Ako si spomenúť na správnu odpoveď na maturite? Toto je 6 zaručených tipov, ak dostaneš okno

Dievča podopierajúce si hlavu nad knihou.

Každému sa občas môže stať, že na skúške všetko zabudne. Ako si rýchlo spomenúť? (Zdroj: freepik.com/yanalya)

#Podctivo sa už niekoľko dní pripravuješ na maturitné skúšky, ale stále máš pocit, že si nič z toho nepamätáš. Máš strach, že na skúške dostaneš okno a nebudeš si vedieť spomenúť na odpoveď? Prečítaj si naše tipy a zisti, čo robiť, ak na skúške všetko zabudneš.

1. Stop panike

Okno pri skúške môže dostať každý. V prvom rade nezačni panikáriť, ale požiadaj skúšajúceho o trochu viac času. Vysvetli mu svoju situáciu. Ak vieš odpoveď, len si nevieš spomenúť, nemusíš byť v strese.

2. Získaj si čas na odpoveď

Ďalšou možnosťou je získať si trochu času na odpoveď. A to napríklad tak, že požiadaš skúšajúceho, aby ti zopakoval celú otázku, najlepšie inými slovami. Ak si myslíš, že si k odpovedi blízko, neboj sa opýtať uisťujúcu otázku.

Štvrtákov na stredných školách čakajú maturity
Hlavne nestresuj, premýšľaj a snaž sa hľadať riešenie v pokoji (Zdroj: Pexels.com/Jeswin Thomas)

3. Priprav sa na túto situáciu

Ak si nevieš vôbec spomenúť, vymysli si dopredu múdru univerzálnu vetu, ktorou v tomto prípade začneš svoju odpoveď. Pri takomto rozprávaní ti môže napadnúť niečo k téme a získaš tak aj viac času. Môže to byť niečo v zmysle: „Na začiatok by som rád začal s faktom, ktorý je podľa môjho názoru pri tejto problematike najdôležitejší. A to je, že…“

4. Nezostávaj ticho

Hlavne rozprávaj! Je lepšie začať hovoriť o podobnej téme, uvádzať viac podobných príkladov alebo aj odbočiť od témy.

5. Využi všetko, čo už vieš

Pri príprave na odpoveď si napíš všetky pojmy, slová alebo príklady, ktoré sa ti s danou témou spájajú. Nestrácaj čas zbytočným premýšľaním nad jednou otázkou, ktorú aj tak nevieš, radšej prejdi na ďalšiu. 

6. Rozprávaj o tom, čo vieš

Ďalší tip sa viaže k predošlému. Svoju odpoveď začni s otázkou, pri ktorej si najviac veríš. Otázku, odpoveď na ktorú nepoznáš, si nechaj ako poslednú. Snaž sa ísť čo najviac do hĺbky, nezabudni uviesť aj príklady. Možno sa na teba usmeje šťastie a na poslednú otázku ti nezostane čas.


Schooltag, to sú zaujímavo spracované podcasty stredoškolských predmetov, ale aj tipy na učenie.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame