RECENZIA Nový ohybný Z Flip 4 je šikovný parťák do vrecka: Fotí skvelo, ale dlhú cestu na jedno nabitie stále nezvládne

Samsung Galaxy Z Flip 4 v režime flex

Smartfón Samsung Galaxy Z Flip 4 v režime flex (Foto: hashtag.sk)

#Po roku tu máme znova novú sklápačku od Samsungu. Teda, „novú“… ako sa to vezme. Musím uznať, že Galaxy Z Flip 4 je presne tým telefónom, aký má byť. Avšak juhokórejská spoločnosť začína trošku lenivieť a neprináša zásadné zmeny, len drobné vylepšenia. Aké sú prednosti a nedostatky nového modelu, ktorý som dva týždne testoval?

Nezmenený dizajn

Na pohľad by si minuloročný model od tohtoročného asi nerozoznal. Z Flip 4 je o niečo menší od svojho staršieho brata, má tenšie rámčeky, menší výstup rámu počas sklopeného stavu, ale to je všetko. Displeje, vonkajší aj vnútorný, snímač odtlačku prstov, umiestnenie fotoaparátov, reproduktory – všetko je na pohľad rovnaké.

Hoci v dizajne veľké zmeny nenastali (v podstate neboli príliš potrebné), Samsung stále neodstránil medzery v sklopenom stave. Tlačidlá hlasitosti sú až príliš vysoko, uprednostnil by som ich na druhej strane vo výške zapínacieho tlačidla. Mobil stačí sklopiť, uzamkne sa sám, no pri otváraní sa treba prihlásiť, a to buď odtlačkom prsta na boku (funguje veľmi dobre), kódom alebo jednoducho swipom. Každopádne je potrebné urobiť dva úkony.

Smartfón je o pár gramov ľahší oproti minulému roku, čo si však na pocit všimne len málokto. Pravdou ale je, že priehlbina v strede displeja je len lepšie zamaskovaná a na dotyk príjemná. Väčšinu času však budeš smartfón ovládať aj tak len na jeho spodnej strane. Na pohľad priehlbinu nevidieť, aby si ju našiel, musíš pozerať na displej z väčšieho uhla.

V kryte je Z Flip 4 je stále mohutný
V kryte je Z Flip stále mohutný (Foto: hashtag.sk)

Ohybný displej a režim flex

Vnútorný 6,7-palcový natiahnutý Full HD displej dostal vyšší jas. Na kompletný prehľad parametrov ti tu znova nechám odkaz. Displej je dostatočne jasný za svetla, no aj dostatočne tmavý počas v noci. S jeho používaním som nemal žiadny problém. Mal by vydržať 200-tisíc ohnutí, čo som vyskúšať pochopiteľne nemohol, no Samsung tieto hodnoty deklaruje už roky. (Vyrátané je to na okolo 100 ohybov denne počas 5 rokov).

Od iných smartfónov ho odlišuje samotný režim flex, teda mobil v polootvorenom stave. Pri fotení je z neho stojan (aj v prípade selfie), pri pozeraní drží vertikálnu polohu a na spodnej strane zobrazí panel s video nástrojmi. Počas prehliadania internetu môže zasa jeho spodná strana slúžiť ako touchpad. Áno, skutočne môžeš displej ovládať kurzorom. Neviem síce, kto a kedy to využije, ale je to možné.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Aké outfity priniesli milovníci reggae na Uprising? Odchytili sme aj krásnu speváčku Tinu!

Aj napriek tomu, že displej je natiahnutý a asi o 30 % dlhší ako u iných smartfónov, Samsung si s manipuláciou poradil hneď dvojako. Dokúpiť si môžeš kryt s úchytkom vzadu, takže ti nevypadne z ruky ani pri načahovaní. Na druhej strane, ak si nechceš priplatiť, o fungovanie sa stará skvelá nadstavba One UI 4. Horný panel potiahneš aj bez načahovania a všetky nastavenia si vieš pritiahnuť tak, aby sa zobrazili len na spodnej časti displeja. Takto však nefungujú všetky appky tretích strán.

Displej je pomerne vysoký
Displej je pomerne vysoký (Foto: hashtag.sk)

Stále nudný predný displej

Teraz sa na chvíľu zameriam na vonkajšok mobilu. Konečne je Flip v matnej farbe, takže nezanecháva odtlačky. Škoda len, že kryt je nutnosťou, keďže zakryje medzeru v uzatvorenom stave. Naozaj pevne verím, že Samsung ju budúci rok odstráni, pretože niektorí iní výrobcovia už tak urobili.

Z predného displeja som však po roku stále sklamaný. Asi jedinou výraznou zmenou je možnosť fotiť v ľubovoľnom pomere strán (minuloročná absencia mnohých iritovala). Inak je tu len ukazovateľ dátumu a času, notifikácie, tri vybrané kontakty, prehrávanie hudby, kalendár, časovač a podobné základné widgety. Ich operatívnosť je však stále veľmi obmedzená.

Po novom sa dá na správy odpovedať aj predpísanou správou, no to okrem pracovným povinností takmer nikdy nevyužívam. Ak chceš odpísať na správu, prezrieť si kalendár na budúci mesiac, vybrať nový hudobný album alebo pozrieť počasie na zajtra, mobil ťa vyzve k otvoreniu. Často som preto hneď otvoril mobil a našiel, čo potreboval.

Chcelo by to väčšiu voľnosť nielen pre samotnú nadstavbu, ale aj pre vývojárov tretích strán (napríklad Spotify), aby sa dal vonkajší displej používať aspoň ako náhrada náramku. Jeho funkcie sú stále veľmi limitované. Taktiež som nenašiel nastavenie na fungovanie Always On – na zobrazenie času treba poklopať. Zaujímavé však je, že vnútorný displej Always On má. Doteraz sa sám seba pýtam, načo a prečo?

Veľkosť Magic Mouse a Z Flip 4
Veľkosť Magic Mouse a Z Flip 4 (Foto: hashtag.sk)

Denné fotky

Fotenie s Galaxy Z Flip 4 som si užíval. Aj keď majú oba objektívy „len“ 12 Mpx (podobne ako základný iPhone 14), snímač je pomerne veľký a vytvára krásne fotky. Navyše, pri flex móde sú aj zaručene ostré, ako statív funguje mobil parádne a ocenia ho v tomto prípade všetci. Poďme však na fotky postupne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Halloween na Netflixe: V októbri uvidíme jeden horor za druhým, zaujme miniséria s vrahom aj vojnový veľkofilm

Konečne majú oba objektívy rovnaké dokresľovanie farieb. Často sa ti stane, že fotku z hlavného objektívu nebudeš vedieť odlíšiť od ultra-wide fotky. Teda z hľadiska procesingu. Zeleň, objekty aj obloha vyzerajú veľmi uveriteľne, farby sú vyvážené – ak sú pre niekoho príliš sýte, vie sa pohrať s nastaveniami.

Aj tento smartfón je dôkazom, že megapixely už dávno neurčujú skutočnú kvalitu fotiek. Mám však menšie výhrady k macru, ktoré fotí raz dobre, inokedy zasa nie. Objekt, ktorý budeš macrom fotiť, musí byť malý a nie príliš vzdialený od pozadia. Väčšie objekty (aj tváre) procesing horšie orámuje a okraje sú mäkké a nevýrazné. Treba na to časom prísť.

Kvalita 4K videa je taktiež super. Oceňujem, že ho mobil dokáže nahrávať aj v zatvorenom stave. Chcelo by to len trošku lepšiu stabilizáciu. Selfie kamera je tiež dobrá, no väčšina aj tak uprednostní fotenie selfie snímok cez hlavné objektívy a náhľadový displej. Je to nielen praktickejšie, ale vo výsledku aj kvalitnejšie. V zatvorenom stave fotíš ovládaním hlasitosti a foťák zapneš dvojklikom tlačidla Sleep/Wake.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Nočné fotenie ma však bavilo ešte viac ako to denné. Fotiť som sa vybral do Bory Mall (výlet som spojil s kinom) a výsledok môžeš zhodnotiť aj sám. Vyváženosť farieb, ostrosť objektov a najmä čistá čierna obloha bez šumu sú jednoducho skvelé. Nočné fotky nabrali oproti Z Flip 3 úplne nový rozmer.

Aj keď tu nie sú foťáky z S22, nočný režim je rovnaký a fotí parádne. Dokonca ním disponuje aj ultra-wide objektív a vychádzajú z neho samé dokonalé fotky. Nemôžem sa sťažovať ani na nočné video. A hoci prechody z osvetlenej do neosvetlenej miestnosti dokážu mobil potrápiť, vedie si veľmi dobre.

Napočudovanie musím povedať, že Z Flip 4 fotí lepšie, ako som očakával, aj keď som dostal jasný pokyn, že Nightography (ako Samsung hovorí nočnému foteniu) tu funguje rovnako ako v S22. Selfie je v tme už menej použiteľná, no znova ju plne nahradia hlavné objektívy v sklopenom tele. Zoom tu nájdeš len digitálny a fotkám viac škodí, ako pomáha.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čitateľský denník: Najdôležitejšie dielo stredovekej literatúry: Zostúpime do samotného Pekla

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Samsung hlásil veľkú zmenu aj v oblasti batérie. Pôvodných 3300 mAh z minulého roka doplnilo ďalších 400 mAh. A hmotnosť pritom klesla. Lepšiemu manažmentu batérie pomáha aj úsporný procesor Snapdragon 8+ Gen 1 so 4nm technológiou. Batériu by som porovnal s menšou S22, ktorá síce mala vyššiu kapacitu, no aj náročnejší Exynos.

Bežne ale môžeme hovoriť o jednodňovom mobile. Nad 6 hodín so zapnutým displejom som sa dostal len v prípade, že som sledoval video, ktoré, pochopiteľne, nežerie tak veľa energie. Cestu vlakom do Prahy by zvládol (asi 5 hodín), no napríklad do Chorvátska to bez powerbanky nepôjde. Teda, pôjde, ale musíš zapnúť režim šetrenia batérie, ktorý ti automaticky zapne len 60 Hz, aktivuje menší jas a obmedzí výkon procesora.

Originálnou nabíjačkou si na 100 % približne za hodinu a dvadsať minúť. Nový Flip podporuje maximálne 25 W nabíjanie a ani pri lepšej nabíjačke sa čas neskrátil. Osobne počas práce využívam bezdrôtové nabíjanie, ktoré mám poruke, no v tomto prípade trvalo mobilu plné nabitie až tri a pol hodiny.

Batéria Z Flip 4
Batéria Z Flip 4 (Screenshot: hashtag.sk)

Verdikt

Galaxy Z Flip 4 nakoniec nie je novou generáciou, ale len vylepšenou trojkou. Takmer všetky zmeny sú k lepšiemu – mobil má jasnejší displej, o niečo viac funkcií v zatvorenom stave, vylepšený režim flex, krajšie nočné fotky a lepšiu batériu. Sú to však zmeny, ktoré ťa donútia meniť svoj mobil za sklápačku?

Úprimne ti poviem, že neustále otváranie a zatváranie je počas prvých dní zážitok, no časom sa môže pre niekoho stať otravným. Každopádne ide o nostalgický návrat späť, ktorí mnohí uvítajú. Sklápačky sú budúcnosť smartfónov a Samsung znova ukázal, ako sa to robí. Ani tentokrát by to však od nás nebolo za plný počet bodov.

Osobne nepotrebujem každý rok nový dizajn. Veď čo funguje, by sa nemalo meniť (viď Apple). No druhým dychom dodávam, že ostatní výrobcovia (paradoxne tentokrát okrem Apple) už Samsung doháňajú a ten by zaručene nemal zaspať dobu. Budúci rok to chce väčší krok dopredu – napríklad skryť priestrel na kameru, odstrániť medzeru v uzavretom stave či pridať aspoň 3-násobný optický zoom. Za 1100 eur je však Flip 4 slušný deal a dobrý odrazový mostík (často nájdeš aj rôzne akcie a výkupy). A na záver chválim Samsung, že opäť raz doručil ako jediný vodoodolnú sklápačku.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame