RECENZIA Sú lacnejšie Xiaomi lepšie ako drahé vlajky? Redmi Note 12 Pro by mohol ponúknuť odpoveď

Xiaomi Redmi Note 12 Pro

Xiaomi Redmi Note 12 Pro (Foto: hashtag.sk)

#Na slovenský trh sa konečne dostalo aj nové Redmi. Od vlajkovej lode sa líši tým, že je o 500 eur lacnejšie. A už vopred ti môžeme prezradiť, že za svoju cenu je veľmi dobrou voľbou. Ako sa líši Xiaomi Redmi Note 12 Pro od vlajky a pre koho je vlastne určené?

Plochý a hranatý dizajn

Po dizajnovej stránke mám pár výhrad, ale aj plusov. Predná aj zadná časť je vyrobená z lesklého skla. Zadná strana môže bez problémov slúžiť ako zrkadlo. Absencia matu má však aj problémovú stránku – veľmi rýchlo na ňom vidieť odtlačky prstov, ak nie je mobil v kryte. Vodoodolnosť nemá, chránený je len pred ošpliechaním, preto ho radšej pretri len handričkou.

Modul fotoaparátov vystupuje na dvakrát – raz do úrovne macro objektívu a ešte aj dva zvyšné objektívy. Ich rozmiestnenie je však nemastné-neslané. Modul je veľký a objektívy sa v ňom strácajú. Väčšia medzera medzi nimi síce zabezpečí pohodlnejšie čistenie, no za mňa osobne vyzerá nezaujímavo.

Na plastovom ráme nájdeš céčkový konektor na nabíjanie, stereo repráky, miesto na SIM (len jednu), tlačidlá a čuduj sa svete stále aj jack pre káblové slúchadlá. Plastový okraj je matný, tlačidlá sú v správnej výške (aspoň pre moje prsty) a 5G prijímače nie sú vôbec vidieť. Po dlhom používaní bez krytu sa hranatý dizajn začal nepríjemne zarezávať do ruky, kryt to mierne vylepší.

Snímač odtlačkov prstov sa nachádza priamo v tlačidle uzamykania. Nastavuje sa veľmi rýchlo a jeho využívanie v praxi je bleskové. Tlačidlo pri zapínaní displeja netreba ani stlačiť, ale len pohladiť prstom a mobil sa ihneď odomkne. Na druhej strane, stačí ho zobrať do hrste a mobil neustále vibruje, pretože zachytil pokožku, ale nie správny odtlačok prsta. Svoj účel ale splní na výbornú, aj keď poznám aj bezpečnejšie metódy prihlasovania.

Xiaomi Redmi Note 12 Pro
Xiaomi Redmi Note 12 Pro (Foto: hashtag.sk)

Prekvapujúco výkonný hardvér

Ak už sme teda mobil odomkli, poďme sa pozrieť dnu. Jadrom nového Xiaomi Redmi Note 12 Pro je procesor Mediatek Dimensity 1080. Nejde o nijak zvlášť výkonný, ale ani zlý procesor. Podľa testovania ide zhruba o ekvivalent Snapdragonu 782G, ktorý sa nachádza v strednej vyššej triede.

Vybrať si ale môžeš medzi 6 alebo až 12 GB RAM. Pre hráčov je to skvelé a verím, že to výrazne pomôže v snímkovaní. Mnou testovaná slabšia verzia zvládala hry dobre, na nič som sa nemohol sťažovať, no verím, že raz toľko RAM musí byť pre smartfónového hráča super. Len škoda, že úložisko je maximálne 256 GB a slot na pamäťovú kartu tu nie je.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Si čerstvo po maturite? Tieto povinnosti ťa na konci štúdia neminú

Táto zmes hardvéru môže za to, že animácie v systéme nikdy nedrhnú, všetko funguje maximálne plynulo a odozva je okamžitá. To sa mi pri mobiloch do 400 eur už dlho nestalo. Navyše, ani počas náročnejšieho hrania sa mobil výraznejšie neprehrieval a to má sklenený chrbát. Vďaka svojej 6,67-palcovej veľkosti má dostatočne dobre vyriešené chladenie.

No a samotný displej 120 HZ OLED panel s jasom do 900 nitov. Ten jas mohol byť trošku lepší, ale inak displeju nemám čo vytknúť. Rámčeky sú trošku hrubšie, no predsa rovnomerné a selfie kamera nemá príliš veľký výrez. Reproduktory však sklamú – nehrajú ani príliš hlasno a keď ich aj vypeckuješ, chýba im akýkoľvek náznak basov. Aspoň stereo efekt je fajn.

Xiaomi Redmi Note 12 Pro
Xiaomi Redmi Note 12 Pro (Foto: hashtag.sk)

Pocit ako z vlajky za tisícku

Ihneď po zapnutí som dostal aktualizáciu na MIUI 14. Prináša len malé zmeny, no Xiaomi má svoju nadstavbu dobre vyladenú a veľké zlepšenia nepotepuje. Viac hier a aplikácií budeš zrejme mazať ako sťahovať, pretože už na úvod dostaneš veľké množstvo (pre mňa osobne) zbytočností.

Počas testovania som si často kládol otázku, v čom sa vlastne Xiaomi za menej ako štyri stovky líši od vlajok za tisícku. Systém je rovnaký, animácie plynulé, displej na svoju cenu skvelý, kryt aj nabíjačku nájdeš už v balení. Jedine k signálu a k internetu sa pripája o niečo dlhšie.

Preto som si spísal parametre, ktoré vlajky od lacnejších modelov najviac odlišujú. Sú to obmedzené úložisko (v prípade, že potrebuješ viac ako štvrť terabajtu), slabšia vodoodolnosť (ak sa kúpeš s mobilom), horšie repráky (ak počúvaš hudbu alebo filmy na mobile bez slúchadiel) či menej atraktívny dizajn (v prípade, že ťa to vôbec trápi). Ani jeden z nich však nie je pádnym argumentom. Sú nimi až fotky.

Xiaomi Redmi Note 12 Pro
Xiaomi Redmi Note 12 Pro (Foto: hashtag.sk)

Denné fotky

Ak by som bol laik a len príležitostný fotograf, povedal by som, že fotky zo Xiaomi Redmi Note 12 Pro sú skvelé. Prešlo mi však rukami už veľa mobilov a zrkadloviek. Reálne dobrý je len hlavný objektív a aj to nie vždy. Všetky objektívy pomaly ostria, často aj v stabilnej polohe rozmazali fotku a automatika funguje na príšernom procesingu. Tráva je jednoliato zelená, obloha jednofarebne modrá a objekty, ktoré by mali byť v diaľke jemne rozmazané, sú miesto toho rozdvojené.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Poznáš najväčšie plážové unikáty? Piesok ani kamene nečakaj, tieto ponúkajú iný level zážitku!

Niekedy vyjde z hlavného foťáku pekná fotka, najmä keď prepneš na 50 Mpx snímač. Uzávierka však trvá dlho, preto ho používaj len v stabilnej polohe. Avšak, nie je to plnohodnotný 50 Mpx snímač, aké poznám z vlajok. Detaily sú mäkké a fotka vyzerá naozaj dobre len v prípade, že ju nepribližuješ. Na plagát by si ju netrúfol použiť.

Ultra-wide je zasa príliš sýty, čo ale mne osobne vyhovuje (hoci mnohým nie). Kraje sú tradične deformované a výsledky sú premenlivé. Vybral som do galérie najkrajšiu fotku, akú sa mi podarilo odfotiť a tiež nie je ktoviečo. O 2 Mpx macro objektíve sa radšej nebudem veľa vyjadrovať. Nedá sa s ním ani poriadne priblížiť k objektu. Fotky sú fajn, ale robí ich skôr hlavný objektív ako macro.

Skôr by som uvítal 2-násobný optický zoom. Všetko nad 5-násobok je totiž nepoužiteľné. Filtre, ktorými sa mobil pýši, tiež nie sú žiadna sláva. Páči sa mi len „vintage“ štýl filtra V-250. Aj v tomto prípade ide len o plošné úpravy a s filtrami od Leica ako v prípade Xiaomi 13 ich nemôžeš porovnávať.

Video dokáže 4K len pri 30fps, čo sa ale na túto cenovku dá pochopiť, aj keď to zabolí. Napriek tomu má slabú stabilitu a prechod svetelnými podmienkami nezvláda a dlho čakáš na doladenie farieb. Biela je pritom takmer vždy prepálená. No a selfie nemá ani možnosť rozostreného pozadia, čím u mňa úplne stráca význam. Fotky sú priemerné a portrétový režim chýba. Na mobil do 400 eur sú to nedostatky, ktoré sa dajú odpustiť. Laik bude s týmto setom foťákov viac-menej spokojný, náročnejší užívateľ ani zďaleka nie.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Noc je na tom ešte horšie. Keďže skutočné nočné fotky sa nedali objektívne recenzovať, vybral som sa fotiť počas šera. Zábery majú už tradičný tmavo-modrý nádych, mäkké pozadie (alebo všetko, čo nie je manuálne zaostrené) a farby sú na míle vzdialené od reality.

50 Mpx snímač je v noci zbytočný, využívaj ho len pod umelým osvetlením. 12 Mpx automatika je už o niečo lepšia, ale tiež nič, čím by si sa pochválil kamarátom. Nočný režim jej pomôže nahromadiť viac svetla do scény, ale zmeny sú miesto parciálnych celoplošné. Výsledok je zmodranie čiernych miest a prepálenie tých svetlých. Zoom nepoužívaj, stačí pozrieť fotku Mesiaca.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Jeden byt, jedno monštrum a litre krvi: Nový Evil Dead poteší nových divákov aj stálych fanúšikov

Samotný odsek venujem odleskom, ktoré nejakým spôsobom pôsobia na objektív a osvetľujú scénu tak, že vyzerá ako počas dňa. Fotka zadných (vyplynutých) svetiel auta je fotená okolo deviatej večera, čo je koncom mája už takmer tma. Nočné fotenie je v tomto prípade len do počtu a používaj ho len v nevyhnutných prípadoch. Na svoju cenu je však mierne nadpriemerné.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Batériu na Xiaomi Redmi Note 12 Pro som testoval dvojako. Najprv som ju skúsil vyšťaviť pri hraní so zapnutým internetom. To sa mi podarilo už za jeden deň a doba so zapnutým displejom bola maximálne 5 a pol hodiny. Hráči budú nabíjať každý deň.

Bežní používatelia sa môžu tešiť na dvojdňovú výdrž a to aj kvôli tomu, že toto Xiaomi má až 5000 mAh batériu, čo je viac ako vlajka. Manažment batérie je zhruba rovnaký. Dva dni ti mobil vydrží aj pri 120 Hz, automatickom jase, vloženej SIM-ke a častým zapínaním dát. Pre Xiaomi to nie je nič nové.

V balení sa nachádza 67 W nabíjačka s káblom, ktorá mobil relatívne rýchlo nabije. Vo svojej cenovke je nabíjanie skvelé – za približne 50 minúť si na 100 %. Pri rýchlosti 25 W (tradičné nabíjačky), trvá nabitie zhruba hodinu a pol. Bezdrôtové ani reverzné nabíjanie tu nie je, čo sa vzhľadom na túto cenovú hladinu dá pochopiť.

Výdrž batérie Xiaomi Redmi Note 12 Pro
Výdrž batérie Xiaomi Redmi Note 12 Pro (Foto: hashtag.sk)

Verdikt

Xiaomi Redmi Note 12 Pro je za necelé štyri stovky veľmi dobrý budget mobil zo strednej triedy. Pre bežného kupujúceho, ktorý ho bude využívať na volanie, odpisovanie, sem-tam hranie, browsovanie internetu a občasné fotenie ide o dobrú kúpu aj za plnú sumu. Náročným používateľom (najmä viac herne alebo fotograficky založeným) odporúčam ísť do vlajky Xiaomi 13.

Na internete nájdeš nové Redmi aj za 350 eur, čo je veľmi dobrá cena, ak ide zároveň o tvoj rozpočet na nový mobil. Dva roky s ním zaručene vydržíš. Je len na tebe, či nedostatky odpustíš alebo nie. V tomto prípade je hodnota za peniaze viac než uspokojivá.

Plusy

 • Veľmi rýchly snímač odtlačkov prstov
 • Pripojenie 5G vo svojej cenovke
 • Prijateľná kombinácia procesora a operačnej pamäte
 • Plynulý systém a nadstavba
 • Pekný OLED displej
 • Dobrý hlavný snímač
 • Rýchle nabíjanie a dobrý výdrž batérie
 • Celkový pomer cena/kvalita

Mínusy

 • Nezaujímaný dizajn (subjektívne)
 • Len 256 GB úložisko (bez možnosti pamäťovej karty)
 • Reprákom chýbajú basy
 • Zbytočný macro objektív

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame