RECENZIA Rýchlo a zbesilo to skúša po desiate: Narátali sme viac licencovaných skladieb alebo slov rodina?

Rýchlo a zbesilo 10

Do kín prišiel film Rýchlo a zbesilo 10 (Zdroj: Universal Pictures)

#Pretekárska filmová séria Rýchlo a zbesilo teší svojich fanúšikov už viac ako dve desaťročia. Teraz sa už však blíži k svojmu veľkému finále. Podarí sa Domovi ochrániť svoju veľkú rodinu a zničiť nepriateľa z minulosti? Už vopred prezradíme, že konca filmu Rýchlo a zbesilo 10 sa nedožijú všetci naši hrdinovia.

Koniec cesty sa začína

Dom Toretto a jeho rodina prekonali a premohli každého nepriateľa, ktorý sa im postavil do cesty. Teraz čelia protivníkovi, ktorý sa vynára z tieňov minulosti, je poháňaný krvnou pomstou, odhodlaný rozbiť túto rodinu a navždy zničiť všetko a všetkých, ktorých Dom miluje.

Vo filme Fast Five z roku 2011 Dom a jeho partia zlikvidovali zákerného brazílskeho drogového kráľa Hernana Reyesa a na moste v Riu De Janeiro mu sťali hlavu. Nevedeli však, že Reyesov syn Dante bol toho všetkého svedkom a posledných 12 rokov pripravoval plán, ako prinútiť Doma zaplatiť najvyššiu cenu.

Desiaty diel série má takmer dve a pol hodiny, ale napočudovanie aj dobré tempo. Príliš nenudí, akcia je rozkúskovaná počas celej stopáže a čakajú na teba dve dlhšie akčné sekvencie. Nudiť sa určite nebudeš. Snímka ťa vezme z Ríma do Ria, Londýna, Neapolu, Portugalska… Jednoducho s ňou pobeháš viaceré zaujímavé destinácie.

Dom musí znova ochrániť svoju rodinu
Dom musí znova ochrániť svoju rodinu (Zdroj: Universal Pictures)

Domova rodina znova v ohrození

Od piatej časti (ktorá sa aj nám páčila najviac) sa séria odtrhla z reťazí. Každý diel počúvame, ako Dom musí ochrániť svoju rodinu a neustále sa vynára nová hrozba. Tentokrát sa síce do akcie nezapojí obrovská ponorka ani výlet vo vesmíru, no Dom sa znova pokúša všetko vyriešiť len naháňačkami a zbraňami.

Akcia je často rozdelená na viaceré lokácie. Napríklad, v úvode, keď sa pokúšajú zneškodniť bombu v Ríme, Dom s Letty ju naháňajú ulicami mesta, Roman s Tejom vtipkujú a ostatní sa motajú v kanáloch (nesrandujeme).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Sisu balansuje na hrane vojnovej drámy a absurdnej komédie: Priprav sa na poriadne kosenie náckov

Scenár však vyzerá, akoby bol písaný za pochodu, a to úplnými amatérmi. Tvorcovia si často nevedia postrážiť ani elementárne chyby (napríklad destináciu, v ktorej sa nachádzame). Scény majú čudnú nadväznosť, postavy konajú zbrklo a neuvážene, protivník Momoa je zasa až príliš „over the top“.

Toto všetko je ideálny recept na príbeh, ktorý zas a znova varí z vody a stavia na sypkom piesku. Jediná skutočne pretekárska pasáž sa nachádza zhruba v polovici filmu, no aj tá po dvoch minútach prejde do súboja o holý život. Ak sa vyberieš na Fast X za pretekmi, budeš sklamaný.

Novým záporákom je Jason Momoa
Novým záporákom je Jason Momoa (Zdroj: Universal Pictures)

Viac greenscreenu ako áut

Venujme sa teda ešte samotnej akcii a naháňačkám. Je ich vo filme viac než dosť. V prvom rade sme narátali viac ako 30 licencovaných piesní, čo vydá minimálne na dva disky soundtracku, možno aj na tri. Slovo „rodina“ zaznie najmä počas akcie (neprekvapivo) a nenarátali sme ho toľko, čo skladieb (prekvapilo). Ak by si ale mal do seba hodiť panáka vždy, keď zaznie slovo domov, z kina by si zaručene netrafil.

Najviac nás na akcii štval greenscreen. Najprv sme si mysleli, že len tvorcovia používajú čudné objektívy a príliš otvárajú clonu (efekt je prehnane rozmazané pozadie). Ale nie. Film je v drvivej väčšine nakrúcaný v štúdiu s greenscreenom, čím sa vytráca všetko jeho čaro.

No a to nehovoríme o vizuálnych efektoch. Niektoré sú dobré a ani ich využitie neprekáža. V mnohých scénach je ich príliš veľa a nadužívanie doslova bije do očí. Dokonca aj detaily ako prach boli dorábané počítačovo. Dúfame, že toto nie je budúcnosť filmového priemyslu.

Posledná sekvencia odohrávajúca sa na priehrade je už strop použitia CGI. Celá pasáž je jeden veľký vizuály efekt, v ktorom sú aj postavy vytvorené v počítači. Vyzerá to celé ako vytrhnuté z animovaného filmu. A pritom stačilo staviť na väčšie modely.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mladý pár vyráža každý rok za oceánom: Život v dodávke je čistá sloboda, akurát si musíš každý deň vykopať wc
Akcie je viac než dosť
Akcie je viac než dosť (Zdroj: Universal Pictures)

Koniec? Ani náhodou

Rozpočet filmu bol 340 miliónov dolárov. To je viac ako celá trilógia Pána Prsteňov. Je to tiež viac ako napríklad Bullet Train, Stroskotanec a Dannyho jedenástka dokopy. To sú aj na Hollywood riadne prachy a je otázne, či si dokáže desiaty diel na seba vôbec zarobiť. Bude na to potrebovať viac ako miliardu z kín.

Prečo to píšeme? Lebo film končí hneď niekoľkými cliffhangermi a veríme, že aj ďalšie dve časti (slovom DVE) z finálnej trilógie by mali stáť rovnaké peniaze. Je teda otázne, či štúdio pri strate desiateho dielu bude ochotné platiť aj jedenásty a dvanásty, ktoré by mohli byť tiež stratové.

Rýchlo a zbesilo 10 je len ďalší blbý film s pozerateľnou akciou, na ktorej sa môžeš len zabávať. Nikto by nemal túto sériu brať vážne. Do kina pokojne zavítaj a podpor sériu, no očakávaj len dva a pol hodinovú akciu s obrovským množstvom vizuálnych efektov, klišé scén a rozhodnutí, ktoré nedávajú zmysel. Len tak nevyjdeš z kina sklamaný.

Hodnotenie: #####

P. S.: Film má jednu potitulkovú scénu s cameom.

Ako hodnotíš film Rýchlo a zbesilo 10?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame