Ema je ešte len stredoškoláčka a už organizovala festival: Naučila som sa lepšie manažovať aj vlastné povinnosti

Ema Mančíková

Organizátorka VATA festu Ema Mančíková (Zdroj: Instagram/priestor.kc)

#Aj keď Ema Mančíková ešte len študuje na strednej škole, má za sebou skúsenosť ako máloktorý jej rovesník. V roku 2022 bola organizátorkou seredského festivalu VATA zameraného na každodenné umenie. V našom rozhovore nám prezradila, aké povinnosti počas organizácie mala, čo ju naviac zaujalo, koľko ľudí sa festivalu zúčastnilo a kedy naň môžeš zavítať aj ty v novom roku.

Odkiaľ prišla myšlienka na festival v Seredi a čo je VATA fest vlastne zač?
Je to podujatie, ktorého hlavným organizátorom je komunitné centrum PRIESTOR. Prvý ročník sa uskutočnil v roku 2018 a rok čo rok sa snaží priniesť do Serede kultúru, povedomie o regionálnych umelcoch, ale otvára aj rôzne spoločenské aj ekologické témy.

Ja som organizovala kultúrne podujatie VATA LETO. Je adaptáciou známeho VATA festu, ktorý Seredčania môžu poznať už od roku 2018. Bolo to kultúrne podujatie, ktoré spojilo hudbu, literatúru, fotografiu a výtvarné umenie. Súčasťou festivalu je aj magazín VATA s článkami z oblasti kultúry, ekológie a života v našom meste.

Doplnený je o úžasné grafiky. Tento festival organizuje kultúrno-komunitné centrum KC PRIESTOR, ktoré bolo hlavným organizátorom aj tohtoročnej adaptácie. Niesla sa pod značkou VATA, v jej organizačnom tíme som bola aj ja. Bez pomoci KC PRIESTOR by som to určite nezvládla. Za týmto občianskym zdužením stojí skupina nadšených dobrovoľníkov, ktorí pre verejnosť organizujú najrôznejšie akcie. Už šesť rokov sa im darí spájať, vzdelávať a pomáhať. Som nesmierne rada, že som súčasťou takého niečoho.

Akú rolu zastávaš pri organizácií tohto podujatia a aké sú tvoje povinnosti?
Ročníky predtým som bola vyslovene len dobrovoľníčka. Vtedy som prišla na festival alebo na VATA podujatie a pomáhala som, s čím sa dalo. Tento rok som si ale chcela skúsiť niečo iné. Tak som nahliadla do zákulisia a skúsila si, aké je niečo podobné zorganizovať.

Toto podujatie, respektíve podujatia (keďže neskôr som spoluorganizovala aj VATA JESEŇ) boli v menšom formáte ako pôvodný VATA FEST. Moje povinnosti boli rôznorodé. Komunikovala som s kapelami, umelcami a snažila sa všetko zmanažovať tak, aby to malo hlavu a pätu. Keďže ja som človek, ktorý často nevie upratať ani svoje povinnosti, bolo to veľmi náročné.

Počas tohto obdobia som taktiež mala na starosti aj marketing, spravovala som naše sociálne siete a komunikovala som s médiami. To je moja stála rola počas celého roka v komunitnom centre.

Ďalšou mojou povinnosťou bolo zháňanie donorov (darcov) a písanie žiadostí o dotácie. Táto časť bola najnáročnejšia zo všetkých. Ale, ako som už spomínala, dostalo sa mi obrovskej podpory od kultúrneho centra PRIESTOR a hlavne od Miroslavy Sabovej-Dudášovej. Bola spoluorganizátorkou, mojím mentorom a vždy mi bola nápomocnou.

V deň D som mala na starosti priebeh akcie, ale robila som všetko, čo sa dalo – krájala som pomaranče v gastro stánku, nosila stoličky, vítala hostí… Nakoniec to však bol jeden skvelý, príjemný letný deň. VATA JESEŇ bola veľmi podobná, ale tam nás spolupracovalo viac a nemala som na pleciach celý program.

Ovplyvnila festival pandémia?
Určite áno. Obdobie predtým, než som bola v organizačnom tíme, sa kvôli covidu zrodila myšlienka na vlastný magazín. Podstatou bolo priniesť kultúru a šťastie do všetkých obydlí v našom meste aj mimo neho, a to bez toho, aby ľudia akokoľvek riskovali ochorenie pri vzájomnom kontakte. Je to komunitno-umelecký magazín, ktorý si ľudia veľmi obľúbili, takže sa dočkal až dvoch čísiel.

Je opäť prepojením rôznych odvetví umenia. V oboch číslach nechýbajú grafiky, básne, rozhovory s umelcami. Takisto sa, ako som už spomínala, venuje ekologickým témam. Pandémiu sme ale šťastne prekonali a zorganizovali sa dve kultúrne podujatia – VATA LETO a VATA JESEŇ. Rok predtým sme tiež spolu oslávili piate narodeniny KC PRIESTOR.

Ako sa líšia festivaly VATA LETO a VATA JESEŇ?
Obe podujatia sa zamerali na prepájanie umenia. Na festivale VATA LETO sme dali priestor mladej fotografke, hudbe a aj umeleckému pásmu zloženému z básní, aforizmov a mnohých iných umeleckých textov. Táto akcia sa organizovala vonku, pri rieke Váh v Oddychovej zóne Garbiarska. Súčasťou tejto akcie bola aj umelecká inštalácia v našom parku. Bola to kocka zložená z OSB dosiek a na každej tejto doske sa predviedol nejaký lokálny umelec. Celé toto podujatie sa nieslo v duchu témy Spojenie.

VATA JESEŇ sa konala v historických priestoroch nášho seredského kaštieľa. Súčasťou programu bola aj vážna husľová hudba v sprievode klavíra, divadlo a opäť hudba a fotografie. Takisto sa na tomto podujatí degustovalo víno. Mala na starosti hudobníkov, boli sme väčší tím a šlo to všetko ľahšie, preto mohla byť VATA JESEŇ opäť o niečo pestrejšia. Súčasťou tejto akcie bola aj „vymieňačka“ alebo swap oblečenia, ktorý komunitné centrum organizuje pravidelne.

Prečo ste sa okrem hudby rozhodli na podujatí spojiť viaceré druhy umenia, vrátane literatúry, fotografie či divadla? Majú o toto návštevníci záujem?
VATA je celá o prepájaní rôznych typov umenia. Ja si osobne myslím, že v Seredi a okolí sa ľudia vždy potešia nejakej kultúrnej akcii a sú radi, keď niečo takéto zorganizujeme. Snažíme sa myslieť lokálne – chceme podporovať umelcov, ktorí tvoria v našom okolí. Mnohí sú veľmi talentovaní a my im chceme dať priestor predviesť sa v plnej kráse.

Ja osobne si myslím, že prepájanie rôznych typov umenia je cesta, ako kultúru priblížiť všetkým. Každý si tak nájde na podujatí niečo svoje, niečo, čo ho zaujme a prečo sa mu oplatí prísť.

Aká je účasť tohto festivalu? Prišli aj ľudia mimo Serede?
Prvý ročník navštívilo viac ako 700 ľudí a druhý ročník hostilo takmer 1500 ľudí. Pandémia nás inšpirovala pre vznik VATA magazínu, ktorý som už priblížila. O rok sme sa opäť stretli fyzicky a oslávili piate výročie fungovania KC PRIESTOR, ktorého sa zúčastnilo viac ako 300 ľudí.

Neskôr sme pod značkou VATA organizovali aj výtvarné výstavy v centre mesta, druhé vydanie VATA fest magazínu a kultúrne podujatie s hudobným programom, divadelným predstavením, diskusiou a výtvarnou výstavou.

Ktoré aktivity zaujali návštevníkov najviac?
Na festivale ponúkame aj rínek, gastro zónu či interaktívne inštalácie, kde návštevníci môžu niečo namaľovať. Na akciách prebiehajú rôzne workshopy, ktoré zaujmú deti aj ich rodičov, starých rodičov aj tínedžerov. Na VATE si skutočne každý nájde to svoje.

Festival je rôznorodý, dá sa na ňom skutočne stráviť celý deň – často sa tancuje až do rána. Snažíme sa však venovať aj nejakým závažnejším témam. Počas festivalu preto prebiehajú rôzne diskusie a rozhovory. Takisto sme jeden rok mali novinku, vlastnú fashion show – prehliadku oblečenia, ktorá bola zameraná na udržateľnú módu.

Čo najviac zaujalo konkrétne teba a prečo?
Ja som vždy milovala literatúru, hudbu a divadlo. Teší ma, že PRIESTOR každý rok nájde skvelých umelcov, ktorí tento typ umenia priblížia aj iným. Je to nádherný pocit byť súčasťou niečoho takého. Dopomáhať Seredi, aby z nej bolo krajšie, dobrou náladou naplnené mesto. v ktorom ľudia chcú žiť, je naozaj niečo úžasné.

Som rada, že dokazujeme, že aj v menších mestách sa to dá. Centrum neorganizuje len festival. Robí workshopy pre školy aj pre verejnosť, stretávajú sa u nás mladí, máme vlastný rozvojový program a mnoho, mnoho ďalšieho.

Aké sú vaše plány do budúcna?
Najbližšie leto ideme opäť do toho, KC PRIESTOR bude znova organizovať veľký VATA fest, ktorý sa uskutoční 19. augusta 2023 tradične u nás v Seredi. Som z toho veľmi nadšená a všetkých čitateľov srdečne na túto akciu pozývam – bude to stáť za to. Ako organizácia toho robíme naozaj veľa, preto odporúčam pozrieť sa na náš web alebo sociálne siete.

Uvádzaš, že DASATO Academy výrazne pomohla pri organizovaní. V čom konkrétne?
Rozvojový program DASATO ma naučil zadeliť si čas, komunikovať, ale hlavne ma priviedli k tomu, že by som sa chcela aj v budúcnosti venovať organizácii niečoho ďalšieho. Zapojenie do tohto programu bolo jedno z mojich najlepších rozhodnutí, keďže z poznatkov, ktoré som získala, čerpám dodnes. A to nielen v pracovnom živote. ale aj v mojom osobnom.

Pomohli mi, aby som sa nebála povedať, keď sa mi niečo nepáči. Mám tu tiež mnohých priateľov, ktorí mi boli popri členoch komunitného centra a mojej rodiny v tomto období obrovskou oporou. Preto, ak ste študent strednej školy ako ja, neváhajte a určite si PRIESTOR a DASATO vyhľadajte. Obe tieto organizácie vám vedia veľmi veľa ponúknuť.

Chcela by som sa poďakovať všetkým členom KC PRIESTOR, sponzorom aj ďalším organizáciám, ktoré nám pomáhali. Všetkým dobrovoľníkom, fotografom, účinkujúcim, priateľom, rodičom… A samozrejme – všetkým nadšencom VATY.

Verím že sa 19. augusta 2023 vidíme v Seredi!


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame