudia kráčajú po ulici do volebnej miestnosti
Aj mladým ľuďom by malo záležať na ďalšom rozvoji miest, obcí a krajov (Zdroj: Unsplash/Eliott Reyna)

Koľko kôl budú voľby mať?

Naposledy sa komunálne voľby konali v roku 2018 a voľby do VÚC ešte v roku 2017. Obe budú mať tento rok len jedno kolo (k urnám teda pôjdeš len raz), takže výsledky z dátumu 29. októbra budú platné a záväzné. Jediné povinné dvojkolové voľby na Slovensku sú prezidentské – určuje to naša Ústava.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Alexandra stážovala u prezidentky: Už to nebol len projekt do školy, mala som skutočnú zodpovednosť za svoju prácu

Aké dlhé je moratórium?

Moratórium je doba pred voľbami, počas ktorej nemôžu by zverejnené žiadne prieskumy. Novela zákona ho nedávno upravovala a aktuálne je dlhé 48 hodín – takže posledné prieskumy môžu agentúry zverejniť najneskôr 27. októbra o 7:00 ráno.

V tomto období je taktiež zakázané viesť ďalšiu volebnú kampaň. Prieskumy sa počas moratória konať môžu, no ich výsledky môžu byť uverejnené až po zatvorení volebných miestností, teda po 29. októbri po 20:00. Nemusia sa však zhodovať s výsledkami volieb, práve tie sú záväzné.

Čo robí vedenie obce a samosprávneho kraja?

Pamätáš si, ako sme na škole určovali, kto bude predseda triedy? Presne na tomto princípe sú postavené aj komunálne voľby. Volíme si v nich starostov a primátorov obcí a miest, v ktorých žijeme. Sú najnavštevovanejšími voľbami na Slovensku a majú aj najviac volebných kandidátov. Každý totiž hlasuje výlučne za kandidátov v mieste svojho trvalého bydliska, prenosný volebný preukaz sa vybaviť nedá.

Prečo teda voliť? Určite aj ty chceš, aby sa tvoje mesto, obec či kraj menili k lepšiemu. Starostovia a primátori, ako aj poslanci samosprávneho kraja a župani to môžu ovplyvniť, pretože s ich úradom sa spájajú konkrétne práva a povinnosti. Svojím hlasom im do rúk vkladáš zodpovednosť za ďalší vývoj samosprávy. Aj z toho dôvodu by ti voľby nemali byť ľahostajné.

Vedenie mesta, resp. obce zodpovedá za rozpočet a majetok, ktorý mestu patrí. Každý kandidát má iné preferencie a má inú víziu pre mesto či obec. Vyberaj teda najmä podľa volebného programu. Mestská a obecná samospráva zodpovedá za školy, chodníky, cesty, verejnú zeleň, cintoríny, osvetlenie, ale aj za dane, ktoré od občanov vyberá. Na starosti má aj rozvoj športu a kultúrne podujatia.

Vyšší územný celok (kraj) má oveľa viac právomocí. Spravuje cesty II. a III. triedy (teda zvyčajne tie v obciach a menších mestách), má na starosti prímestskú dopravu, nemocnice, zariadenia sociálnych služieb či ochranu pamiatok, múzeí, galérií a knižníc. Dohliada aj na životné prostredie vo svojom regióne.

Priebeh volieb

Voľby ti určite neodkroja z tvojho času. Celkovo ti od vstupu do volebnej miestnosti po jej opustenie nezaberú viac ako 10 minút. Dopady však majú na ďalšie štyri nasledovné roky, ktorým sa hovorí funkčné obdobie. Presne to je doba, na ktorú si volíme starostov, primátorov, poslancov aj županov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10 dobrých rád do života: Čo by si mal vedieť už predtým, než vyjdeš zo školy a získaš prvý džob?

Kto je volič?

Volič je každý občan Slovenskej republiky s tunajším trvalým bydliskom a vekom minimálne 18 rokov. Voliť môžeš aj v prípade, že budeš mať 18 rokov presne 29. októbra 2022, teda v deň konania volieb. Podľa adresy trvalého bydliska spadáš pod vybranú obec v konkrétnom kraji a volíš si zástupcov výlučne z kandidátov týchto miest a obcí, respektíve kraja. Každý občan oprávnený voliť dostane do schránky oficiálne oznámenie o konaní volieb s adresou volebnej miestnosti a uvedením okrsku, pod ktorý spadá. Možno si ho už medzičasom našiel aj ty.

Kde sa voľby konajú?

Voľby sa konajú takmer v každej obci alebo meste, kde je na výber aspoň jeden kandidát na starostu či primátora. Aj keď sa obec nezúčastní komunálnych volieb, pretože sa v nej nenájde žiadny kandidát, stále môžeš prísť na voľby do VÚC.

Konanie závisí od priestorov, ktoré má obec či mesto k dispozícii. Zvyčajne sú to kultúrne domy či školy. Aj to je dôvod, prečo sa konajú voľby cez víkend, v tomto prípade v sobotu. Podľa zákona má pracujúci človek nárok na uvoľnenie z práce v prípade, že chce hlasovať vo voľbách a pracovný čas mu to neumožňuje. Oslobodený si zo zamestnania len v nevyhnutom čase na odvolenie.

Čo budeš k voľbám potrebovať?

Pred voľbami si stačí skontrolovať platnosť svojho občianskeho preukazu – je to totiž jediná vec, ktorú budeš potrebovať. Pier budú mať dosť, o to sa nemusíš báť. Pred volebnou miestnosťou bude na viditeľnom mieste vyvesený zoznam možných kandidátov do oboch volieb, čo môže niekomu poslúžiť ako súhrn. Práve tento zoznam si pravdepodobne dostal aj poštou. Pri vstupe do volebnej miestnosti sa preukážeš občianskym preukazom (prípadne dokladom o pobyte cudzinca).

Volebná komisia vo volebnej miestnosti
Členovia komisie ťa v prípade otázok usmernia (Zdroj: Unsplash/Dylan Gillis)

Krúžkovanie a rozlišovanie farieb

Pracovníci volebnej komisie ti odovzdajú zopár papierov. Obdržíš modrú obálku a bielu obálku. Farby si dobre zapamätaj – modrou sú označované voľby do VÚC, bielou komunálne voľby. Okrem toho ti podajú aj dva biele papiere s kandidátmi na komunálne voľby a dva papiere s modrými pruhmi s kandidátmi pre voľby do VÚC.

S papiermi a obálkami odchádzaš za plentu. Tam nájdeš zopár pier, ako aj dostatočné súkromie, aby si mohol odhlasovať na základe vlastného vedomia a svedomia. Voľby sú tajné, nikde sa nepodpisuješ a tvoj hlas je anonymný.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ema je ešte len stredoškoláčka a už organizovala festival: Naučila som sa lepšie manažovať aj vlastné povinnosti

Na papieroch krúžkuješ len čísla kandidátov pred menami, nie celé mená. V prípade starostu, primátora alebo župana krúžkuješ vždy len jedno číslo (teda volíš len jedného kandidáta), v prípade poslancov budeš mať maximálny povolený počet napísaný na volebnom lístku.

Ich počet sa v závislosti od regiónu či volebného okrsku môže líšiť – povedzme, že budeš môcť odovzdať najviac štyri hlasy. Je len na tebe, či zakrúžkuješ iba jedného kandidáta, dvoch alebo štyroch. Nikdy však nekrúžkuj viac kandidátov, než je povolené, inak bude tvoj hlas neplatný.

Papiere potom podľa správnosti (a farby) vlož do obálok, vyjdi spoza plenty a vhoď ich do správnych volebných urien – aj tie sú farebne rozlíšené. Ak ich vymeníš, ak zvolíš viac kandidátov, ako je možné, alebo nesprávne označíš číslo (napríklad krížikom), tvoj hlas bude neplatný. Je tiež na tebe, či budeš voliť v komunálnych voľbách aj do VÚC, alebo v župných voľbách nezakrúžkuješ nikoho. Vždy hlasuješ podľa svojho uváženia.

Dodržuj poriadok a ticho

Vo volebnej miestnosti je ticho, ktoré by si nemal narúšať. Každá volebná komisia má svojho predsedu, ktorého pokynmi by si sa mal riadiť. Ľudí v miestnosti zrejme budeš poznať, pretože sú to bežní ľudia z obce. Nesmie však medzi nimi byť aktuálny starosta či primátor alebo jeden z kandidátov.

Pozor si daj najmä na to, aby si nevyniesol volebný lístok z volebnej miestnosti. Aj v prípade, že by nebol správne vyplnený. a teda neplatný, hrozí ti pokuta do výšky 33 eur. Na nesprávne vyplnené lístky je špeciálna schránka, do ktorej sa hádžu.

Výsledky

Výsledky volieb budú známe ihneď po sčítaní volebných lístkov. Pracovníci volebných komisií po 20:00 otvárajú urny a začína sa sčítavanie. V menších obciach môžu byť výsledky známe už do pár minút, vo väčších mestách sa často hlasy počítajú až do skorých ranných hodín.

Výsledky z tvojho mesta či z tvojej obce, rovnako ako aj samosprávneho kraja, budú verejne známe na informačnej tabuli mesta, na webstránke, v miestnom rozhlase, prípadne na sociálnych sieťach. Obce aj mestá ich uverejnia v čo najskoršom možnom termíne a v záujme občanov aj všetkými možnými prostriedkami, ktorými disponujú. Na záver ti prajeme veľa šťastia a veríme, že vyberieš tých správnych kandidátov.

Pôjdeš tento rok voliť?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, zmos.sk
Odporúčame