Povolanie vloger, UX dizajnér či SEO špecialista: 10 zamestnaní, o ktorých pred rokmi nikto netušil a dnes sú mimoriadne žiadané

Žena za počítačom

Mladí dnes hľadajú prácu za počítačom (Zdroj: Unsplash.com/Annie Spratt)

#Hoci tradičné remeslá sú dnes žiadanejšie ako práca za počítačom (zvyčajne), mladých to láka k lepšie plateným pozíciám, pri ktorým sa menej narobia. Ktoré pracovné pozície ti dnes zabezpečia vysoký zárobok? O týchto tvoji rodičia ani netušili, že niekedy budú existovať, a dnes patria medzi najvychytenejšie.


Hľadáš si novú prácu, alebo len máš chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdeš na kariera.sk.


Weboví analytici

Prvé webové stránky pre širokú verejnosť vznikli až na začiatku 90. rokov minulého storočia. Internet je pomerne mladé médium, no za svoju krátku existenciu stihlo poraziť všetky ostatné. Dnes nenájdeš firmu, ktorá by nedisponovala vlastným webom.

Weboví analytici majú za úlohu zistiť, ako web funguje, aká je jeho návštevnosť, hľadať prípadné chyby a zabezpečiť ich nápravu. Starajú sa o štatistiky a vyhodnocujú funkčnosť webu, najlepšie v porovnaní s konkurenciou.

Operátori dronov

Drony sú na Slovensku stále novinkou, no v zahraničí sa ako operátor týchto lietajúcich výdobytkov určite uživíš. Na starosti by si mal napríklad skenovanie okolia, hľadanie nezvestných osôb či iné úlohy, ktoré neraz prichádzajú z hasičského či policajného zboru.

Dnes hrajú nezastupiteľnú úlohu najmä vo filmovom priemysle. Aj na Slovensku by si v kinách ťažko hľadal domáci film, v ktorom by aspoň na jeden záber nepoužili dron. Ako operátor však musíš poznať aj legislatívu, ktorá hovorí, kde je povolené s nimi lietať a kde nie.

Výživoví poradcovia

„Kedysi sa žilo zdravšie,“ hovoria tvoji starí rodičia. Určite majú pravdu. Internet, dostupné autá, kuriéri a donášky z nás spravili lenivejšie bytosti. Dnes má už takmer každá domácnosť a často dokonca aj každý dospelý člen domácnosti vlastné auto.

Preto je pozícia výživových poradcov veľmi vyhľadávaná. Ak sa snažíš schudnúť, prípadne sa zdravo stravovať, vedia ti na navrhnúť stravovací jedálniček na mieru. Má to však podmienku – svoje stravovacie návyky musíš chcieť sám zmeniť. Navyše, za rady si neraz poriadne zacvakáš.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Matúš sa vzdal lukratívnej práce, aby si splnil sen: Chcel som pomáhať ľuďom, nielen zarábať peniaze
So zdravou stranou pomôže výživový poradca
So zdravou stravou pomôže výživový poradca (Zdroj: Unsplash.com/Tamas Pap)

UX dizajnéri

Určite si sa už stretol s výrazmi UI (User Interface) a UX (User Experience). Prví menovaní navrhujú napríklad weby alebo aplikácie, teda ich rozhranie, dizajn a podobne. UX dizajnér sa stará o to, ako bude daná aplikácia fungovať v praxi a aký z nej bude mať používateľ zážitok.

Ak si na mobile otvoríš napríklad Facebook alebo Instagram, zistíš, že mnohé úkony robíš intuitívne a mobil sa dobre ovláda. UX dizajnéri strávili hodiny v tejto verzii aplikácie, aby ti poskytli takýto zážitok. Vývojár vydá aplikáciu až po ich súhlase.

Interní psychológovia

Pandémia korovavírusu a aktuálna vojna na Ukrajine zmenila zmýšľanie a vnútorné prežívanie mnohých Slovákov. Psychológovia majú viac práce ako kedykoľvek predtým. Zarážajúce je, že psychickými problémami trpia najmä mladí ľudia.

Veľké spoločnosti, ale aj niektoré malé podniky si preto začínajú najímať interných psychológov. Tí pracujú výlučne v jednom prostredí so zamestnancami firmy a vždy sú im k dispozícii. Podľa pracovnej náplne a stavu zamestnancov vedia vyhodnotiť, či sú na svoju pozíciu psychicky zrelí.

Návrhári modernej domácnosti

Aj ty niekedy neveriacky pozeráš na nové chladničky, ktoré dokážu notifikáciou upozorniť na málo mlieka, alebo na hlasových asistentov, ktorí vedia vyhodnotiť, či za dverami stojí niekto známy alebo cudzí? Za týmito zariadeniami môžu návrhári modernej (inteligentnej) domácnosti.

Ich úlohou je vymýšľať novinky, ktoré by mohli priniesť ľudom väčší komfort v ich vlastnom byte. Interiérovým architektom už nestačí vedieť iba navrhovať – musia prinášať riešenia, ktoré sú na jednej strane estetické, no na druhej aj praktické a moderné.

Vlogeri

Možno si povieš, že vloger (videový bloger) je práca pre samostatne zárobkovo činnú osobu. Omyl, túto prácu nemusia robiť iba živnostníci. Mnohé weby, najmä lifestylové a spravodajské, ich zamestnajú (na zmluvu alebo na faktúru), aby robili obsah priamo pre nich.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dejepis: Baťove závody či Škoda, Česko-Slovensko bolo po 1. svetovej vojne hospodárska veľmoc

Ak chce web dnes preraziť, musí sa venovať aj videovému obsahu. Práve s ním pomôžu vlogeri, ktorí navrhnú tému, spracujú ju, nakrútia, postrihajú a odovzdajú. Aj na našom webe máme vlogerov, stačí zavítať na naše sociálne siete.

Vlogeri sú súčasnosť aj budúcnosť internetového obsahu
Vlogeri sú súčasnosť aj budúcnosť internetového obsahu (Zdroj: Unsplash.com/AQVIEWS)

Manažéri sociálnych médií

Na spravovanie sociálnej siete je dnes nevyhnutný manažér. Na stredných a najmä vysokých školách ťa naučia najnovšie trendy aj triky, ako vytiahnuť sledovanosť a zabezpečiť úspech kanálu. Manažér je človekom, ktorý sa o to postará.

Každý väčší kanál na sociálnych sieťach dnes zamestnáva manažéra, ktorý má pod sebou ďalších zamestnancov. V podstate je to šéf tímu pre sociálne siete. Od toho sa odvíja aj jeho plat a ten sa veru nepohybuje na úrovni niekoľkých stovák eur.

Vývojári aplikácií

Ak sa pozrieme na štatistiky sledovania webových stránok, z našej skúsenosti zistíme, že asi 80 % návštevnosti pochádza z mobilu, nie z počítača. Preto mnohé weby začali vytvárať aplikácie, ktoré zabezpečia návštevnosť v optimalizovanej podobe aj z pohodlia telefónu.

Aplikácie sú budúcnosťou zrejme aj v prípade počítačov. Apple aj Windows vyvíjajú pre svoje zariadenia aplikácie, ktoré fungujú aj na notebookoch či stolných počítačoch. Weby si miesto prehliadača budeme čoskoro scrollovať len v apkách. A vývojári sa postarajú o ich plynulý chod.

SEO špecialisti

SEO je skratka pre Search Engine Optimization. Zabezpečuje, že pri vyhľadávaní v prehliadači, napríklad v Google, sa ti zobrazia najpresnejšie výsledky. Je však na samotných weboch, ako veľmi sa o SEO starajú, pretože práve správne optimalizovaný web sa zobrazuje na vrchných pozíciách, a teda má aj lepší dosah a výsledky.

Pochopiť čo i len základy SEO nie je jednoduché. Aj na našom webe pracoval špecialista v tomto odbore. Ak sa niekedy rozhodneš písať blog bez podpory väčšieho webu alebo sponzora, správne SEO je pre tvoj úspech životne dôležité. Preto vyhľadaj odborníka.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, karierainfo.sk, forbes.sk
Odporúčame