Čitateľský denník: Mala 10 súrodencov, bola učiteľka a slobodná žena s finančnými problémami: Akú realitu odhaľuje jej známe dielo?

Akú realitu odhaľuje jej známe dielo? (Zdroj: Gettyimages)

#Božena Slančíková-Timrava sa narodila v roku 1867 v Polichne, vtedy ešte v Rakúsko-Uhorsku, a umrela v roku 1951 ako 84-ročná, takže si toho prežila vcelku dosť. Jej otec bol evanjelický farár a mala desať súrodencov. Len si to predstavte. Ale literatúru mali v rodine, keďže viacero z nich sa neskôr venovalo písaniu: Timrava spolu so sestrou chvíľu vydávala literárny časopis. Učil ju otec, chodila do meštianskej školy a nikdy sa nevydala. V tej dobe bolo, bohužiaľ, ťažké byť slobodnou ženou a celý život čelila finančným problémom. Istú dobu robila spoločníčku jednej vdove, neskôr na krátky čas pracovala v Slovenskom národnom múzeu. Napokon našla zamestnanie v materskej škole.

Timrava bola očividne úžasná pozorovateľka: vo svojich dielach skvele vystihla ľudí a ich osobnosti a nebála sa kritizovať spoločenské ani politické problémy. Veľmi osviežujúci je jej postoj k láske, ktorý pravdepodobne súvisel s tým, že sa nikdy nevydala: Ak sa v jej dielach objavuje ako motív, ide o zištný cit. Manželstvo jej postavy vidia ako čisto pragmatické, je pre nich len spôsobom, ako sa čo najlepšie zabezpečiť. Dnes sa spolu pozrieme na Ťapákovie domácnosť.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Túto epizódu ti prináša Technická univerzita vo Zvolene, ktorá je na Slovensku jedinečná vďaka svojmu zameraniu na les, drevo a ekológiu, no svoje si tam nájdeš aj keď ťa zaujíma strojárstvo, ochrana pred požiarmi, dizajn alebo ekonómia. Viac o takmer dvoch desiatkach študijných programov i prihláškach sa dozvieš na stránke www.tuzvo.sk

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Michal je úspešným Slovákom žijúcim v Amerike: Jeho videá ovládli svet, najsledovanejšie má viac ako 300 miliónov videní
Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame