Dejepis: Nenásytnosť cirkvi a kupovanie odpustkov boli už príliš, reformácia poznačila životy väčšiny národov

Reformácia

Martin Luther vo Wittenbergu (Zdroj: Getty Images)

#Reformácia je hnutie, ktoré vzniklo v 16. storočí ako snaha zmeniť a napraviť pomery v kresťanskej cirkvi. Z Nemecka sa šírila po celej Európe a našla mnoho stúpencov. Martin Luther mal podporu aj zo strany vysoko postavených nemeckých obyvateľov. Cieľom jeho reformácie bolo presadiť Bibliu ako jedinú autoritu, zakázať predaj odpustkov, zrušiť celibát a odobrať cirkvi majetky.

Reformačné hnutie viedlo k protireformácii a následnej rekatolizácii, ktorú viedol Rím ako odpoveď na ideológiu reformátorov. V politickom boji sa za katolíkov intenzívne angažoval najmä rod Habsburgovcov. Úspešnou taktikou rímskokatolíckej cirkvi bolo poskytovanie kvalitného a bezplatného vzdelávania deťom politicky vplyvných feudálov.

Aj keď bola reformácia relatívne úspešne potlačená, poznačila mnohé oblasti života u väčšiny národov Európy. Jednotlivé cirkevné zhromaždenia, zbory či obce, sa stávali vnútorne súdržnejšími a vitálnejšími. Zároveň sa zvýšil stupeň ich autonómie, čím sa narušil totalizmus a centralizmus cirkevnej hierarchie. Cirkev mala oveľa menší vplyv na fungovanie európskych krajín a vo veľkom sa začali odstraňovať monopoly. O všetkých týchto udalostiach sa bližšie dozvieš v dnešnej epizóde Schooltagu.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame