#Len od začiatku roka sa na Slovensku objavili desiatky najrôznejších podvodov, pre ktoré ľudia prišli o citlivé údaje či peniaze. Priblížime ti, o čo presne išlo, a zároveň ti poradíme, ako rôznym trikom nenaletieť.
Muž prišiel o vyše 100-tisíc eur
Napriek varovaniam polície či bánk sa stáva, že človek situáciu neodhadne a zle zareaguje. Príkladom je Slovák, ktorý prišiel o viac než 100-tisíc eur. Za všetko môže zámienka investovania do kryptomien.
„Poškodeného muža údajne kontaktovala neznáma osoba s výhodnou ponukou investovania v kryptomenách, s ktorou súhlasil. Následne ho kontaktovala ďalšia doposiaľ neznáma osoba, ktorá ho navigovala pri inštalovaní aplikácie AnyDesk do jeho počítača, čím k nemu získala prístup,“ informovala polícia.
Po investovaní peňazí informoval muža neznámy človek o výške jeho zisku a potrebe uhradiť poplatky za odblokovanie účtu. „Poškodený muž potom zistil, že žiadne peniaze nezískal. Naopak, z jeho účtu boli vykonané transakcie v prospech neznámych bankových účtov.“
Falošní policajti na WhatsAppe
Slovákov sa snažia nachytať aj falošné správy v aplikácii WhatsApp – podvodníci sa v nich vydávajú za policajtov. „Obľúbenou taktikou podvodníkov je vydávať sa za oficiálne inštitúcie. Pod zámienkou falošnej identity chcú svoje potenciálne obete vystrašiť a prinútiť ich k tomu, aby im poskytli to, čo od nich chcú. Či sú to peniaze, alebo osobné, platobné, prípadne iné citlivé údaje,“ priblížila polícia vo svojom stanovisku.
O rôznych online hrozbách a nástrahách informuje aj Tatra banka. Zároveň ti poradí, ako sa pred rôznymi internetovými podvodmi chrániť či ako si zabezpečiť svoje citlivé údaje. Ak už si sa stal obeťou digitálneho útoku, môžeš sa obrátiť priamo na odborníkov.
SMS správy o úhrade diaľničných známok
Ministerstvo dopravy SR upozorňuje aj na podvod s úhradou diaľničných známok. Zlodeji v mene rezortu rozposielajú krátke textové SMS správy a informujú o nevyplatených faktúrach, nezaplatených pokutách, prípadne o doplatkoch za diaľničnú známku. Text je napísaný podozrivým slovosledom a správy prichádzajú zo zahraničného čísla.
Väčšinou obsahujú aj odkaz. Ak naň klikneš, dostaneš sa na phishingovú stránku, ktorá od teba požaduje údaje z karty. Pokiaľ ich tam zadáš, o svoje peniaze prídeš. Preto sa treba zamerať na rozdiel medzi skutočnou a podvodnou SMS.
Pred koncom lehoty napríklad ročnej diaľničnej známky ti totiž príde SMS notifikácia zo stránky eznamka.sk. Neobsahuje však žiadny odkaz na zaplatenie novej diaľničnej známky ani text, ktorý na teba nalieha a núti ťa niečo platiť.

Rady, ako sa nenechať oklamať
Slováci čelia podvodom naozaj často, preto treba byť stále obozretný. Pri zhone v práci, nedôslednom skontrolovaní SMS správy alebo mailu sa môžeš rýchlo dostať do problémov. Aj preto sme ti v spolupráci s Tatra bankou a jej webom pre digitálnu bezpečnosť vypísali zopár cenných rád. Môžu ti ušetriť poriadne starosti.
- Podozrivé telefonáty hneď zlož, SMS a maily ignoruj. Ak sa chceš presvedčiť, či ide o skutočné kontakty, zlož a kontaktuj policajtov či banku na ich oficiálnych číslach ty.
- Vždy si dobre skontroluj URL adresu na prihlásenie sa do Internet bankinguTB. Pozor na prípadnú výmenu písmeniek a podobné odchýlky. Najlepšie je, keď pristupuješ do Internet bankinguTB iba z oficiálneho webu Tatra banky, ktorý máš uložený v záložkách v prehliadači.
- Banka od teba nikdy nepýta citlivé údaje, prihlasovacie kódy ani údaje o karte prostredníctvom komunikácie cez e-mail, SMS alebo četovacie služby. Nikomu ich teda neposkytuj.
- Realizuj iba také nákupy, registrácie a platby, ktoré chceš uskutočniť na základe vlastnej iniciatívy.
- Pri potvrdzovaní platieb kartou cez internet si vždy dôsledne skontroluj presnú sumu a názov obchodníka. Použiť môžeš jednorazové číslo karty, ktoré si vygeneruješ v aplikácii alebo InternetbankinguTB na jeden konkrétny nákup.
- Údaje z platobnej karty, ako i kód na potvrdenie platby (tzv. 3D Secure kód) používaj vždy len na potvrdenie konkrétnej platby kartou, ktorú práve realizuješ.
- Bezpečnostný kód určený na aktiváciu služby Apple Pay alebo Google Pay nikdy nezadávaj na žiadnej webovej stránke, telefonicky ani do žiadnej aplikácie podobnej platobnej bráne. Obchodník ho na spracovanie platby nepotrebuje a nemá dôvod žiadať ho od teba.
Zistiť viac o digitálnych hrozbách
Advertoriál pripravený v spolupráci s Tatra bankou.
Zdieľať na