Využívaš hlasového asistenta? V tejto situácii si daj pozor, mohol by byť skôr na škodu!

Podľa lekára by si mal teda namiesto blbostí radšej zavolať zdravotnú pomoc (Zdroj: Freepik/DCStudio)

#Pokiaľ si doposiaľ nežil v jaskyni, určite si sa už niekedy v živote obrátil na Siri alebo Alexu s nejakým svojím problémom alebo požiadavkou. Tieto hlasové asistentky vedia byť v mnohých situáciách veľmi nápomocné, ale ako každá technológia majú svoje rezervy. Jednoduché otázky alebo nastavenie časovača počas varenia môžu byť dobrý nápad, avšak vo vážnejších situáciách by sme to s nimi neriskovali. Chceš vedieť v čom môžu byť nebezpečné?

Poskytnutie prvej pomoci

Poskytnúť prvú pomoc človeku v ohrození života je priamo morálnou povinnosťou. Pokiaľ nevieš ako, je jasné, že v tiesňovej situácii siahneš po akomkoľvek riešení. Osloviť umelú inteligenciu sa môže zdať ako dobrý nápad, no nie vždy je to ideálne.

Ak sa ocitneš v takejto situácii, s ktorou si nevieš poradiť, určite radšej kontaktuj zdravotníkov, než robotickú pomocníčku.

Vyrieši život ohrozujúci stav?

Štúdia z tohto roka podľa Ladbible uvádza, že len 59 percent žiadostí o poskytnutie informácii pre záchranu života bolo umelou inteligenciou zodpovedaných správne. V ostatných prípadoch hlasový asistent neposkytol dostatočné inštrukcie k resuscitácii, čo môže byť v mnohých situáciách dosť problém.  

Výskumný tím, pozostávajúci z lekárov a odborníkov, pokladal osem rovnakých otázok týkajúcich sa bežných pokynov pre záchranu ľudského života, týkajúcich sa najmä oživovania rôznym asistentom. Vybraná vzorky pozostávala z Alexy od Amazonu, Siri od Applu a Google Asistenta.

 „Zistili sme, že keď sme položili otázky týkajúce sa kardiopulmonálnej resuscitácie asistentom AI, naozaj chýbala relevantnosť odpovedí, a dokonca sme sa stretli s nezrovnalosťami,“ uviedol hlavný autor štúdie, doktor Adam Landman

Čo na to odborník?

Landman tvrdí, že výsledky štúdie ukazujú, že ľudia by sa nemali spoliehať na hlasových asistentov. Najmä v prípade, že sú svedkami život ohrozujúcej situácie. Podľa lekára by si mal teda namiesto blbostí radšej zavolať zdravotnú pomoc.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Po 45 rokoch vyšla nová skladba od The Beatles: Pomohla k tomu umelá inteligencia, pozrieť si môžeš aj videoklip

Dodáva však, že nič nie je stratené, a v budúcnosti nemožno vylúčiť pokrok technológie, ktorá by mohla naozaj pomáhať aj v tejto sfére.

 „Ak dokážeme využiť vhodný obsah založený na dôkazoch, a spolupracovať s technologickými spoločnosťami na jeho začlenení, myslím, že existuje skutočná príležitosť na okamžité zlepšenie kvality pokynov pre poskytovanie prvej pomoci,“ povedal.

Sleduj náš TikTok

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame