Kúpiť či nekúpiť búrané auto? V týchto prípadoch to nie je riziko

búračka

Búraným autám sa zvyčajne zákazníci zďaleka vyhýbajú (Zdroj: GettyImages)

#Mnohí odborníci, ktorí radia pri kúpe jazdených áut, často varujú pred búranými vozidlami. Hovoria, že takýmto autám by si sa mal vyhýbať, lebo ti pri nich hrozia rôzne vážne problémy. A to je veľakrát pravda. Avšak, nie každá nehoda musí automaticky znamenať vážne poškodenie.

Tak kde je teda pravda? Za akých okolností sa oplatí kúpiť jazdené auto, ktoré bolo opravené po nehode a kedy by si nad tým nemal radšej ani uvažovať? Máme pre teba niekoľko praktických tipov.

Cena opravy môže byť zavádzajúca

Ak si pred kúpou overíš vozidlo cez niektorý z online portálov, v reporte možno uvidíš, že na ňom bola škoda napríklad za 3500 eur. A hneď si povieš, že to je extrémne drahá oprava, takže vozidlo bolo určite vážne havarované. V skutočnosti však mohlo byť len jemne ťuknuté.

automechanik opravuje auto
Cena opravy nemusí byť rozhodujúca (Zdroj: Getty Images)

Moderné autá sú vybavené rôznymi radarmi, senzormi či výkonnými svetlami, ktoré rozhodne nie sú lacné. Preto sa môže ľahko stať, že aj výmena nárazníka ťuknutého pri cúvaní môže pokojne stáť viac ako 1000 eur. Naša rada preto znie – nezameriavaj sa na výšku škody, ale na konkrétne vykonané opravy.

Nezabúdaj: V online reportoch overenia vozidla nemusia byť všetky informácie 100 % pravdivé. Najlepšie si stav auta preveríš tak, že si ho pôjdeš osobne pozrieť so skúseným človekom, ideálne mechanikom.

Kedy sa netreba báť havarovaného auta?

Vo všeobecnosti platí, že opravovaného havarovaného auta sa nemusíš báť, ak bolo opravené v profesionálnom servise s dlhoročnými skúsenosťami, ktorý dodržiava všetky zákonom a výrobcom stanovené postupy. A hlavne, keď je predávajúci 100-percentne úprimný a nič neskrýva. Ukáže ti faktúru opravy, prípadne dokonca fotky poškodenia a zábery z priebehu opráv. V takýchto prípadoch nemusíš mať obavy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tipy, ako šetriť batériu v notebooku: Vie ti vydržať aj o hodinu dlhšie

Opravovaného auta sa netreba báť, ak bolo len prelakované, prípadne, ak na ňom vymenili len niektoré diely karosérie a nezasahovalo sa do nosných častí. Teda, ak bolo auto len jemne narazené niekde na parkovisku alebo pri nízkej rýchlosti.

Takéto autá radšej nekupuj

Varovným signálom pri kúpe jazdeného auta je, ak ti výrobca tvrdí, že nebolo búrané, ale ty zistíš, že v minulosti bolo havarované. Od takéhoto vozidla daj rýchlo ruky preč, lebo s najväčšou pravdepodobnosťou nebolo opravené kvalitne.

Určite ti neodporúčame kupovať opravené búrané autá, pri ktorých ti nevie predávajúci ukázať faktúru zo servisu, prípadne fotky poškodení a priebehu opráv. Zároveň sa vyhýbaj vozidlám, ktoré mali vážne poškodené nosné časti – vnútorné časti karosérie, nosníky motora, prípadne veľké časti podvozku.

búrané auto
Bez faktúry zo servisu búrané auto ani nekupuj (Zdroj: Pixabay/Netto Fgueiredo)

Pri takýchto autách hrozí, že už nebudú také bezpečné a funkčné ako pred nehodou, hoci aj boli opravené celkom kvalitne. Môžu skôr hrdzavieť a oprava sa dokáže prejaviť aj pri jazde, napríklad, zhoršenými jazdnými vlastnosťami či zlou geometriou, ktorá má za následok vyššiu spotrebu a rýchlejšie opotrebenie pneumatík.

Odhaľ búrané auto pri prehliadke

Pri prehliadke auta odhalíš predchádzajúcu opravu najjednoduchšie pomocou meračky hrúbky laku. Ak ti ukáže hodnoty laku viac ako 500 mikrometrov, auto bolo pravdepodobne nielen prelakované, ale aj gitované a opravované po väčšej nehode.

Opravu vieš odhaliť napríklad aj na základe bočných okien, na ktorých nie sú rovnaké dátumy. Prípadne, podľa rozdielnych pneumatík na prednej a zadnej náprave alebo dátumov výroby na svetlometoch, ktoré nesedia s dátumom výroby auta.

Ak sa rozhodneš pre kúpu auta, ktoré bolo opravené po nehode, mysli na to, že pokiaľ ho raz budeš v budúcnosti predávať, pravdepodobne to pôjde ťažšie a za nižšiu cenu, než keby nebolo búrané. Aj toto určite zváž a snaž sa pri kúpe vyjednať nižšiu cenu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10 otázok pre Jovinečka: Dostávam aj konštruktívnu kritiku, tú si cením najviac

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame