Si chronický prokrastinátor? Ak robíš toto, pravdepodobne máš problém!

Ako riešiť prokrastináciu

Prokrastinácia môže viesť k problémom v práci i depresiám (Zdroj: Freepik/lookstudio)

#Ako prestať prokrastinovať? Otázka je síce jednoduchá, no realizuje sa to oveľa ťažie, podobne ako pri väčšine iných zlozvykov. Kedy sa však stáva odkladanie vecí na neskôr problémom? A ako sa tomu dá efektívne zabrániť?

Prekonanie zvyku odsúvať dôležité úlohy môže byť náročné. Ale ak si vytvoríš rutinu, ktorá ti pomôže dosiahnuť aspoň čiastkové ciele, budeš minimálne jednou nohou na dobrej ceste. Ako na to?


Potom to urobím: Ak aj ty rád prokrastinuješ, určite rád využiješ tieto rady, ktoré ťa nakopnú k produktivite


Ak sa ti často stáva, že zúrivo pracuješ na dokončení úlohy tesne pred jej termínom a ticho si nadávaš, prečo si nezačal skôr, nemaj obavy. Každý z nás to už zažil. Prečo sa to však deje? Čo ťa núti stále strácať pozornosť namiesto toho, aby si sa venoval štúdiu, príprave projektu či riešeniu nejakej úlohy? Pravdepodobne si užitočný čas strávil kontrolou sociálnych sietí, nadmernými prestávkami či hľadaním zámienok, aby si mohol dôležité veci odložiť na neskôr.

Prokrastinácia je pasca, do ktorej sa mnohí z nás chytia. Podľa výskumníka a rečníka Piersa Steela v skutočnosti až 95 % ľudí do určitej miery prokrastinuje. V tomto článku ti vysvetlíme, prečo k tomu dochádza. Preskúmame tiež stratégie, ako svoj čas efektívne riadiť a stanoviť si priority tak, aby si všetko zvládol stihnúť načas.

Je prokrastinácia lenivosť?

Prokrastinácia sa často zamieňa s lenivosťou, ale tieto dva pojmy sú veľmi odlišné. Prokrastinácia je aktívny proces – namiesto úlohy, na ktorej treba pracovať, sa rozhodneš robiť niečo iné. Lenivosť naopak naznačuje apatiu, nečinnosť a neochotu konať. Prokrastinácia zvyčajne zahŕňa ignorovanie nepríjemnej, avšak dôležitejšej úlohy v prospech tej, ktorá je príjemnejšia alebo jednoduchšia.

Podľahnúť tomuto impulzu môže mať vážne následky. Aj menšie epizódy prokrastinácie v tebe môžu vyvolať pocit viny alebo hanby. Dokážu viesť k zníženiu produktivity a spôsobiť, že nedosiahneš stanovené ciele. Ak budeš dlho otáľať, môžeš byť demotivovaný a rozčarovaný z vlastnej práce. V extrémnych prípadoch to u ľudí vedie až k depresii a dokonca aj strate zamestnania, prípadne ukončeniu štúdia.

Ako pri väčšine zlozvykov, prokrastináciu je možné postupne prekonať. Existujú na to viaceré metódy. Postupuj preto podľa nasledujúcich krokov, ktoré ti pomôžu poradiť si s prokrastináciou a predchádzať jej.

Krok č. 1: Uvedom si, že prokrastinuješ

Možno odkladáš úlohu, pretože si musel zmeniť priority svojej práce. Ak nakrátko presunieš dôležitý projekt a máš na to dobrý dôvod, nemusíš otáľať. Ak však začneš veci odkladať na neurčito, alebo zmeníš svoje pracovné či učebné zameranie, lebo sa chceš niečomu vyhnúť, pravdepodobne prokrastinuješ. Ako zistíš že notoricky odkladáš veci na neskôr?

  • Vypĺňaš svoj deň úlohami s nízkou prioritou.
  • Položku na zozname úloh nechávaš pridlho nesplnenú, hoci je dôležitá.
  • Prečítaš si dôležité správy aj niekoľkokrát bez toho, aby si na ne odpísal, alebo ignoruješ ich obsah.
  • Začneš úlohu s vysokou prioritou a potom si nájdeš zámienku, prečo ju nerobiť (napríklad časté pauzy na kávu a podobne).
  • Vypĺňaš si čas nedôležitými úlohami, o ktoré ťa žiadajú iní ľudia, namiesto toho, aby si sa venoval dôležitým úlohám v zozname.
  • Čakáš, kým budeš mať „správnu náladu“ alebo kým nadíde „správny čas“ na riešenie úlohy.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Neustále odkladáš veci na neskôr? Medzi prokrastináciou a zdravotným stavom sa zistila šokujúca spojitosť!

Krok č. 2: Zisti, PREČO veci stále odkladáš na neskôr

Najskôr je potrebné pochopiť dôvody, prečo prokrastinuješ. Vyhýbaš sa napríklad konkrétnej úlohe, pretože sa ti zdá nudná alebo nepríjemná? Ak áno, podnikni také kroky, aby si danú úlohu rýchlo vyriešil. Čím skôr si ju zo zoznamu vyškrtneš, tým skôr sa môžeš sústrediť na príjemnejšie aspekty svojej práce.

Aj zlá organizácia času môže viesť k prokrastinácii. Organizovaní ľudia to úspešne prekonávajú, pretože používajú zoznamy úloh s rôznou mierou priority a vytvárajú si efektívne rozvrhy času. Tieto nástroje ti pomôžu usporiadať si úlohy podľa priority a termínu.

Aj keď si organizovaný, stále sa môžeš cítiť zavalený. Možno máš pochybnosti o svojich schopnostiach a obávaš sa zlyhania, takže to odložíš a hľadáš útechu v práci, o ktorej vieš, že ju dokážeš dokončiť.

Niektorí ľudia sa boja úspechu rovnako ako zlyhania. Myslia si, že budú zaplavení požiadavkami, aby prevzali ďalšie úlohy. Prekvapivo sú častými prokrastinátormi práve perfekcionisti. Zvyčajne sa radšej vyhýbajú úlohám, z ktorých majú pocit, že ich nevedia dokončiť dokonale.

Ďalšou príčinou prokrastinácie je zlé rozhodovanie. Ak sa nemôžeš rozhodnúť, čo robiť, pravdepodobne dôležitú vec odložíš a vyberieš si tú nesprávnu.

Pre niektorých ľudí je prokrastinácia viac ako zlozvyk, pretože môže byť znakom vážneho zdravotného problému. Napríklad poruchy, ako ADHD, OCD, úzkosti či depresie, sú spojené s prokrastináciou. Výskumy tiež naznačujú, že prokrastinácia môže byť zapríčinená aj vážnym stresom. Ak teda trpíš chronickou prokrastináciou, môže byť na vine jeden z týchto stavov. Mal by si vyhľadať vyškoleného odborníka, ktorý ti podá pomocnú ruku.

Krok č. 3: Nastav si stratégie proti otáľaniu

Prokrastinácia je zvyk – hlboko zakorenený vzorec správania. To znamená, že to pravdepodobne nebudeš môcť prelomiť zo dňa na deň. Návyky prestanú byť zvykmi, až keď sa im budeš vyhýbať. Takže vyskúšaj čo najviac stratégií, aby si mal čo najväčšiu šancu na úspech.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dokedy podať prihlášku na výšku? Tu je PREHĽAD všetkých termínov na slovenské vysoké školy v roku 2023

Odpusti si, že si v minulosti prokrastinoval. Štúdie ukazujú, že odpustenie sebe samému môže pomôcť cítiť sa pozitívnejšie a znížiť pravdepodobnosť prokrastinácie v budúcnosti.

  • Odhodlaj sa k úlohe. Sústreď sa na jej vykonanie, nevyhýbaj sa jej. Zapíš si úlohy, ktoré musíš splniť a urči si čas na ich vykonanie. To ti pomôže proaktívne si manažovať prácu.
  • Nemysli na celý zoznam úloh. Koncentruj sa na jednotlivé úlohy jednu po druhej. Ak ti na konci dňa zostanú v zozname nejaké nesplnené úlohy, nemusíš smútiť. Určite bude plný dokončených zadaní, ktoré ťa motivujú bojovať proti zlozvyku aj naďalej.
  • Sľúb si odmenu. Ak náročnú úlohu dokončíš včas, odmeň sa maškrtou, ako je kúsok koláča alebo káva z tvojej obľúbenej kaviarne. A naplno si vychutnaj dobrý pocit z dokončenej veci!
  • Požiadaj niekoho, aby ťa kontroloval. Tlak rovesníkov alebo kolegov funguje! Toto je princíp svojpomocných skupín. Ak sa nemáš koho opýtať, využi online nástroj, akým je napríklad Procraster.
  • Konaj hneď a zaradom. Zaoberaj sa úlohami hneď, ako sa objavia. Nedovoľ, aby sa ti počas ďalšieho dňa nahromadili. 
  • Preformuluj svoj interný dialóg. Frázy „treba“ a „musím“ napríklad naznačujú, že nemáš na výber v tom, čo robíš. To môže spôsobiť, že sa budeš cítiť bezmocný a môže to dokonca viesť k sebasabotáži. Ak však povieš: „rozhodol som sa“, znamená to, že budeš mať väčšiu kontrolu nad svojou pracovnou záťažou.
  • Minimalizuj rozptýlenie. Vypni si notifikácie na mobile či sociálnych sieťach. Počas práce si nesadaj kdekoľvek blízko televízora či iných zariadení, ktoré by ťa mohli rozptyľovať.
  • Daj si za cieľ to, že najnepríjemnejšiu úlohu vykonáš ako prvú. Úlohy, ktoré považuješ za najmenej príjemné, urob čím skôr. Vďaka tomu sa budeš môcť po zvyšok dňa sústrediť na prácu, ktorú považuješ za príjemnejšiu.

Staviť na aktívnu prokrastináciu? Aj to sa dá!

Alternatívnym prístupom je prijať „umenie oneskorenia“. Výskum ukazuje, že paradoxne môže fungovať aj „aktívna prokrastinácia“. Ide o zámerné odkladanie povinností, aby si na nich mohol pracovať takpovediac v hodine dvanástej.

To môže spôsobiť,  že budeš mať väčšiu motiváciu dotiahnuť veci do konca a úlohy budeš považovať za výzvu. Niektorí ľudia takto dokážu podať najlepší výkon. Táto stratégia môže fungovať obzvlášť dobre, ak sa ti lepšie pracuje pod tlakom. 

Ak sa rozhodneš aktívne prokrastinovať, určite sa vyhni tomu, aby si svojich kolegov či spolužiakov nedostal pod zbytočný či nechcený tlak! Ak otáľaš, pretože sa ti zdá úloha nepríjemná, skús sa sústrediť na úlohu z dlhodobejšieho hľadiska. Výskum ukazuje, že impulzívni ľudia s väčšou pravdepodobnosťou prokrastinujú, pretože sa zameriavajú na krátkodobé uspokojenie. Bojuj proti tomu tak, že si zhrnieš dlhodobé výhody dokončenej úlohy.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Aidan (@aidanyeep)

 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najlepšie hodnotené školy na Slovensku: Na ktorej priečke skončila tá tvoja?

Úlohu si môžeš spríjemniť aj tak, že si zosumarizuješ nepríjemné následky jej odkladania. Čo sa stane, ak prácu nedokončíš? Ako to môže ovplyvniť tvoje osobné, tímové alebo firemné ciele? Zároveň môže byť pre teba užitočné preformulovať úlohu tak, že sa pozrieš na jej význam. Zvýši sa tak jej hodnota a tvoja práca sa oplatí. Tiež je dôležité si uvedomiť, že často preceňujeme nepríjemnú povahu úlohy. Možno zistíš, že to nakoniec nie je také zlé, ako si si myslel!

Ako si efektívne usporiadať čas?

Ak otáľaš, pretože si neorganizovaný, tu je zopár stratégií na lepšiu organizáciu času:

  • Veď si zoznam úloh. Predídeš tak „pohodlnému“ zabúdaniu na nepríjemné úlohy.
  • Zorganizuj svoj zoznam úloh pomocou Eisenhowerovho princípu. Rozdeľ si úlohy do 4 skupín na tie, ktoré je potrebné vykonať okamžite, ktoré sa dajú naplánovať na neskôr, ktoré môžete zveriť niekomu inému, a nedôležité úlohy, ktoré sa dajú zo zoznamu odstrániť.
  • Zvládni najťažšie úlohy vtedy, keď si najviac sústredený. Zisti, kedy počas dňa si najaktívnejší a rob v tom čase úlohy, ktoré považuješ za najťažšie.
  • Stanov si časovo ohraničené ciele. Stanovenie si konkrétnych termínov na dokončenie úloh ťa udrží na ceste k dosiahnutiu cieľov. Bude to znamenať, že nebudeš mať čas na otáľanie!
  • Používaj aplikácie na správu úloh a času. Existuje množstvo aplikácií navrhnutých tak, aby ti pomohli byť lepšie organizovaný. Napríklad Trello či Toggl.
  • Skús si rozdeliť úlohy na lepšie zvládnuteľné časti. Ak si náchylný na meškanie popri projektoch, pretože ich považuješ za doslova zdrvujúce, sprav to takto – usporiadaj svoje projekty a rozdeľ ich do menších úloh. Zameraj sa na ich začatie, nie na ich dokončenie.

Vo svojej knihe z roku 2011 s názvom The Procrastination Cure navrhuje Jeffery Combs riešiť úlohy v 15-minútových intervaloch. Prípadne ti môže byť nápomocné aj to, že si vytvoríš akčný plán. A to podľa toho, ako budeš organizovať svoj projekt. Najprv začni s rýchlymi a malými úlohami. Tieto „malé výhry“ ti dajú pocit úspechu a vďaka nim sa budeš cítiť pozitívnejší a menej ohromený väčším projektom, na ktorom pracuješ.

Dôležité je nevzdať to. Pomysli si hlavne na veci, ktoré si mohol dokázať, ale kvôli prokrastinácii sa ti to nepodarilo. Nikdy nie je neskoro začať so zmenou svojich návykov!


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: mindtools.com, hashtag.sk
Odporúčame