RECENZIA Naposledy a s citom: Strážcovia galaxie 3 sú najlepšou marvelovkou posledných rokov

Strážcovia galaxie

Tretí diel Strážcov galaxie (Zdroj: Marvel)

#Marvel sa v kinách znova hlási o pozornosť. Po nie príliš vydarenej Quantumanii sa predstavia Strážcovia galaxie a to po tretíkrát a naposledy. Dva a pol hodinová jazda je konečne tým správnym blockbusterom a už teraz prezradíme, že ju musíš vidieť v kine.

Partia je znova pokope

Strážcovia žijú na Ktoviekde. Peter sa stále spamätáva zo straty starej Gamory, Rocket sa snaží vyrovnať s minulosťou, Groot je na ceste k dospelosti a Drax si užíva odpočinok. Na scénu však prichádza nová hrozba – Adam Warlock, ktorý dostáva od vyššej moci smrteľné pokyny. Jeho rozbitie dennej idylky Strážcovia nenechajú len tak.

Na to, že film má 150 minút, ponúka len tri akty a tri väčšie akčné scény. Napriek tomu ide o ukážku trojaktového filmu. Postavy sa neustále rozdeľujú a zasa spájajú, no to všetko s jedným cieľom. Gunnov scenár je znova výborný, vie strhnúť, zabaviť, dojať a posúva postavy do situácií, ktoré sa budú divákom veľmi páčiť.

Aj keď ide o blockbuster, na práci hercov nemáme čo vytknúť. Jasné, dobrý scenár a zručný režisér uľahčujú prácu. Pred filmom sme sa mierne obávali o Cosma a jeho/jej pozíciu v snímke, no zbytočne. Ako vedľajšia postava funguje na výbornú a má v príbehu jasné miesto.

Celý film sa nám dokonca javil ako nedávna herná adaptácia týchto hrdinov. Alebo, vieš čo, bol ešte lepší. Postavy musia vždy niekam prísť, niečo vziať a odísť. A ich variabilita, odlišné názory, prístup k vyjednávaniu a riešenie minulosti sa postará o naozaj vtipné situácie.

Partia je znova pokope
Partia je znova pokope (Zdroj: Marvel)

Emotívny príbeh skvelej postavy

Srdcom celého príbehu sa tentokrát stal Rocket. Musí sa vyrovnať so svojou minulosťou, ktorá však zasahuje aj do prítomnosti. Nemal ľahký život a dozvieš sa ho počas flashbackov. Tie sú roztrúsené počas celého filmu a trvajú dohromady asi 20 minút.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Interaktívne kino budúcnosti: Budú sa filmové zápletky meniť v reálnom čase podľa emócií divákov?

Ich jednou slabinou je načasovanie. Objavujú sa totiž dosť náhodne, a to aj v čase, keď Rocket nie je na scéne. Gunn sa zrejme obával, že ak by jeho minulosť rozdelil na menej dlhších časti, neudržal by divácku pozornosť. Myslíme si však, že to tak mal urobiť a veriť divákom.

Rocketova minulosť bola veru pestrá. Film sa snaží tlačiť na emócie a musíme uznať, že veľmi úspešne. Tohto medvedíka čistotného (či mývala?) sme si obľúbili z celej partia najviac a možno aj preto sme jeho backstory vnímali o to viac.

Svoj priestor ale dostanú všetky postavy. Gamora bude spoznávať Petrov šarm, Nebula má za úlohu spoločne viesť Strážcov, Drax a Mantis sú komickým duom samým o sebe. Gunn si dal dostatočný pozor, aby sa všetkým postavám v závere dostalo zadosťučinenie, a to vrátane Kraglina či Stakara.

Srdcom príbehu je tentokrát Rocket
Srdcom príbehu je tentokrát Rocket (Zdroj: Marvel)

Dojem kazia najmä záporáci

Lenže zasa tí záporáci. V tretích Strážcoch sú dvaja, Warlock a jeho nadriadený – High Evolutionary. Adam je len bábka, ktorá má roztočiť príbeh a potom hrá druhé husle. Je neustále využívaný, a preto už sme len čakali na to, či sa s postavou zatočí podľa našich odhadov. A zatočilo, takže prvý záporák ide scenáristicky do koša.

No a High Evolutionary je skôr len ukričaný rozkazovač, ktorý si takmer nič nevie zariadiť sám. Jediné dobré scény má v Rocketových flashbackoch. Jeho argumenty pre ničenie a opätovné tvorenie neobstoja. Takže druhý záporák ide scenáristicky tiež do koša.

Mrzí nás, že Gunn nevedel ani v jednom filme prísť s dobre napísanou zápornou postavou, ale to je asi prekliatím blockbusterov.

Vyzdvihnúť ale chceme ešte výborné efekty. Marvel ich má vždy na vysokej úrovni (okrem Black Widow). Tretí Strážcovia obsahujú aj nespočetne veľa masiek, dovolíme si odhadnúť, že ich mohlo byť aj viac ako tristo. Sú uveriteľné a oceňujeme, že ich nerobili počítačovými trikmi.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Strčíš do vrecka doktora Housa? Skús uhádnuť všetky názvy ochorení
Záporáci znova nič moc
Záporáci znova nič moc (Zdroj: Marvel)

Sme so záverom trilógie spokojní?

Na záver k hudbe a výberu skladieb. Nepoznali sme síce každú, no pokiaľ sa Gunn obával o ich výber, môže si vydýchnuť. Hudba 90. rokov posúva príbeh spoločne s dospelejším scenárom vpred a ukončenie trilógie je také dobré, aké sme zrejme ani nečakali. Na tohtoročné pomery Marvelu ide o nadpriemerný film.

Škoda tých pár nedostatkov, ktoré snímke nevieme odpustiť. Strážcovia galaxie 3 sú bez pochýb kinovým zážitkom a v IMAX 3D sme si ho neskutočne užili. Ak máš rád tieto postavy a záleží ti na ich vývoji, budeš veľmi spokojný. Baviť sa budú aj ľudia, ktorí okrem Strážcov Marvel vôbec nesledujú. Ostatné filmy nemusia mať napozerané.

Od nás si novinka odnáša štyri body z piatich, čo objektívne zodpovedá jej kvalitám. Ak by sme hodnotili fanservis, pridali by sme aj ďalší bod. Strážcovia sú zrejme najlepšou trilógiou z produkcie Marvelu, a to nielen na poli drámy, ale aj humoru. Premeškať ich posledné vystúpenie na veľkom plátne by nebolo rozumné.

Hodnotenie: #####

P.S.: Film má dve potitulkové scény, preto ostať až do konca.

Ako hodnotíš film Strážcovia galaxie 3?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame