Alexandra stážovala u prezidentky: Už to nebol len projekt do školy, mala som skutočnú zodpovednosť za svoju prácu

Alexandra a prezidentka

Alexandra vďaka akadémii DASATO mala možnosť stážovať v prezidentskom paláci (Zdroj: Archív A. Barčíková)

#Alexandra Barčíková je študentkou strednej školy, ktorá aj vďaka neformálnej akadémii DASATO vie, kam kariérne smerovať. Táto skúsenosť jej priniesla nielen množstvo priateľstiev, zážitkov a vedomostí, ale prostredníctvom svojho kouča mala Alex možnosť stážovať aj u prezidentky. Jej náplňou bola tvorba obsahov pre oblasť zahraničnej politiky. Ako to prebiehalo? Kam ju to posunulo? A v neposlednom rade, aká je samotná prezidentka Zuzana Čaputová? To všetko sa dozvieš v tomto rozhovore!

Alexandra, si študentkou neformálnej akadémie DASATO. Vedela by si nám priblížiť jej posolstvo?
DASATO je ročný program neformálneho vzdelávania určený pre stredoškolákov, ktorí chcú osobnostne rásť a vzdelávanie v škole im nestačí. Pomáha mladým ľuďom nájsť ich budúce smerovanie, no taktiež poukazuje na dôležitosť spolupráce. Osobne som bola študentkou tejto akadémie minulý rok a bolo to jedno z mojich najlepších rozhodnutí.

DASATO akadémia
DASATO akadémia je pre všetkých mladých ambicióznych študentov (Zdroj: Archív A. Barčíková)

Ako sa do tohto projektu môžeme zapojiť?
Zapojiť sa môže ktorýkoľvek študent strednej školy, ktorý chce na sebe pracovať. Prihlasovanie do programu prebieha vždy na jar a výberový proces pozostáva z troch kôl. Prihlášku môžu študenti nájsť na webe akadémie: https://www.dasatoacademy.sk/academy/, kde sú všetky dôležité informácie.

V čom vidíš tie najväčšie benefity akadémie?
DASATO buduje krásnu komunitu mladých ambicióznych ľudí a prepája ju s inšpiratívnymi profesionálmi, takže počas programu som stretla mnoho zaujímavých ľudí. Spoznala som tiež ďalších mladých študentov zo Slovenska, ktorí zdieľajú rovnaké hodnoty ako ja a budúcnosť našej krajiny im nie je ľahostajná.

Zároveň je súčasťou programu aj projekt v spolupráci s firmami, ako napríklad Martinus, Tatrabanka alebo Slido, čiže hovoríme o špičkových slovenských spoločnostiach. Ja som pracovala na projekte pre kníhkupectvo Martinus a bola to veľmi obohacujúca spolupráca.

DASATO akadémia
Spolupráca DASATO s Martinusom, ktorej súčasťou bola aj Alex (Zdroj: A. Barčíková)

Súčasťou tohto projektu sú aj rôzne workshopy či spolupráce s profesionálmi. Aký najzaujímavejší workshop či stretnutie si v DASATO doposiaľ zažila?
Študenti DASATO majú za rok možnosť zúčastniť sa viac ako 30 workshopov, získať svojho mentora alebo kouča a taktiež pracovať na troch projektoch v praxi, ktoré fungujú v spolupráci s neziskovými organizáciami, mestami a už spomínanými firmami. Aj preto je pre mňa ťažké vybrať len jeden zážitok, ktorý hodnotím ako najzaujímavejší. Avšak, ten, ktorý mi v pamäti zostal ako najintenzívnejší, bol rozhodne trojdňový camp na začiatku programu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Drony sú budúcnosť, obed ti doručia aj bez pilota: Ako ich môže ľudstvo využiť a prečo ich obmedzuje legislatíva?

Program campu bol založený na učení cez zážitkovú pedagogiku, čo znamená, že sme najprv niečo zažili a až potom sme pochopili, aký to malo význam a rozprávali sme sa o tom s lektorom. Napríklad sme ako skupina siedmich ľudí v tme kráčali za sebou so zavretými očami, držali sme sa za plecia a len jeden z nás mal privilégium vidieť na cestu. Ten jeden určoval náš smer a my ostatní sme mu verili. Bolo to niečo úplne iné ako v škole, kde prevažne od začiatku nejakého zadania viete, čo vás to má naučiť a kde vás to dovedie.

DASATO akadémia
Trojdňový camp DASATO považuje Alex za jeden z naj zážitkov vôbec (Zdroj: Archív: A. Barčíková)

V programe DASATO sme našli informáciu o tom, že si mentora dokážeš vybrať aj podľa vlastných preferencií. Čo bolo rozhodujúce pri tvojom výbere?
Môj výber bol trochu chaotický, pretože v tej dobe som ešte nevedela, či sa vyberiem cestou medzinárodných vzťahov, alebo to zoberiem z úplne opačného konca a pôjdem študovať fyzioterapiu. Nakoniec som dostala mentora pracujúceho v prostredí zahraničnej politiky a každým projektom a workshopom som sa viac a viac utvrdzovala v tom, že chcem ísť cestou medzinárodných vzťahov.

Práve mentor ťa priviedol aj k stáži u pani prezidentky. Ako vnímaš túto životnú skúsenosť?
Bola to jedinečná skúsenosť, z ktorej čerpám do dnešných dní a som veľmi vďačná, že stretávam ľudí, ktorí ma posúvajú na takéto miesta a mám možnosť sa stále rozvíjať.

Dočítali sme sa, že prezidentský palác hľadá pomoc v rôznych oblastiach, a to v odbore protokolu, komunikácie či v politickom smere. Do akej oblasti sa radí tvoj typ stáže?
Moja stáž prebiehala na politickom odbore so zameraním na zahraničnú politiku.

Vedela by si nám porozprávať, ako vyzerá deň stážistky v kancelárii hlavy štátu?
Keďže program pani prezidentky je poriadne nabitý a každý deň je iný, tak je ťažké povedať, ako vyzerá deň stážistky. Na druhej strane ma táto rôznorodosť úloh veľmi bavila. Každý deň bol niečím špecifický a obsahoval rôzne zadania, ktoré som plnila, ako napríklad triedenie najdôležitejších udalostí zo zahraničnej politiky, písanie podkladov k stretnutiam prezidentky alebo analyzovanie dát.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zlákajú ťa horúce nechtové trendy? Manikúra s piercingom je iba pre odvážne!
DASATO
Stáž u prezidentky bola pre Alex veľmi obohacujúca (Zdroj: Archív A. Barčíková)

Čo všetko ti táto stáž osobnostne priniesla?
Uvedomenie si, že v školách sme ako študenti častokrát učení písať dlhé referáty a slohy, ale neučíme sa písaniu krátkych a hutných textov, ktoré budú obsahovať všetky dôležité informácie. Písanie podkladov, ktoré dávajú hlavu a pätu, obsahujú kľúčové informácie a nie sú zbytočne dlhé bola jedna z mnohých vecí, ktoré som sa počas stáže naučila. Zároveň som sa tie dva týždne pohybovala vo veľmi inšpiratívnom prostredí, ktoré mi dodalo nádej, že inštitúcie na Slovensku môžu fungovať, ak sa budú šikovní ľudia vracať na Slovensko a ja by som rada bola jedným z nich.

Prirodzene predpokladáme, že pri svojej stáži neraz stretávaš aj samotnú prezidentku, čo môžeme považovať za celkom výnimočnú spoluprácu. Ako hodnotíš túto príležitosť?
V dobe, keď som bola na stáži, prebiehal klimatický summit OSN v Egypte, ktorého sa zúčastnila aj naša prezidentka, preto som s ňou neprišla do kontaktu. Avšak, v decembri ma pozvali do prezidentského paláca, kde som mala možnosť sa s ňou stretnúť. Pred stretnutím som bola nervózna a triasli sa mi ruky, no v momente, keď vstúpila do miestnosti a začala sa so mnou a ďalšími stážistkami rozprávať, môj stres opadol. Bolo to nezabudnuteľný zážitok a som vďačná za túto príležitosť.

DASATO
Stretnutie stážistiek v prezidentskom paláci (Zdroj: Archív A. Barčíková)

Čo je najnáročnejšie na tejto stáži a kedy si naopak vravíš, že celá táto námaha je vlastne veľmi obohacujúca?
Najnáročnejšie boli úlohy pod tlakom, keď som mala obmedzený čas na zaslanie nejakého podkladu. Už to nebol len nejaký školský projekt, ktorý som mala urobiť do určitého deadlinu a dostať za to známku. Reálne som niesla zodpovednosť za pravdivosť a čitateľnosť daného dokumentu. Na druhej strane to bol úžasný pocit vidieť, že moja práca má prínos a vedieť, že som urobila niečo užitočné.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Petra je výraznou osobnosťou českého marketingu: Konkurencia v Prahe je obrovská, na Slovensku to však nie je o nič jednoduchšie

Ovplyvnili tieto príležitosti aj tvoj nadchádzajúci výber vysokej školy?
Počas stáže som si uvedomila, že v smere medzinárodných vzťahov a politiky si viem predstaviť svoju budúcu cestu a pracovať na plný úväzok v práci, ktorú som mala možnosť si vyskúšať ako stážistka. Aj preto som si vybrala štúdium medzinárodných vzťahov na vysokej škole v Brne.

Čo by si odkázala všetkým ambicióznym študentom, ktorí majú chuť prekračovať svoje hranice a stať sa členom akadémie DASATO?
Nebojte sa vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, aj keď to občas prináša chyby. Všetko, čo urobíte pre seba navyše, sa vám vráti. Možno nie na druhý deň, ani na druhý mesiac a ani v takej forme, ako ste si predstavovali, ale nikdy sa mi nestalo, že by som ľutovala, keď som investovala určitý čas do svojho vzdelania. A nakoniec: neodkladajte váš osobnostný rast v pomyselnom to-do liste na neskôr. Dá sa to aj počas strednej školy!

DASATO
Členom akadémie DASATO môžeš byť aj ty (Zdroj: Archív A. Barčíková)

Ak by si chcel byť súčasťou akadémie DASATO aj ty, môžeš sa prihlásiť priamo TU!


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame