Kto bol Ján Kollár? So Štúrom sa vadili až do smrti, slovanským ideálom ženy bola pre neho Nemka

Kto bol Ján Kollár?

Kto bol Ján Kollár? (Zdroj: Instagram/_jan_kollar_)

#Idea panslavizmu patrí neodmysliteľne k Jánovi Kollárovi, ktorý bol predstaviteľ slovenského aj českého národného obrodenia. Okrem jeho významných politických činov bol významným spisovateľom aj básnikom. Z literatúry ti je určite dobre známe dielo Slávy dcéra.

Kto teda bol Ján Kollár? Tieto fakty o ňom ťa v škole určite nenaučili. Ak ťa nudia seriózne výklady z kníh a chceš spoznať našich národných hrdinov cez odľahčenú optiku, čítaj ďalej.

Vizitka

Meno: Ján Kollár
Dátum a miesto narodenia: 29.júl 1793, Mošovce, Uhorsko
Charakteristika: politik, básnik, spisovateľ, jazykovedec a farár
Najznámejšie dielo: Slávy dcéra
Dátum a miesto úmrtia: 24. január 1852, Viedeň, Rakúske Cisárstvo

Vzťah so Štúrom nebol jednoduchý

Ján Kollár bol pre mladých niečo ako vzor a oni pre neho radosť, keďže to boli mladí ľudia, ktorí vydávali svoje diela v češtine. Potom sa to ale všetko zmenilo. Prišiel zlom a ich vzťah už nemohol byť ako predtým. Štúr sa rozhodol rozbiť jednotu Čechov a Slovákov novým jazykom. Na to sa Kollár nemohol len tak nečine pozerať a ostro kritizoval jeho slovenčinu.


Kto bol Ľudovít Štúr? Multitalentovaný bohém s vlažným vzťahom k ženám ypsilon nechcel


Aj keď štúrovci nepopierali, že sme s Čechmi bratia, spoločný jazyk im prestával vyhovovať. Biblická čeština, ktorou písal Kollár bola na tú dobu veľmi nemoderná. Štúr rozkol ale nikdy nechcel. Na začiatku si predstavoval, že slovenčina bude pre bežný ľud a čeština ostane elite. Lenže časy sa menili a rozkol bol čoraz potrebnejší.

To negatívne ovplyvnilo priateľstvo týchto dvoch významných mužov našich dejín. Po uzákonení spisovnej slovenčiny napätie iba rástlo. Tento spor ale netrval dlho. Ukončila ho totiž smrť – najskôr Kollára a potom aj Štúra.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ján Kollár (@_jan_kollar_)

Jeho pamätná izba je zo sýpky

Takmer celý jeho rodný dom bol postavený z dreva. Výnimku tvorila iba sýpka. Bol síce malý, ale aj napriek tomu mal jedno okienko na námestie. Nachádza v Mošovciach na Ševcovskej ulici. V auguste roku 1863 sa tam rozšíril požiar a neobišiel žiaľ ani tento dom. Jediné čo z neho ostalo je už spomínaná sýpka. Do nej nainštalovali expozíciu na pamiatku jeho a taktiež jeho diela.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ján Kollár (@_jan_kollar_)

Prvú lásku spoznal už v mladom veku

Jeho prvou láskou bola jeho spolužiačka Karolína. Spoznal ju ešte v časoch, keď študoval v Kremnici. V tom čase mal asi 15 rokov a ona približne dvanásť. Spoločný čas trávili hlavne nad úlohami. Doučoval ju matematiku, ona ho na oplátku naučila zas po nemecky.


Kto bol Martin Kukučín? Talentovaný spisovateľ, lekár a cestovateľ, ktorého žena prišla o rozum


Nikdy sa ale nepobozkali a ani nedržali za ruky. Jediným znakom ich lásky bolo to, že sa ich nohy dotkli a kde-tu pritisli. V tom čase bol Kollár na lásku ešte veľmi nepripravený a nezrelý. Aj tak ju už ale v tom čase cítil.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ján Kollár (@_jan_kollar_)

Miloval umenie a prezývali ho aj mních

Srdce Jána Kollára bilo pre umenie. Doslova ho zbožňoval, a to vo všetkých smeroch. Nezameral sa len na písanie, básne a knihy. Bol zvedavý a učarovalo mu všetko naokolo. Hral na fortepiano, kreslil a maľoval. Obdivoval klasickú antickú literatúru a aj filozofiu.

Mal rád aj prírodu, hlavne kvety a vtáky. Keďže mal toľko rôznorodých záľub, tak mu už neostal čas na výstrednosti a hlúposti. Okrem toho mal veľa práce so samoštúdiom a úlohami. Preto ho pravdepodobne v Prešporku prezývali mních.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ján Kollár (@_jan_kollar_)

Mína vyzerala v skutočnosti inak

Spomínaš si, ako vo svojej slávnej básni Slávy dcéra opísal Mínu? Mala mať slovanské korene a bola blondína s modrými žiarivými očami. Jej predlohou mala byť jeho láska, ktorú stretol na štúdiách v Nemecku – Frederika Wilhelmína (od tohto mena vznikla skratka Mína) Schmidtová.


Kto bol Pavol Országh Hviezdoslav? Veľký spisovateľ, ktorý rebeloval už na strednej a miloval mašle


Ona bola ale kučeravá tmavovláska nemeckého pôvodu. To je, čo sa opisu týka, poriadne mimo, no úprava samozrejme bola žiadaná, aby spĺňala slovanský ideál.

Zdroj: hashtag.sk, osobnosti.sk, Wikipedua/Boje medzi Staroslovákmi a štúrovcami, referaty.sk, rtvs.org, Wikipedia/Ján Kollár,
Odporúčame