Kto bol Martin Kukučín? Talentovaný spisovateľ, lekár a cestovateľ, ktorého žena prišla o rozum

Martin Kukučín

Martin Kukučín navštívil mnohé kúty sveta (Zdroj: Wikimedia Commons)

#Martin Kukučín je významný predstaviteľ slovenského realizmu a zároveň aj zakladateľ slovenskej modernej prózy. Jeho dielo je veľmi rozsiahle a je dokonca aj preložené do viacerých jazykov. Niektoré boli dokonca aj sfilmované.

Okrem toho, že bol talentovaný spisovateľ, tak bol lekárom a pomáhal ľuďom po celom svete. Kto bol teda Martin Kukučín? Ak ťa nudia seriózne výklady z kníh a chceš spoznať našich národných hrdinov cez odľahčenú optiku, čítaj ďalej.

Vizitka

Vlastné meno: Matej Bencúr
Pseudonym: Martin Kukučín
Dátum a miesto narodenia: 17.máj 1860, Jasenová, Rakúske cisárstvo
Charakteristika: lekár, prozaik, dramatik, publicista
Najznámejšie diela: Keď Báčik z Chochoľova umrie, Dom v stráni, Rysavá Jalovica,
Neprebudený…
Dátum a miesto úmrtia: 21. máj 1928 Pakrac, Chorvátsko

Nepodarilo sa mu zamestnať na Slovensku

Z Mateja Bencúra sa mal pôvodne stať kňaz, no protislovenská atmosféra na teologickej fakulte v Bratislave, ho odradila a on sa radšej pobral do Prahy, kde vyštudoval medicínu. Po skončení vysokej školy absolvoval absolventskú prax v Bratislave, Innsbrucku a Viedni. Nastal čas sa zamestnať. Vtedy ale narazil na problém.

Miesto na Slovensku sa mu hľadalo ťažko, a keď sa mu začalo zdať až nemožné, tak sa prihlásil do súťaže a získal miesto obecného lekára v Selci. Háčik bol v tom, že táto obec sa nachádza na chorvátskom ostrove Brač. Tak Martin Kukučín opustil rodnú zem. Na Brači si zriadil ordináciu a pritom mal aj vlastnú lekáreň. Taktiež bol aktívnym členom a neskôr aj prednostom čitateľského a kultúrneho spolku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ladislav Hudák (@hudakladislavofficial),


Kto bol Pavol Országh Hviezdoslav? Veľký spisovateľ, ktorý rebeloval už na strednej a miloval mašle


Veľa je toho po ňom pomenovaného

Keďže je to významná osobnosť, tak toho po ňom pomenovali veľmi veľa. Pokiaľ poznáš Slovensko, tak si si určite všimol, že v mnohých mestách sú po ňom pomenované ulice. Dokonca ale jeho meno nesie aj planétka, konkrétne tá s číslom 23444.

Jedným časom žil aj v Čile, kde absolvoval nostrifikačné skúšky a potom sa presťahoval do najjužnejšieho mesta Čile – Punta Arenas, kde pôsobil ako lekár. Všetci ho tam poznali ako ľudomila a humanistu. Po Matejovi Bencúrovi je tam pomenovaná aj poliklinika.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 𝗦𝗟𝗢𝗩𝗔𝗞𝗜𝗔𝗡𝗔 |Kultúrne dedičstvo (@slovakiana.sk),

Mal svoje tajné písmo

Martin Kukučín si vytvoril vlastné písmo, vďaka ktorému sa stali jeho texty pre ostatných nečitateľné a záhadné. Predpokladá sa, že si ho vytvoril počas svojej lekárskej praxe a časom už nepoužíval žiadne iné. Bol niečo ako slovenský Leonardo da Vinci. Tieto šifry používal na rôzne lekárske postupy, ale môžeme nájsť aj poznámky k jeho literárnym dielam. Za rozlúštenie môžeme vďačiť Ladislavovi Lorencovi, ktorý na tom pracoval celých 10 rokov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Georgios Mylonas (@gm.collectibles),


Nová kniha o Escobarovi: Narkobarónove tajomstvá odkrývajú priamo tí, ktorí ho dolapili


Svoje najväčšie diela napísal mimo Slovenska

Literárne diela začal publikovať v roku 1883, ale boli krátkeho rozsahu a až tak veľmi ho nepreslávili (Veľkou lyžicou, Tri roje, …). Počas svojho pobytu v Prahe zaznamenal vrchol svojej poviedkovej tvorby a vznikli tu diela ako Rysavá Jalovica, Neprebudený alebo Keď Báčik z Chochoľova umrie. V Dalmácii písal väčšinou cestopisy, ale vznikol tam aj veľmi populárny román Dom v stráni. V tvorbe pokračoval aj v Čile a po návrate vydal cestopis Prechádzky po Patagónii, Mladé letá a Mať volá.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slávka (@dusa.zeny),

Jeho manželka mala psychické problémy

Za ženu si zobral Pericu, ktorá pochádza z rodiny bohatých chorvátskych patricijov. Keď sa s Martinom rozhodli opustiť Brač a presťahovať sa na farmu v Južnej Amerike, neznášala to veľmi dobre. Odlúčenie od jej domoviny spôsobilo to, že u nej prepukli depresie.

Farme sa nedarilo, jej zdravotný stav sa zhoršoval, a tak boli prinútení vrátiť sa. Po poslednej ceste do Ameriky, kde si boli usporiadať veci, u nej prepukla choroba naplno. Dokonca musela istý čas stráviť aj v ústave v kúpeľnom meste Lipik. Striedali sa u nej obdobia jasnej mysle a hlbokých depresií. Kukučín sa ešte dožil aj jej dobrého stavu. Zomrel 21. mája 1928.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Martina 🌻 (@mati_kuchtova),

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame