Ako sa pripraviť na prvý deň na strednej škole? Mysli na tieto veci a bude to totálna pohoda

Skupina diečat a chlapcov v školskej triede.

Ako prežiť prvý deň na strednej škole (Zdroj: Pexels/Ivan Samkov)

#Stredná škola vie byť obdobím plným zážitkov, skúseností, nových priateľstiev, spoznávania sa, ale tiež stresu a strachu. Vstúpiť do novej etapy života môže so sebou priniesť nervozitu. Získavaš nové podnety, rozprávaš sa so zatiaľ neznámymi ľuďmi, nadobúdaš prvé dojmy z učiteľov, ale taktiež sa občas stratíš pri hľadaní správnej učebne, alebo dostaneš nejakú horšiu známku. Zvyknúť si na novú školu alebo na prvé dni po letných prázdninách vie byť náročné. So správnou prípravou to však môže byť o niečo jednoduchšie. Poď sa s nami pozrieť, na čo by si určite nemal zabudnúť!

Ako obvykle vyzerajú prvé dni na strednej škole?

Prvé dni sa nesú v znamení spoznávania. Prihovára sa ti riaditeľ, predstavuje sa ti triedny profesor, ukazujú ti priestory školy, zoznamujú ťa s jej chodom. Nakoniec sa po jednom predstavujú tvoji spolužiaci a ty sa zúfalo snažíš zapamätať si ich mená. Preto sa môže stať, že budeš používať menovku, aby to išlo čo najjednoduchšie. Prvé dni ti tiež prinesú množstvo informácií a organizačných pokynov. Spočiatku tráviš v škole len zopár hodín, od druhého týždňa už zvyčajne dostaneš pevný rozvrh a učenie sa môže začať.

Študenti sedia v triede a rozprávajú sa s učiteľkou, ktorá stojí vpredu
Prvé dni sa nesú v znamení spoznávania, prinesú ti aj množstvo informácií a organizačných pokynov (Zdroj: Pexels/Max Fischer)

Na čo by si nemal zabudnúť?

Priprav sa deň vopred

Pripraviť sa deň vopred má mnohé výhody. Nemusíš ráno tak stresovať a zároveň je väčšia pravdepodobnosť, že prídeš do školy načas a zároveň sa dostatočne vyspíš. Outfit, ktorý si chceš obliecť, si premysli už večer a nastav si budík v dostatočnom predstihu, aby si sa stihol naraňajkovať a nachystať. Do školy ti odporúčame nechodiť nalačno, naštartuj svoj žalúdok aj mozog.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Poď na super akciu, ktorá ti otvorí nové možnosti v zamestnaní: S našim unikátnym kódom získaš až 50 percentnú zľavu

Kontaktuj svojich spolužiakov, než začne škola

Na strednú školu zvyčajne ideme s očakávaním, že spoznáme skvelých nových ľudí, s ktorými si vytvoríme nezabudnuteľné zážitky. Vstup do nového kolektívu však dokáže byť stresujúci, a preto ti môže pomôcť, ak sa s tvojimi spolužiakmi zoznámiš už skôr. Každý rok je na Facebooku aktívna skupina Prváčikovia, kde sa vieš spýtať, kto nastupuje na tvoju školu a nájsť tak niekoho, s kým môžeš prvý deň absolvovať spoločne a všetko tak zvládnuť jednoduchšie.

Nezabudni si zapisovať

V prvé dni dostávaš množstvo informácií, ktoré sa ti na začiatok zídu. Nezabudni si preto zošit a pero, aby si si mohol všetko zapísať a na nič nezabudol. Nejaké papiere tiež určite dostaneš, prípadne ti prídu prostredníctvom školského online systému. Ak teda predsa na niečo zabudneš, budeš ich mať kedykoľvek k dispozícii.

 S nákupom školských potrieb sa príliš neponáhľaj

Na strednej škole ti môže pribudnúť množstvo nových predmetov, ktoré budú obsiahlejšie. Profesor ti zrejme odporučí, aký typ zošitu by si mal používať. Niekedy si tiež musíš zaobstarať vlastné učebnice, najmä na cudzie jazyky, ktoré budeš počas štúdia pravidelne používať. Preto je lepšie s nákupom školských potrieb počkať do momentu, keď ti učiteľ predmetu dá informácie, čo všetko budeš potrebovať. Samozrejme, perá, kalkulačku, ceruzky či iné základné potreby si môžeš nakúpiť v predstihu.

Školské pomôcky, páska, štítky, nožnice položené na stole.
Na strednej škole ti pribudnú nové predmety, na ktoré budeš potrebovať rôzne pomôcky (Zdroj: unsplash/Jo Szczepanska)

Nezabudni úsmev a radosť

Adaptovať sa na nové prostredie chvíľku trvá, preto je v poriadku, že sa cítiš nervózne a v prvé dni si len zvykáš. Dopraj si potrebný čas na spoznanie školy a svojich spolužiakov. A ak to nie je tvoj prvý deň a na škole už nejaký ten rok si, veríme, že aj pre teba môže byť návrat po letných prázdninách späť náročný. Preto si v oboch prípadoch nezabudni so sebou vziať to najdôležitejšie – úsmev. I začiatok školy môže byť plný radosti a krásnych nezabudnuteľných chvíľ, na ktoré budeš spomínať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tréner Maroš Molnár: Dve hodiny telesnej nestačia, súčasný stav je hrozný a učiteľom chýba úcta

 

Schooltag, to sú zaujímavo spracované podcasty stredoškolských predmetov, ale aj tipy na učenie.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame