Dokáže umelá inteligencia čítať myšlienky? S touto helmou áno, dokonca z nich tvorí slová!

Podľa vývojárov by mohla byť táto vecička revolučným objavom (Zdroj: Unsplash/Andrea De Santis)

#Umelá inteligencia postupne dokáže viac než sa od nej pôvodne očakávalo. Tento raz vedci predstavili verejnosti špeciálny prístroj, ktorý je plne riadený pomocou AI. Až do takej miery, že by mal pomáhať ľuďom s komunikačným postihnutím. Vynález je výnimočný v tom, že dokáže čítať myšlienky. Technológia funguje na báze zachytenia a prekladu mozgových vĺn do písané textu. Desí ťa to alebo to berieš ako skvelú novinku?

Sci-fi v realite

Jav, ktorý bol doposiaľ možný len vo filmoch, sa stáva pomaly realitou. Nedávno vedci predstavili špeciálnu helmu, ktorá je pokrytá senzormi. Ich úlohou je zaznamenávať elektrickú aktivitu v mozgu ľudí a následne premieňať myšlienky na slová.

Podľa vývojárov by mohla byť táto vecička revolučným objavom, najmä v prípade komunikácie s pacientmi, ktorí sú dlhodobo paralyzovaní. Prístroj by tak jednoducho odčítal, nad čím premýšľajú, čo by uľahčilo ich komunikáciu s okolitým svetom.

Symbióza stroja s človekom

Verejnosť je nadšená. V ukážke na videu človek premýšľa o zadaní, pričom v rovnakom čase umelá inteligencia lúšti jeho myšlienky pomocou prilby so senzormi. Výsledok je takmer totožný s realitou! Tento prelomový vynález by mal pomôcť napríklad s ovládaním bionických končatín, ktorým budú ľudia dávať pokyny len tým, že si na ne pomyslia.

 „Tento výskum predstavuje priekopnícke úsilie v priamom preklade surových EEG vĺn do jazyka, čo znamená významný prielom v tejto oblasti. Integrácia s veľkými jazykovými modelmi tiež otvára nové hranice v neurovede a umelej inteligencii,“ uviedol vedúci výskumu Chin-Teng Lin.

 

Zaujímavý experiment

Novoobjavenú technológiu skúmal vedecký výskumný tím na viacerých experimentoch. Niekoľko desiatok účastníkov sa podrobili jednoduchému testu s krátkym textom na obrazovke. Museli nad nimi premýšľať.

Model umelej inteligencie následne vyhodnotil to, čo odčítal z mozgových vĺn konkrétneho človeka. Podľa tímu je skóre presnosti zatiaľ len okolo 40 percent, no pokračujú ďalej vo vývoji a vylepšovaní. Plánom je, aby technológia dosiahla najmenej 90 percentnú úspešnosť prekladu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Využívaš hlasového asistenta? V tejto situácii si daj pozor, mohol by byť skôr na škodu!

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame