Ako ti pomôže umelá inteligencia pripraviť sa na maturity?

Ako ti pomôže umelá inteligencia pripraviť sa na maturity?

Ako ti pomôže umelá inteligencia pripraviť sa na maturity? (Zdroj: Unsplash.com/Taylor Flowe)

Väčšina štvrtákov už má zrejme písomné časti maturít úspešne za sebou. Boj úspešným úkončením štúdia na strednej však ešte nekončí. Ešte ich čakajú ústne skúšky z vybraných predmetov, kde sa budú musieť naučiť desiatky otázok zo zadaných okruhov.

V minulosti platilo, že ich vypracovávanie bolo tímovou prácou – každý v triede napísal súhrn odpovedí na aspoň jednu otázku a poskytol ju ostatným. Dnes však žiakom môže pomáhať aj čoraz dokonalejšia umelá inteligencia v podobe ChatGPT alebo Copilotu od Microsoftu. 

Kým pri písaní slohov, referátov alebo bakalárok je ich vypracovanie pomocou AI namiesto poctivej práce a formulovania vlastných myšlienok právom považované za podvod, na zháňanie informácií, tvorbu výpiskov alebo štruktúrovanie dlhého obsahu je umelá inteligencia ako stvorená.  

Nebojte sa jej dávať pokyny priamo v slovenčine

Jazykovému modelu je jedno, či s ním komunikujete po anglicky alebo rovno po slovensky. Vyskúšať si to môžete hneď aj sami. 

Kto je Samo Chalúpka podľa ChatGPT?
Kto je Samo Chalupka podľa ChatGPT? (Screenshop: 4ka)

Nepýtajte sa však len odpovede na konkrétne otázky, napríklad “Čo napísal Samo Chalupka?”. 

Pokiaľ máte maturitné otázky už vypracované a v digitalizovanej podobe, no z čítania desiatok strán sa vám už poriadne parí z hlavy, môžete umelú inteligenciu požiadať napríklad o tzv. “výcuc” alebo presnejšie výpisky, napríklad v podobe 10 prehľadnejších odrážok. 

Okrem najznámejšieho ChatGPT sa môžete vyskúšať aj aplikáciu Copilot, ktorá ponúka bezplatnú možnosť skúšať pokročilejší model ChatGPT 4.0. Ten má generovať presnejšie odpovede a dokáže pristupovať aj k aktuálnym informáciám na internete.

Umelú inteligenciu však využijú aj odvážlivci, ktorí sa rozhodli maturovať napríklad z matematiky. Appka Photomath napríklad vypočíta takmer akýkoľvek matematický príklad, no ponúkne aj jeho riešenie, aby vás pred tabuľou nič nezaskočilo.

Aplikácia Photomath
Aplikácia Photomath (Zdroj: Photomath)

Vypracované otázky ako podcast? Dnes sa môžete učiť aj bez slúchadlá

Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. V prípade podcastov a možnosti nasávať informácie prakticky kdekoľvek, aj keď vás už oči bolia, to tak úplne neplatí. 

Slovenský podcast Schooltag má už desiatky epizód, z ktorých každá je vlastne vypracovanou maturitnou otázkou z niektorého predmetu. Určite im dajte šancu. No a aby ste sa nemuseli báť, že na to v mobile nebudete mať dostatok dát, 4ka má pre študentov od 6 do 26 rokov nový paušál SLOBODA pre MLADÝCH + DÁTA NAVYŠE, s ktorým dostanete až 20 GB dát v SR (z toho až 10,45 GB pre dátovanie v EÚ) len za 10 eur na 30 dní a k tomu ešte 50 minút na volania alebo SMS-iek v celej EÚ.

Lacnejšia verzia SLOBODY pre MLADÝCH stojí len 4 eurá na 30 dní a obsahuje 4 GB dát a 50 min/SMS v EÚ. Paušál sa dá aktivovať priamo v appke Moja 4ka.

ZISTI VIAC O SLOBODE PRE MLADÝCH

Zdroj: PR článok
Odporúčame