Kto bol Andrej Sládkovič? Napísal najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete, Marína však aj tak skončila s medovnikárom

Kto bol Andrej Sládkovič?

Kto bol Andrej Sládkovič? (Zdroj: Instagram/ regionhont_official)

#Andreja Sládkoviča určite netreba nikomu špeciálne predstavovať. Keď počuješ jeho meno, tak sa ti určite hneď vybaví najdlhšia ľúbostná báseň na svete, ktorú pomenoval po svojej drahej, s ktorou mal krásny, aj keď náročný vzťah.

Kto bol teda Andrej Sládkovič? Vedel si o ňom aj tieto zaujímavosti? Ak ťa nudia seriózne výklady z kníh a chceš spoznať našich národných hrdinov cez odľahčenú optiku, čítaj ďalej.

Vizitka

Celé meno: Andrej Braxatoris
Pseudonym: Andrej Sládkovič, Ondrej Krasyslav Sládkovič
Dátum a miesto narodenia: 30. marec 1820, Krupina, Rakúske cisárstvo
Charakteristika: spisovateľ, kňaz, básnik, publicista, kritik, prekladateľ
Najznámejšie dielo: Marína
Dátum a miesto smrti: 20. apríl 1872, Radvaň nad Hronom, Rakúsko-Uhorsko

Jeho vnuk pracoval s Gejzom Dusíkom

Jeho gény umeleckého talentu sa určite šírili ďalej, čo môžeme vidieť aj na jeho deťoch a neskôr aj vnukoch. Jeho syn Martin Miloš sa uplatnil v rovnakých odboroch ako aj jeho otec. Bol výborný prekladateľ, publicista, básnik a kňaz.


Kto bol Pavol Országh Hviezdoslav? Veľký spisovateľ, ktorý rebeloval už na strednej a miloval mašle


Významná bola jeho redaktorská činnosť v mesačníku Noviny malých, kde písal pre deti a mládež. Jeho syn Pavol bol textár a spoluzakladateľ operety, ktorý spolupracoval aj s Gejzom Dusíkom. Spoločne vytvorili mnohé diela, ako napríklad Modrá ruža a Pod cudzou vlajkou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa BANKA LÁSKY (@banka_lasky)

Preložil diela významných zahraničných spisovateľov

Andrej Sládkovič je človek, ktorému môžeš poďakovať za preklad diel veľmi významných velikánov svetovej literatúry. Okrem toho, že sám tvoril básne a bol autorom, tak sa stal aj šikovným prekladateľom. Prekladal z ruštiny, francúzštiny a neskôr dokonca aj nemčiny.

Boli to autori, ako Puškin, Voltaire, Racine či Goethe. Nakoniec ani jeho dielo neostalo len v našom jazyku. Marína je jeho najprekladanejšie dielo. Bolo preložené do češtiny, maďarčiny, francúzštiny a poľštiny.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Numizmatika Kremnica (@numizmatsk)

Marína skončila s medovnikárom

Aj keď to s Máriou Pišlovou vyzeralo na veľkú lásku, nakoniec to tak vôbec nedopadlo. Nepomohlo ani napísanie tej najdlhšej ľúbostnej básne na svete. Spoznali sa u nej doma, obaja boli veľmi mladí a on sa ešte iba učil za evanjelického kňaza. Jej rodičia ho pozvali k nim domov, aby robil domáceho učiteľa.


Kto bol Martin Kukučín? Talentovaný spisovateľ, lekár a cestovateľ, ktorého žena prišla o rozum


Veľmi sa do seba zaľúbili a Marína ho vyzerala zo svojho okna. No príbeh prekazila jej matka. Andrej sa jej nezdal ako vhodný manžel, keďže bol chudobný a ich rodina patrila k bohatšej vrstve. Preto kým odišiel študovať teológiu do Halle, zorganizovala sobáš s bohatým kupcom – medovnikárom. Na znak svojej lásky si ale stihli vymeniť aspoň prstienky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Literárne memečka (@lit_erarne_memes)

Bol aktívny v národnom spolkovom živote

Už v mladom veku sa stal aktívnym členom národného spolkového života. Patril nielen do literárno-dramatického spolku Matice slovenskej, ale podporoval a šíril aj slovenské knihy a časopisy. Vo všetkých svojich básňach vyjadruje silne vlastenecký postoj.

Dokonca aj vo svojej druhej najznámejšej básni Detvan sa snaží podvihnúť národné povedomie. Veľmi ho ovplyvnil Ľudovít Štúr a patril k významným členom jeho skupiny. Stal sa aj zakladajúcim členom Matice slovenskej.

Jeho báseň má aj vlastné múzeum

Ktoré mesto na Slovensku je najromantickejšie? Predsa Banská Štiavnica. Prečo? No možno preto, že tam vznikol príbeh lásky Maríny a Andreja, ale aj preto, že sa tam nachádza Banka lásky. Banka lásky je projekt, ktorý je inšpirovaný práve dielom Marína. Ktorý spisovateľ sa môže pochváliť, že jeho dielo má vlastné múzeum?


FOTO Banská Štiavnica má jedinečnú atmosféru: Ukrýva aj týchto 6 nádherných miest


Nachádza sa v rodnom dome Márie Pischlovej, tam, kde to celé začalo. Banka lásky je veľmi interaktívna a moderná. Srdcom expozície je Archív lások, kde si tú svoju môžeš uchovať aj ty. Odnesieš si odtiaľ množstvo zážitkov a určite to stojí za návštevu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa BANKA LÁSKY (@banka_lasky)

Zdroj: hashtag.sk, Wikipedia/Andrej Sládkovič, skolske.sk, Wikipedia/Martin Miloš Braxatoris, banskastiavnica.sk, bankalasky.sk,
Odporúčame