Ísť na výšku alebo nie? Toto je 7 dôvodov, ktoré ti pomôžu v rozhodovaní

Toto sú dôvody, ktoré ťa presvedčia, že študovať na výške sa oplatí! (Zdroj: Freepik/freepik)

#Nejeden stredoškolák si dnes kladie otázku, či podať alebo nepodať prihlášku na vysokú školu. Ak si tak trochu na vážkach a nevieš sa rozhodnúť, či bude ďalšie štúdium pre teba to pravé, nezúfaj. V článku máme zoprá argumentov, ktoré stoja za zmienku. Možno ťa utvrdia v tom, že hoci je štúdium na vysokej škole v istých prípadoch ťažké, v konečnom dôsledku vždy stojí za to.

Samozrejme, netvrdíme, že na výšku musí ísť nutne každý maturant. Ide o čisto osobnú a slobodnú voľbu každého, kto sa chce ďalej vzdelávať a rozšíriť si obzory. Mal by si však vedieť, že predstavy sa vždy nestretnú s realitou – na každej škole je to nemusí byť také skvelé, ako si to možno sám vizualizuješ. Nie každému sa tiež podarí dotiahnuť štúdium do úspešného konca, takže nezúfaj, ak sa ti to náhodou nepodarí. Nikdy nie je neskoro začať odznova.

Pripraví ťa na kariéru

Niektorí ľudia presne vedia, čo chcú robiť, keď skončia strednú školu. Iní však potrebujú vyššie vzdelanie, aby mohli získať prácu, ktorej sa chcú v živote venovať. Možno sa to nezdá, ale aj vysokoškolské vzdelanie je nevyhnutným predpokladom pre čoraz viac pracovných miest. Zamestnávatelia sa na trhu práce doslova bijú o školených a kvalifikovaných ľudí.

Kurzy však niekedy nestačia a najmä v dnešnej dobe je vcelku ťažké zamestnať sa v istých špecifických odvetviach bez akademického vzdelania. Opäť však musíme skonštatovať, že nutne nemusíš robiť to, čo vyštuduješ. Veľa ľudí sa napokon zamestná v úplne inej sfére, než akú študovali.

Má svoje praktické výhody

Získanie vysokoškolského diplomu má aj niekoľko praktických výhod. Absolventi vysokých škôl zarábajú na Slovensku o čosi viac než ľudia so stredoškolským vzdelaním. Samozrejme, aj tu môže výnimka potvrdzovať pravidlo. Štúdium na vysokej škole však okrem iného podporuje tvorivé a nezávislé myslenie. Pamätaj tiež, že trh práce sa prispôsobuje ľudskému pokroku a momentálne vznikajú rôzne novodobé zamestnania, o ktoré je veľký záujem.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ako vyplniť a podať prihlášku na vysokú školu? Drž sa týchto krokov a máš to zmáknuté
žena, dievča, notebook, škola, práca, nálada, šťastie, pohoda, krása, notebook
Niektoré zamestnania vyžadujú vysokoškolské vzdelanie (Zdroj: unsplash.com(Anete Lūsiņa)

Zažiješ nevídaný osobný rozvoj

Ak prídeš študovať na výšku, dozaista prejdeš veľkým osobnostným rozvojom. Veci ako kritické myslenie, time management, vytrvalosť, komunikácia a prezentačné zručnosti sú skvelými aktívami nielen pre budúcu prácu, ale aj pre osobný život. Absolventi vysokých škôl, ktorí berú svoje štúdium vážne, sa kariérne dostanú ďalej, a to nielen vďaka dosiahnutému titulu, ale aj skúsenostiam a prekážkam, ktorými prešli.

Štúdium (ne)musí byť tvojou vášňou

Ak sa o niečo s vášňou zaujímaš, aj učenie danej problematiky ti pôjde ľahko. Vyber si preto taký odbor, ktorý ťa bude baviť aspoň natoľko, že ho úspešne ukončíš. Nasleduj svoje záujmy a pretav ich do štúdia rovnakého alebo podobného odboru. Ak naozaj miluješ napríklad hudbu, študuj hudbu. A ak budeš proaktívny, určite nájdeš spôsob, ako z toho urobiť kariéru. Vysoká škola ti pomôže hlbšie a teoretickejšie pochopiť veci, o ktoré sa zaujímaš.

Zlepšia sa ti kognitívne a komunikačné zručnosti

Väčšina vysokoškolákov študuje často a tvrdo. Niektorí hľadajú spôsoby, aby sa mohli naučiť čo najviac vecí takým spôsobom, aby ich to bavilo. Učia sa myslieť alternatívne a kreatívne pri riešení rôznych problémov. Takto nadobúdajú vyššie kognitívne schopnosti. Vysokoškolskí pedagógovia v rámci predmetov často vyžadujú skupinovú prácu alebo prezentácie, čo vedie k lepším zručnostiam napríklad v medziľudskej komunikácii či tímovej práci.

Vysoká škola ti dá viac než len diplom.
Vysoká škola je aj o spolupráci a komunikačných zručnostiach (Zdroj: freepik.com/vgstockstudio)

Nadobudneš mäkké zručnosti

Nezabúdaj, že vysoká škola nie je len o štúdiu. Priatelia, ktorých si nájdeš počas vysokej školy, môžu zostať tvojimi priateľmi na celý život. Štúdium na výške funguje ako akási sociálna sieť reálneho života, ktorá ťa pozdvihne, keď si na dne, a povzbudí ťa v tom, aby si pokračoval ďalej. Naučiť sa žiť a dobre spolupracovať s ostatnými zlepšuje aj tvoje sociálne, respektíve mäkké zručnosti, tzv. soft skills. A tie sú veľmi dôležité nielen v škole, ale aj pri hľadaní práce a v bežnom živote.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Preskúmaj s nami opustenú ministerskú vilu: Takto ju už nikto neuvidí, zatopili ju tesne po návšteve urbexera!

Získaš veľa inšpirácie

V rámci akademickej pôdy sa denne stretneš s mnohými vzdelanými a rozhľadenými ľuďmi. Prídeš do styku s rôznymi vyučujúcimi a mentormi, ktorí sa do budúcna môžu dokonca stať aj tvojimi kolegami. Máš šancu stretnúť rôznych inšpiratívnych akademických pracovníkov, ktorí sú poprednými odborníkmi vo svojom odbore. Od takýchto ľudí môžeš vždy načerpať nové myšlienky a poznatky, ktoré ťa budú ďalej inšpirovať.

Myslíš si, že vysokoškolské štúdium ťa môže posunúť v živote ďalej?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: uopeople.edu, hashtag.sk
Odporúčame