Potom to urobím: Ak aj ty rád prokrastinuješ, určite rád využiješ tieto rady, ktoré ťa nakopnú k produktivite

Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash

#Kto z nás sa v živote nestretol s prokrastináciou? Asi by si len ťažko vo svojom okolí hľadal takého človeka. Ak máš pred sebou kopec práce a miesto toho čítaš tento článok, tak pravdepodobne sa prokrastinácia týka aj teba. Ako neodsúvať veci na potom? A vlastne, dá sa to vôbec prekonať?

Chronickí prokrastinátori tvoria len 20 percent

Photo by Tom Morel on Unsplash

Nie je to veľa. No touto diagnózou by si sa určite nemal pýšiť vo svojom životopise. S vysokou pravdepodobnosťou ňou totiž to neohúriš žiadneho zamestnávateľa. Ale na druhej strane to s tebou nemusí byť až také beznádejné. Napríklad Leonardo da Vinci sľúbil, že dokončí Madonu s dieťaťom v sedemmesačnom termíne. V skutočnosti mu to však trvalo 25 rokov. Takže občasné odkladanie vecí na potom sa môže týkať aj špičkových majstrov.

Najčastejšie odkladáme povinnosti, ktoré sa nám zdajú príliš zložité a preto sa rozhodneme sa do nich radšej nepúšťať. Je to akási obranná reakcia našej psychiky, ktorá chce zabrániť následnému pocitu hanby či zlyhania. Naša psychika sa takto s nami nepekne zahráva, pričom v nás chce vyvolať falošný dojem, že nepríjemná úloha jednoducho zmizne z povrchu zemského.

Treba ísť priamo na vec

Photo by Glenn Carstens-Peters on Unsplash

Podľa odborníkov v plnení povinnosti zlyhávame najmä preto, lebo máme rozptýlenú pozornosť. Často sa stáva, že pri písaní seminárky zablúdiš na úplne iné stránky, ako si mal v úmysle. A preto, že neustále chodíš okolo horúcej kaše, zabúdaš na to hlavné. Že čas sa ti naozaj kráti a treba začať makať. A čím všetkým sa môžeme konečne „dokopať“ k činnosti?

Vymedz si čas

Photo by Stanislaw Gregor on Unsplash

Nainštaluj si aplikáciu zameranú na pracovnú výkonnosť, alebo si zapni stopky. Najvhodnejšie sú 20 až 25-minútové intervaly, pri ktorých náš mozog môžeme využiť na maximum. Zavri si vtedy Facebook a nerob nič iné, len sústreď celú svoju pozornosť na jediný cieľ. Sám budeš prekvapený, koľko toho stihneš, keď si ohraničený časom.

Úlohu si rozmeň na drobné

Ak máš napríklad napísať 20-stranovú esej o veci tak nudnej, že začneš zívať už pri nadpise, zdvihni hore hlavu. Teš sa z každej jednej strany, ktorú dosiahneš. Určitý počet strán môže predstavovať isté méty, ktoré môžeš prekonať. Akonáhle ich budeš mať pár za sebou, získaš aj viac energie a chuti pracovať.

Nenechaj sa vyrušiť

Photo by Isaiah Rustad on Unsplash

Pípnutie upozornenia na sociálnych sieťach, správa od kamošky či nevinná poznámka od spolubývajúcej. Rozptýlení môže byť skutočne mnoho. Aby si ich čo najviac minimalizoval, vypni si telefón. Pamätaj na to, že je človek v priemere vyrušovaný raz za 11 minút. Ak tomu však podľahneš, minimálne 20 minút ti bude trvať, kým sa opäť ponoríš do pracovného procesu.

Odmeň sa

Pokojne aj šálkou kávy po skončení úlohy. Alebo kúskom čokolády. Na pár minút sa môžeš aj vyvenčiť, len aj na vychádzku si vymedz presne stanovený čas. Ak si ho nedáš, len tak ľahko sa domov nevrátiš. A potom sa ti ťažko bude vracať naspäť k úlohám.

Tak teda šup-šup do práce!

Zdroj: psycom.net, lifehack.org
Odporúčame