Kto bol v skutočnosti Juraj Jánošík? Náš národný hrdina pašoval kone z Poľska a z armády ho vykúpili rodičia

Kto bol naozaj Juraj Jánošík? (Záber z filmu Jánošík - pravdivá história, Zdroj: Bioscop)

#Vďaka romantickej a hlavne štúrovskej tvorbe toho vieme o živote muža menom Juraj Jánošík veľmi veľa. Zachovali sa nám legendy, piesne, príbehy. Koľko je toho pravdy a čo je len už fantázia ťažko povedať. Ale mýty okolo jeho mena fascinujú celé generácie.

Práve preto bol prvý slovenský dlhometrážny film práve o ňom. Každá krajina potrebuje svojho hrdinu, ktorý udržiava spravodlivosť. V Anglicku majú Robina Hooda a my máme Jánošíka. Ak ťa nudia seriózne výklady z kníh a chceš spoznať našich národných hrdinov cez odľahčenú optiku, čítaj ďalej.

Vizitka

Celé meno: Juraj Jánošík
Miesto a dátum narodenia: 1688, Terchová, Uhorsko
Profesia: zbojník
Významný čin: bohatým bral, chudobným dával
Miesto a dátum smrti: 17./18. marec 1713, Liptovský Mikuláš, Uhorsko
Príčina smrti: poprava zavesením na hák

Historici nevedia, kedy a komu sa narodil

V tej dobe už boli síce písomné pramene, ale ani tie nepomohli rozlúštiť túto záhadu. Kartami zamiešalo to, že v týchto rokoch sa narodili až štyria Jánošíkovci. Ťažko preto povedať, že ktorým z nich bol on. Všetci sa dokonca volali Juraj.

V tom čase bolo toto meno veľmi populárne. S istotou vieme povedať iba to, že ho pokrstil kňaz Michal Smutko, ktorý viedol varínsku kroniku od roku 1686. Kľúčom k odhaleniu by mohli byť jeho súrodenci Ján a Barbora.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slavic History and Mythology (@slavic_history_mythology),


Z cisárskej armády ho vykúpili rodičia

Keďže sa ľuďom nepáčilo, ako sa v Terchovej žilo, tak to chceli vedeniu patrične ukázať. Rozhodli sa vstupovať ku Kurucom. To pravdepodobne urobil aj mladý 18-ročný Juraj. Možno ho zlákalo bohatstvo vojaka, zvedavosť, alebo len konečne poriadna sloboda od poddanských povinností. Po porážke pri Trenčíne sa ale vrátil späť domov. Dlho tam ale nepobudol. Gróf vyzval mužov pridať sa k cisárskej armáde – dobrovoľne – nasilu. Neslúžil tam ale dlho, keďže ho rodičia odtiaľ vykúpili.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovak Handmade Gifts (@slovak_handmade_gifts),


Pluh rýchlo vymenil

Keď ho rodičia vykúpili, tak musel doma sekať dobrotu. Juraj Jánošík pracoval s pluhom a robil tvrdo na poli. Všetko sa zmenilo, keď na jarmoku stretol starého kamaráta Uhorčíka. Ten ho nahovoril na pašovanie koní z Poľska.


Kto bol Milan Rastislav Štefánik? Mal slabé nervy a drobnú výšku, napriek tomu lámal ženské srdcia


Tak sa zaplietol do jeho družiny a začal pomáhať pri akciách. Keď Uhorčíka chytili, bolo treba obsadiť kapitánsky post. Aj keď z väzenia ušiel, nakoniec sa totiž rozhodol so zbojníctvom skončiť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kanoe (@kanoe.cz),


Jánošík kapitánom

Vodcovstvo pripadlo na mladého Juraja. Zložil slávnostnú prísahu („Prisahám večnému Bohu, Svätej Trojici, Panenke Márii a všetkým božím svätým, že svojich tovarišov nevyzradím, neoklamem a neopustím ani v šťastí ani v nešťastí. Tak mi Pánboh pomáhaj!“) a v roku 1711 sa stal kapitánom.

Musel ukázať svoju fyzickú zdatnosť (zaobchádzanie s mečom, preskakovanie vatry, streľba z pištole a zápasenie), ale tá tak úplne nestačila. Potreboval skúsenosti a dobrý um. Všetko ho naučil Uhorčík a Juraj Jánošík tak bol pripravený.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Show me Slovakia (@showmeslovakia),


Naozaj bohatým bral a chudobným dával?

Úplne to žiaľ neplatí. Na veľkoobchodníkov a vysokú šľachtu si netrúfali a dali im radšej pokoj. Prepadávali skôr obyčajných sedliakov a remeselníkov, ktorý sa vracali z jarmoku. Špecializovali sa na bezbranných a nepozorných. Niekedy ani ten lup za to nestál, no sedliak za to zaplatil životom. Okrem toho rabovali aj osamelé gazdovstvá alebo usadlosti. Tu zas najviac trpeli tí, ktorí nemali na to zaplatiť si obrancov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovenské múzea našimi očami (@slovenske_muzea_nasimi_ocami),


Pri výsluchu bol hrdina

Keď ho po niekoľkých neúspešných pokusoch konečne chytili, tak prišli na rad výsluchy. Tam ukázal svoju hrdinskú stránku. Potvrdzujú to dokonca aj jeho žalobcovia. Spaľovali mu pokožku, zapichovali žeravé hroty za nechty a on stále mlčal. Neprezradil ani jedného svojho spoluzbojníka. Za to bol odsúdený na popravu zavesením na hák.


Chceš o Jánošíkovi vedieť viac? Čítaj knihu o jeho živote z Martinus.sk

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame