Jedlo z vesmíru: Vedci skúšali obrovský potravinový experiment, rastlinný úspech prekvapil každého

Rizikovým faktorom sú, žiaľ, teplotné výkyvy (Zdroj: Freepik/pvproductions)

#Ľudstvo sa už pár desaťročí dokáže dostať na Mesiac. Život pre človeka na prirodzenej družici Zeme však nebol (a doposiaľ nie je) jednoduchý. Vedci by k tomu však mohli byť o krôčik bližšie – podarilo sa im vytvoriť možný zdroj potravy. Výsledok štúdie ich príjemne prekvapil.

Podarilo sa im nemožné?

Pokiaľ máš aspoň základné poznatky zo základnej školy, tak určite vieš, že pre pestovanie rastlín, a teda aj tých, ktoré sú zdrojom potravy, je potrebné vytvoriť vhodné prostredie. Podmienky, medzi ktoré patrí napríklad kyslík, slnečné svetlo či dostatočná vlhkosť, sú dosiahnuteľné len na našej planéte.

Čo však taká gravitácia? O tom sa nikto v súvislosti s pestovaním plodín neučí. Vedcom to však nedalo a rozhodli sa, že preskúmajú aj túto oblasť. Gravitáciu ako jednu z podmienok pri raste rastlín preskúmali vedci, ktorí sa s výsledkom podelili vo svojej štúdii. Zistenie je viac než prekvapivé…

Vesmírna sonda so semienkami

Pestovateľský výskum prebehol súbežne s expedíciou čínskej sondy Čchang-e4, ktorá išla skúmať odvrátenú stranu mesiaca. Vedci jej „na cestu“ pribalili štyri semienka bavlníka, čím chceli otestovať možný rast v extrémnych podmienkach výkyvov teploty a zníženej gravitácie. Zmyslom výsadby bavlny nebolo zistenie možného pestovania na mesiaci, ale otestovanie podmienok pre budúce pestovanie jedlých plodín na základniach.

Pre porovnanie pôsobenia gravitácie na rastliny vedci súčasne zasadili semienka aj do špeciálneho boxu, ktorý mal funkciu akéhosi simulátora podmienok Mesiaca na Zemi. Výsledky boli viac než prekvapivé – hoci zo štyroch semienok vyklíčilo iba jedno, vedci pozorovali jeho rýchlejší rast, ktorý bol ovplyvnený zníženou gravitáciou.

Má to ale háčik

Rizikovým faktorom sú, žiaľ, teplotné výkyvy. V pestovateľskom boxe simulovali počas 18 dní teplotu až mínus 52 stupňov Celzia. „Fascinujúce bolo, že keď sa vrátili semienka z expedície, výhonok bavlníka bol stále zelený, zatiaľ čo ten na Zemi by takú teplotu teplotu neprežil,“ uviedol vedúci výskumu Keng-Sin Sie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Si aj ty zberateľom magnetiek z dovoleniek? Podľa vedcov to má takúto výhodu!

Bohužiaľ, boxíku ale došiel kyslík, čím sa zastavil rast a zárodok rastlinky uhynul. Vedci to však nevidia ako prekážku a stále majú nádej v to, že sa pestovanie jedla na mesiaci jedného dňa podarí.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame