#Motorola posledné mesiaca vydáva jeden lepší mobil ako druhý a stáva sa veľkým konkurentom aj tých najväčších výrobcov smartfónov na trhu. Teraz prichádza s ďalšou generáciou svojho ohybného mobilu. Razr 40 Ultra je lepší, krajší aj užitočnejší po každej stránke. Oplatí sa však za svoju šialene vysokú cenu?
Tenší, krajší a odolnejší
Začneme konštrukciou. Proporčne sme konečne dostali zariadenie, ktoré je symetrické. Hliníkový rám, pevné tvrdené sklo a dokonca aj odolnosť proti ošpliechaniu – týmto všetkým nový Raz disponuje a konečne sa tak doťahuje na tie najlepšie ohybné smartfóny.
Zadná strana je matná, logo s veľkým M decentné a dizajnovo veľmi podobné tohtoročnej smartfónovej série. A tak to má byť. V zatvorenom stave obe polovice kompletne doliehajú a v ruke pôsobí veľmi prémiovo. Jeho najväčšou konkurenciou na našom trhu je Flip od Samsungu.
Prichádzame však k prvému mínusu. Razr 40 Ultra je prémiová až do momentu, kým ju otvoríš. Pánt je tuhý len počas doliehania alebo úplného otvorenia. Inak telefón v režime flex ohneš prakticky aj rýchlejším pohybom ruky. K nemu sa však detailnejšie dostanem o chvíľu.
Tlačidlá uzamykania aj hlasitosti sú v správnej výške a prispôsobujú sa otvorenému aj zatvorenému stavu tak, aby vrchné tlačidlo vždy zvyšovalo hlasitosť. Reproduktory sú lepší priemer, prihlasovanie odtlačkom prsta funguje rýchlo a spoľahlivo a ryha z pántu je citeľná len počas prvých minút používania. Po niekoľkých hodinách ani nevieš, že tam je (ani na pohľad).
Externý displej, ktorý poteší aj frustruje
Prejdem k vonkajšiemu displeju, ktorý má po novom až 3,6-palcov, 144 Hz, technológiu HDR a tvrdené sklo. Siaha v podstate cez celú polovicu zatvoreného mobilu a obteká aj okolo dvoch foťákov. Tu sa veru nešetrilo. Ide o väčší displej, ako mal prvý iPhone. Na slnku je dobre čitateľný a moduly foťákov sú schválne v horizontálnej polohe.
Tento displej totiž umožňuje takmer stopercentné používanie Androidu. Napríklad, na odpisovanie správ, googlenie, prehliadanie máp, scrollovanie sociálnymi sieťami, používanie kalkulačky či hier… Toto všetko s ním urobíš. Klávesnica je tiež vcelku pohodlná na používanie. Už nevyužíva len widgety, ale aj plnohodnotné aplikácie. Využíval som ho približne 10 – 15 % času v pomere k vnútornému displeju, a to je už veľmi dobrý pomer.
Na druhej strane, stále potrebuje vyladiť. Verzia aktuálneho Androidu 13 (keďže Motorola nemá vlastnú nadstavbu) tieto displeje úplne nepodporuje, a preto moduly foťákov ignoruje. Jednoducho, foťáky zakryjú tlačidlá a pri apkách na celý displej je to frustrujúce. Vyriešiť sa to dá prispôsobením aplikácie len do dvoch tretín displeja. Dostaneš plnohodnotné rozhranie, ale na menšej ploche.
Nepochopiteľná je tiež súhra vonkajšieho a vnútorného displeja. Keď scrolluješ Instagram a následne mobil otvoríš, si na začiatku feedu, a nie tam, kde si skončil. Otvorenie mobilu niektoré apky dokonca na šupu zavrie. Aj keď počítam s doladením nasledujúcimi updatmi, nemyslím si, že tento model bude o rok oveľa lepší ako teraz. Ale potenciál tam určite je.
Obrazovka, ktorú nedokážeš ovládať jednou rukou
A teraz vnútorný displej. Ten má až 165 Hz a veľkosť závratných 6,9-palcov. Nechcem tvrdiť, že je veľký, ale skôr dlhý. Oproti konkurencii je užší a dlhší. Chápem, toto rozhodnutie prišlo kvôli väčšiemu externému displeju, no ten vnútorný je znevýhodnený o ovládanie jednou rukou. Toto nedá ani človek so skutočne veľkými rukami.
Display je navyše technológie LTPO, ktorá znižuje frekvenciu na 1 Hz a šetrí batérie. O tom potom, aj keď na papieri to vyzerá dobre. Systém je dobre optimalizovaný, haptická odozva konečne silnejšia a presnejšia a samotné prispôsobenie rozhrania ešte variabilnejšie. Inak, tie nové ciferníky na vnútorný aj vonkajší displej sú naozaj pekné.
Najväčším sklamaním je pre nás procesor. Snapdragon 8+ Gen 1 je skvelý, necháp nás zle, lenže ide o minuloročný procesor v tohtoročnom vlajkovom mobile s prívlastkom Ultra. Navyše, druhá generácia Snapdragonu by pomohla najmä so šetrením už beztak malej batérie. V základnej verzii s 8 GB RAM a štvrťterovým úložiskom ide o silnú kombináciu, no len do chvíle, kým v lete vyjde nový Flip.
Denné fotky
Aj keď oba fotoaparáty majú len štandardných 12, respektíve 13 Mpx, vôbec nezaostávajú za konkurenciou. Ultra-wide so 108 stupňovým uhlom, čo je pomerne málo, robí krásne fotky. Vďaka svojmu menšiemu uhlu nekriví objekty na rohoch fotky a zachováva si aj verné farby. Vďaka väčšiemu senzoru oproti minulého roku dokáže na svoje parametre zachytiť pomerne veľa.
Hlavný snímač už farby mierne presycuje, najmä keď svieti slnko alebo máš pri sebe iný veľký zdroj svetla. Ak sa ti páčia kontrastné farby, tu si prídeš na svoje. Miera detailov je vzhľadom na veľkosť objektívu veľmi dobrá a fotky sú aj slušne zaostrené. Spúšť by však počas fotenia mohla byť rýchlejšia. Ide ale o jeden z najlepších 12 Mpx foťákov na trhu. Teda aspoň cez deň.
Prekvapujúco skvelé je aj macro, ktoré tu síce nemá vlastný objektív, no hlavný snímač sa vďaka svojej veľkosti dokáže priblížiť k objektu na asi päť centimetrov. Digitálny zoom už tak veľmi nepoteší. Do trojnásobku je ešte ako-tak použiteľný, potom už zmäkčuje všetko, čo fotí.
A nie je tá 32 Mpx selfie kamera už náhodou zbytočná? Fotí pekne a cez deň má dokonca aj využiteľný portrétový režim, no aj tak väčšinu selfie odfotíš lepším hlavným foťákom. Stačí pri zatvorenom mobile dvakrát stlačiť uzamykanie, displej je zrazu náhľadovka a hlasitosť sa mení na spúšť. Je to jednoduché, praktické a vlastne aj pohodlné.
(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)
Nočné fotky
Obrovský update dostalo aj nočné fotenie. Ale len do chvíle, kým nečakáš zázraky. Fotenie nasvetlených objektov či odlesky sú skvelé a nočné videnie funguje. V galérii nájdeš hneď niekoľko porovnaní – keď je aktivované a keď nie. Niekedy pri fotení v noci naskočí samé, inokedy sme museli prejsť do nočného režimu manuálne.
Čím viac objektov a čím viac zdrojov svetla je v danej scéne, tým väčšie problémy Razr 40 Ultra má. Viaceré tiene mobil nevie zachytiť a ani tá obloha pri fotke nočnej ulice nie je taká čierna, ako by som si ju predstavoval. Ultra-wide je v noci zasa maximálne nepoužiteľný.
Zďaleka najviac nám v tejto vlajke chýba profesionálnejšie ovládanie fotografovania. Vieme, využije to len zlomok ľudí, no niektorí si kupujú mobil skutočne aj na to, aby fotili na manuálnych nastaveniach. Tie tu sú, ale fungujú skôr polomanuálne, niekedy áno, inokedy nie, raz scénu ovplyvnia tieto zmeny, raz nie… Je to nemastné neslané.
Najviac bude profesionálnov (ktorí fotia mobilom) štvať nie príliš dobré RAW. Profesionálny režim tak stráca hlbší zmysel. Navyše, galéria na fotky často zamŕza alebo padá pri pozeraní týchto fotiek. Dovolil som si porovnanie Motoroly Razr 40 Ultra s iPhonom 13 Pro, ktoré majú procesory aj snímače z roku 2022. Fotil som s nimi na profesionálnom režime nočnú oblohu. V galérii nájdeš víťaza.
(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)
Batéria a nabíjanie
Ešte sa mi nestalo, že by som mal smartfón od Motoroly, ktorý by počas bežného používania vydržal menej ako šesť hodín so zapnutým displejom. Až doteraz. Najväčšou slabinou nového Razru 40 Ultra je práve batéria, ktorá má len 3800 mAh. Niektoré smartfóny majú tiež zhruba rovnakú kapacitu, no nemusia živiť takmer sedempalcový displej.
Zistilo sa však (nielen my, ale aj iní používatelia a recenzenti), že do výdrže, ktorú nájdeš v nastaveniach, sa zarátava len vnútorný displej. K tým 4 a pol hodinám teda pridaj ďalšiu približne pol hodinu externého displeja. S nejaký väčším šetrením sa možno pod 6 hodín dostaneš, ale negarantujem to. Batériu znižuje aj občasné prehrievanie.
Počas nabíjania ti akákoľvek nabíjačka nad 30 W bude zbytočná. Chápem, že takúto malú batériu nechce výrobca odpáliť trojcifernými wattmi, no nabíjanie trvá takmer hodinu a pol. Za mňa osobne to nie je tragédia, ale niektorí chcú svoje mobily nabíjať rýchlejšie. No a to 5 W bezdrôtové nabíjanie, ktoré nabíja asi tri hodiny, radšej nekomentujem. To má Samsung ako reverzné.
Verdikt
Motorola Razr 40 Ultra má svoje plusy aj mínusy. Výrobca však svoju ohybnú vlajku z roka na rok zlepšuje a toto je rozhodne skok vpred oproti minulému roku. Má krajší dizajn, parádny vonkajší displej, lepšie fotí a pôsobí prémiovejšie. Napriek tomu má mierne neduhy, ktoré zamrzia, ak si kupuješ zariadenia za 1200 eur (Samsung je o 150 eur lacnejší).
Nový Razr je veľmi dobrý mobil a plnohodnotná konkurencia pre dominantný Samsung. Stojí za to zvažovať ho pri kúpe mobilu, ak chceš niečo zaujímavejšie ako jeden rovný displej. Bojíme sa však, že toto leto Samsung znova zatieni Razr, a to nielen vnútrom, ale aj vonkajškom. Preto počkaj a rozhodni sa na konci leta.
Plusy
- Dobrá konštrukcia a prémiové spracovanie
- Odolnosť voči vode
- V zavretom stave na seba obe strane doliehajú
- Rýchle prihlásenie dotykom prsta
- Externým displejom ovládaš takmer celý Android
- Krásne farby aj svetelnosť na oboch displejoch
- Krásne denné fotky
- Nočné fotenie dostalo od minulého roka dobrý update
- Nabíjačky aj kryt v balení (kryt som mal problém dať z mobilu dolu, pomohla až stará kreditka)
Mínusy
- Pánt by mohol byť v režime flex tuhší
- Väčšina aplikácií nie je na externý displeji optimalizovaná
- Minuloročný procesor
- Foťáky príliš nepotešia režimom Pro
- Slabšia výdrž batérie (aj na ohybný mobil)
- Vyššia cena v porovnaní s konkurenciou
Zdieľať na