RECENZIA Ohybná Motorola Razr 3 je priamou konkurenciou pre Flip od Samsungu: Čím nás nadchla a čo by ťa mohlo odradiť pri kúpe?

Recenzia Motorola Razr 3

Motorola Razr 3 s obrovským balením (Foto: hashtag.sk)

#Motorola prišla koncom roka s novým modelom svojho ohybného smartfónu Razr 3. Dostali sme ju na sviatky aj my a keďže sme nedávno testovali aj Flip 4 od Samsungu, v recenzii budeme okrem hodnotenia novej Motoroly tieto dva smartfóny aj porovnávať. Razr chce byť konkurenciou pre Flip a to nielen po kvalitatívnej stránke, ale aj v počte predaných kusov. Ktorý z mobilov je lepšou kúpou?

Širší, no lepší displej

Razr 3 sa od nového Flipu líši už po konštrukčnej stránke. Zatiaľ čo Samsung stavil na menšie rámčeky, Razr je poriadne veľký a má aj veľké rámy okolo displeja. S dvojdielnym krytom, ktorý sa nachádza priamo v balení, je to tehla veľká ako iPhone Pro Max. Môžeš ju ale prehnúť na polovicu a tu sa začínajú prednosti Razru.

Na rozdiel od Samsungu nemá Razr žiadnu medzeru medzi displejmi v zatvorenom stave. Aj keď mu stále chýba vodoodolnosť, menším kamienkom vie odolať o niečo lepšie, pretože sa do jeho vnútra vôbec nedostanú. Rovnako v rozloženom stave je Razr oproti Samsungu lepší. Motorola docielila, že po otvorení pántu je priehlbina takmer nebadateľná na pohľad aj na dotyk. Skvelá práca!

Z Razru trčia taktiež dva objektívy – hlavný snímač a ultra-wide. Trčia je však veľmi silné slovo. Oni totiž takmer vôbec nevyčnievajú z tela. Ak nasadíš kryt, úplne s ním splynú. Aj keď považujem konštrukciu Razru za lepšiu a dotiahnutejšiu ako v prípade Flipu, kvôli jeho väčším rozmerom, respektíve väčším rámčekom sa mi o niečo horšie držal v ruke. Má oblé hrany, čo síce spríjemnilo manipuláciu, no aj tak som sa za tlačidlami či za hornou časťou displeja musel naťahovať.

Displej Razr 3 v obrovskom balení
Displej Razr 3 v obrovskom balení (Foto: hashtag.sk)

Ovládaš ho aj v zatvorenom stave

Na bočnej strane sa nachádza tlačidlo uzamykania, ktoré má v sebe mimoriadnu rýchlu a spoľahlivú čítačku odtlačkov prstov. Nad ním sú tlačidlá hlasitosti, ktoré už považujem za mierne faux pas, pretože aj s mojimi dlhými prstami k nim mám veľmi ďaleko. Aspoň sa počas zatvoreného stavu prehodia jeho funkcie (teda mínus na plus a naopak), aby si vedel ovládať hlasitosť aj na menšom, takmer 3-palcovom displeji.

Ten je podľa mňa najlepší na trhu – aspoň čo sa týka funkcií. Vieš ním ovládať taktiež celé zariadenie a to sa vzťahuje aj na prehliadanie Instagramu, sledovanie YouTubu či dokonca hranie hier. Systém nie je vždy dobre optimalizovaný a napríklad Obchod Play má tučné horné aj spodné lišty, takže priestoru na scrollovanie už veľa nie je. To už je otázka na samotných vývojárov tretích strán.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kniha, ktorá definuje ČESKEJ RAP: Toto tu ešte nebolo (RECENZIA)

Motorola to rodí dobre – dokonca až tak dobre, že zvrchu sa dá vyrolovať lišta s nastaveniami, zapnúť Wi-Fi, hotspot či šetrič batérie. Jednoducho, zvládne 99 percent úkonov, ktoré ponúka otvorený smartfón. Otvárať ho budeš len vtedy, ak chceš, alebo ak potrebuješ väčší displej. Na odomknutie menšieho displeja pritom stačí priložiť prst na tlačidlo uzamykania a je to. Ostatní výrobcovia by si mohli vziať príklad a vývojári začať sledovať, čo Motorola vyrába.

Veľkosť Motoroly Razr 3 v porovnaní s Magic Mouse
Veľkosť Motoroly Razr 3 v porovnaní s Magic Mouse (Foto: hashtag.sk)

Režim flex potrebuje doladiť

Čo ma mierne zamrzelo, je režim flex. Tu vedie bezkonkurenčne Samsung, a to najmä vďaka svojmu tuhému pántu a dobrému softvéru. Na to, aby si mohol využívať režim flex, teda polootvorený stav, potrebujú mať aplikácie softvérové vylepšenie, ktoré ich tomuto stavu prispôsobí. Fotoaplikácia ním disponuje, no napríklad YouTube nie.

Aj tak sa mi ale flex režim používal veľmi zle. Dôvodom je okrem slabej optimalizácie aj pánt, ktorý vo flexe nedrží pevne. Možno som dostal na testovanie už často používaný telefón, ale aj tak by toto ohybný smartfón, navyše novinka na trhu, robiť nemal. Flex nie je prioritou Motoroly, Razr 3 stavia na iné prednosti, ktoré som spomenul vyššie.

Z výkonnostného hľadiska nemám absolútne žiadne výhrady. Procesor Snapdragon 8+ Gen 1 s 8 alebo 12 GB RAM zvládal všetky aplikácie, hry, fotky aj videá, ktoré som od neho vyžadoval, a nedrhol ani pri aplikáciách, ktoré uvoľňovali snímkovú frekvenciu až do 144 Hz. Motorola využíva čistý Android, čo jej zaručuje dobrú stabilitu softvéru, aj keď neustále notifikácie o vylepšovaní zariadenia ma po času už otravovali.

Fotoaparát v režime flex
Fotoaparát v režime flex (Foto: hashtag.sk)

Denné fotky

Keďže sú zadné fotoaparáty len dva, zhrniem ich pomerne rýchlo. Kvôli lepšej ukážke odporúčam prebehnúť galériu pod týmito odsekmi. Hlavný objektív má 50 Mpx (Ultra-Res), no bez toho, aby si túto vlastnosť zvolil, fotí na bežných automatických 12 Mpx. Fotky majú dobré farby a vo väčšine prípadov sú verné. To ale neplatí o samotných 50 Mpx snímkach, keďže tie sú kolorované cez procesoring len minimálne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Myslíte si, že máte produkt, ktorý sa ťažko predáva?

Napriek tomu pri fotení odporúčam používať obe verzie a neskôr jednu z nich vybrať. 50 Mpx má viac detailov, čo si môžeš všimnúť napríklad na fotke koruny stromov. Zoom od trojnásobku (digitálneho) priblíženia nie je dobrý, fotky zmäkčuje a rozbíja ich kvalitu aj hĺbku. Macro je tradične viac-menej zbytočné. Priblížiš sa s ním tesnejšie k objektu, no rovnakú úlohu zvládneš aj s hlavným objektívom, ak fotku orežeš.

Výborné výsledky ma prekvapili pri 13 Mpx ultra-wide objektíve so 120-stupňovým uhlom snímania. Pre niektorých budú fotky z neho prekontrastované, no mne sa páčili. Navyše, objekty na konci nedeformuje (aspoň nie píliš). Vypichnúť ešte musím ostrenie, ktoré síce nie je rýchle, no ostrí dobre a objekt od pozadia oddelí perfektne (viď fotka kmeňa stromu).

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Z nočného fotenia som už taký nadšený nebol. Aby si ma zle nepochopil, Razr 3 nefotí v noci vyslovene zle, no pri porovnaní s Flipm 4, ktorý je dokonca o stovku lacnejší, sa postará o značne horší výsledok. Bez nočného videnia si prakticky nahratý. Neexistuje jediná scéna, pri ktorej by som uprednostnil režim bez nočného videnia, prípadne Ultra-Res. Fotoaparát nemá príliš dobrú clonu a fotky vie dokresliť len procesingom.

Odporúčam preto fotiť vyslovene na automatiku so zapnutým nočným videním. V prípade, že nemáš dostatok svetla, použi blesk. Je to na jednej strane zastaraná metóda, no občas vie pomôcť. Počas neosvetlenej scény použi blesk, pri mierne osvetlenej nočné videnie.

Samotnou kapitolou sú potom fotografie ulice, teda väčšieho prostredia, ktoré nemá jeden pevný objekt. Tu už nepomôže nočné videnie ani Ultra-Res. Na 50 Mpx je fotografia bez farieb, života a hĺbky. Na automatike zasa prekolorovaná, obloha modrá a ostrenie funguje len na prvé metre. Tu pomôže jedine dať mobil na statív a hrať sa s profesionálnymi nastaveniami. Ani tak ale nikdy nedostaneš uspokojivý výsledok, teda aspoň mne sa nepodaril.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria aj nabíjanie sklamali

Koncoročný model Edge 30 Neo od Motoroly bol prvým smartfónom tejto značky, ktorý ma sklamal po stránke výdrže batérie. Razr 3 sa k nemu pridá a dokonca moje sklamanie ešte viac prehĺbi. Na jedno nabitie som vydržal vždy niečo cez 5 hodín, pri šetrnejšom používaní internetu do 5,5 hodín. To je ešte o pol hodinu menej ako v prípade Flipu s častým používaním mobilných dát.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Gramatika: Trópy, figúry, útvary a mnoho ďalšieho! Čo ešte by si mal vedieť o umeleckom štýle?

Motorola si zakladá na dobrej výdrži, no tu jej nepomohol ani šetrný procesor a ani dobrý softvér. Prítomných 3500 mAh (znova menej ako v novom Flipe) je tu nedostatočných. Rozumiem, že zariadenie môže mať batériu len na polovici svojho tela, ale na prelome rokov 2022 a 2023 je 5-hodinová výdrž so zapnutým displejom slabá.

Razr nemá ani dobré nabíjanie. 30 W nabíjačku dostaneš v balení. Ak ale vytýkam iPhonom a Samsungom pomalé nabíjanie (viac ako hodinu na 100 %), musím to spomenúť aj tu. Nabíjanie trvalo niečo vyše hodiny a bezdrôtové nabíjanie tu chýba úplne. Mrzí ma to, pretože všetky Motoroly, ktoré som doteraz testoval, mali nabíjanie vždy medzi najlepšími na trhu.

Batéria Motoroly Razr 3
Batéria Motoroly Razr 3 (Sceenshot: hashtag.sk)

Verdikt

Motorola Razr 3 má svoje plusy aj mínusy, prednosti aj nedostatky. Ak uvažuješ nad jej kúpou, poriadne by som sa zamyslel. Nechcem, samozrejme, odrádzať, ani netvrdím, že ide o zlý mobil, no stále tie sklápačky akosi nie sú pre každého. Batéria aj nabíjanie stále zaostáva a ja pevne verím, že v roku 2023 sa už konečne prelomia ľady. Zatiaľ je to len škrabkanie lyžičkou na severnom póle.

V prípade, že ti stačí dobrý displej, pekné denné fotky a naozaj využiteľný sklápací telefón, choď do toho. Rátaj ale s nedostatkami. Za 1200 eur, čo je naša odporúčaná maloobchodná cena, nájdeš aj lepšie kúsky, aj keď je pravda, že nie všetky majú dva displeje a prehneš ich na polovicu.

Plusy

  • Využiteľný predný displej
  • Až 144 Hz frekvencia hlavného displeja
  • Takmer neexistujúca priehlbina v displeji
  • Super rýchla čítačka prstov v tlačidle uzamykania
  • Moderný procesor aj konektivita
  • Pekné denné fotky
  • 8K video (alebo 4K pri 60fps)
  • Dobrý stereo efekt reproduktorov
  • Jednoduché ovládanie čistého Androidu
  • Nadpriemerná haptika (okrem klávesnice)
  • Kryt aj nabíjačka v balení

Mínusy

  • Nedostatočne tuhý pánt
  • Nevyužitý režim flex
  • Chýba vodoodolnosť
  • Horšie nočné fotky pri nedostatočnom svetle
  • Slabá batéria aj nabíjanie
  • Vysoká cena (na rozdiel od sklápateľnej konkurencie)

Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame