Ako zvládnuť písomné maturity? Máme 20 tipov od ľudí, ktorí ich zvládli!

písomné maturity

Na deň maturít sa dobre priprav (Zdroj: GettyImages)

#Je to tu, písomné maturity klopú na dvere. V tomto článku ti však nebudeme radiť, ako sa na túto udalosť vzorne pripravovať, ale čo robiť najbližších pár dní a priamo v deň dokonania skúšky. Pripravili sme zoznam 20 rád a tipov, ktoré sme zoradili lineárne. Pochádzajú od absolventov, ktorí už majú maturitu úspešne za sebou.

Ako prebiehajú písomné maturity?

Na úvod ti v krátkosti predstavíme, ako prebieha písomná (externá) časť maturitnej skúšky. Ráno sa so svojimi spolužiakmi stretneš v škole, ktorá bude viac-menej prázdna, pretože počas konania maturít nemôže nikto narúšať ich priebeh. Spoločne sa v stanovenú hodinu vyberiete do učebne na písomnú skúšku. Čas aj priebeh tejto skúšky ti podrobne opíšu pedagógovia.

Času bude dosť, no v lavici budeš sedieť sám – s tým počítaj. Dostaneš papier so zadaniami, tvojimi odpoveďami a ešte aj cvičný hárok, kde si môžeš napríklad rozpísať vetu a hľadať predmet (aj toto býva jednou z otázok). Po dopísaní testu ťa čaká prestávka a po nej nasleduje písanie slohu. V prípade rodného jazyka dostaneš na výber z viacerých tém, cudzí jazyk má len jednu tému a obmedzený počet slov.

Aj pri slohu platí, že dostaneš viac ako jeden papier – konkrétne dva. Jeden z nich je cvičný, po ktorom môžeš ľubovoľne čmárať a svoj sloh prepisovať, do druhého píšeš sloh „na ostro“, kde by už machule nemali byť. Samozrejme, niektoré predmety, napríklad matematika, logicky nemajú druhú časť písomnej skúšky, teda sloh. Písomné maturity prebiehajú v utorok a v stredu, matematika a iné predmety najčastejšie vo štvrtok.

Ako zvládnuť maturitnú skúšku?

Tipy na to, ako zvládnuť prvotný stres z písomných maturít, sme zoradili chronologicky – teda od posledných voľných dní až po ukončenie slohu.

Miesto slovenčiny si preopakuj literatúru

Často je pre študentov väčším problémom rodný jazyk než ten cudzí. Najviac problémových otázok ťa však čaká z literatúry, či už ide o hľadanie metafory v texte, určenie počtu slabík vo verši či priradenie literárneho smeru. Dobre si teda preopakuj obdobia, ich predstaviteľov, o čom písali slovenskí predstavitelia a v krátkosti si občerstvi aj hlavné myšlienky povinnej literatúry.

Vytvor si myšlienkové mapy

Pri učení počas posledných dní ti pomôže vytvorenie takzvanej myšlienkovej mapy. Do stredu papiera si napíš napríklad „štúrovci“. Z tohto slova si dookola vypíš mená jednotlivých predstaviteľov, čomu sa venovali, o čom písali a pripomeň si aj niektoré z ich známych diel. Myšlienkové mapy pomôžu v každej látke, kde sa nachádza príliš veľa delenia. Mozog si jeho vizuálnu podobu rýchlejšie zapamätá.

Písomná maturita
Pred maturitou si občerstvi najmä literatúru (Zdroj: Unsplash/Sam Battaglieri)

Prezri si testy minulých rokov

Ak netušíš, ako taký maturitný test vyzerá, odporúčame ti prezrieť pár testov z posledných rokov. Napríklad, testy zo slovenského jazyka sa delia na viaceré časti so zhruba ôsmimi otázkami, pričom aspoň polovica z nich je viazaná priamo na ukážky. Pokojne si prejdi zopár testov a pomocou kľúča zisti, aký si dosiahol výsledok. Veď aj počas príprav na vodičák si opakuješ staršie testy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čo znamená upskillovanie a ako sa doň obuť?

Uč sa len to, čomu nerozumieš

Z výsledku testu zistíš, ktoré veci vieš a ktoré zasa nie. Ak si pohorel na slovných druhoch alebo pri hľadaní básnického prívlastku v teste, douč sa práve toto učivo. Neopakuj si všetko, ale iba to, s čím máš najväčší problém. Ak z cudzieho jazyka dosahuješ dobré výsledky, vieš plynule hovoriť na každú tému a máš dostatočnú slovnú zásobu, nemusíš tomuto predmetu venovať veľa času.

Neuč sa celú noc pred skúškou

Počas posledného večera už nič nové do hlavy nedostaneš a túto vetu ti povie každý, kto už maturitou alebo štátnymi skúškami na výške prešiel. Radšej relaxuj, napusti si horúcu vaňu, pozri dobrú komédiu a priprav oblečenie na ráno, aby si zbytočne nestresoval. Počas večera a noci sa ti posledné informácie v hlave spracujú a ráno budeš oddýchnutejší, ak na nebudeš počas posledného večera myslieť na všetky naučené informácie.

Dostatok spánku

Žiadne učenie do noci, ani swipovanie na Instagrame. Odlož mobil aj inú elektroniku (vrátane poznámok) a dopraj si minimálne sedem hodín dobrého spánku. Nevyspaný človek pomalšie reaguje a určite nechceš, aby si sa v maturitné ráno zobudil s nechuťou a pesimistickou náladou. Aj kvôli tomu začínajú maturity zvyčajne až medzi deviatou a desiatou ráno.

Ráno sa najedz ako každý iný deň

Nezabudni si dopriať výdatné a chutné raňajky. Ísť „nalačno“ sa ti rozhodne nevyplatí. Test aj s inštrukciami trvá zhruba dve hodiny a jediné, čo je povolené, sú tekutiny. Vhodné môžu byť napríklad aj cereálie, ovocná misa či chutný jogurt. K jedlu sa nedostaneš skôr ako po skončení písomného testu.

Kašli na alkohol

S tekutinami sa spája aj alkohol. Samozrejme, že pre školy ide o tabu, ale zo skúseností vieme, že v každej škole sa nájde „ten študent“, ktorý si pred skúškou vypije. Nie, alkohol tvoje uvažovanie neposilní, práve naopak, otupí ho a spomalí. Ak si ani neuvažoval nad ranným „posilnením“, dobre robíš, ak náhodou áno, čo najrýchlejšie na to zabudni. Vyhodenie zo skúšky by si tiež nechcel zažiť.

Oddych pred maturitou
Pred samotnou skúškou si dobre oddýchni (Zdroj: Unsplash/Anthony Tran)

Pohodlné oblečenie, ktoré spĺňa normu

Na maturitnú skúšku sa vyžaduje istý dress code – muži by mali mať košele, nohavice a saká, ženy zasa šaty, ktoré zakrývajú ramená a kolená (môžu mať tiež nohavicový kostým). Nechoď na skúšku v nepríjemnej košeli, nepohodlných nohaviciach alebo v šatách, ktoré ti nesedia. Vezmi si niečo, čo na jednej strane splní dress code tejto príležitosti, no v čom sa zároveň cítiš dobre.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dni otvorených dverí na slovenských vysokých školách: Pozri si kompletný prehľad, niektoré začínajú už v januári!

Stres je len v tvojej hlave

Pamätaj, že všetok stres, ktorý zažiješ, sa nachádza len v tvojom mozgu. Všetky tvoje pocity sú len impulzy, ktoré prúdia nervami. Nemysli na výsledok, ale na priebeh. Nemysli na hodnotenie, aké chcú tvoji rodičia, ale aké chceš ty. Nejde o život a maturitnou skúškou prejde takmer každý. Nastav si hlavu tak, aby mal zakorenené, že to jednoducho dáš, a vytlač z nej neúspech.

Čítaj s porozumením, času je dosť

Test zo slovenčiny má 64 úloh a máš naň 100 minút. Test z cudzieho jazyka má 60 úloh a čas na jeho vypracovanie je rovnaký. To je viac ako jedna minúta na otázku, ver nám, že je to dostatok času. Preto ukážky čítaj pomalšie, s porozumením, pokojne si píš aj poznámky. Takmer všetci odovzdajú test ešte pred časovým limitom a veríme, že nebudeš výnimkou.

Nevieš otázku? Preskoč ju

Tento čas však nie je nekonečný, ak teda narazíš na problémovú otázku, jednoducho ju nateraz preskoč. Vyplň všetky odpovede, ktorými si si istý, a potom sa vrát k tým, ktoré ťa zaskočili. Na ich vyriešenie budeš mať všetok ostávajúci čas. Budeš sa cítiť psychicky lepšie, pretože už ti bude jedno, koľko nad zvyšnými otázkami stráviš, aj tak už budeš mať všetko ostatné vyplnené.

Test prejdi aj trikrát

Ak ti ostane čas – a my veríme, že áno – prejdi si otázky a odpovede ešte raz. Prípadne kontrolu zopakuj. Dal si pri písaných odpovediach správne veľké a malé písmená? Značil si dobré odpovede pri výbere? Nepomýlil si sa v riadkoch? Test si pokojne prejdi aj trikrát a ak ti ostal čas, tak aj štvrtý. Kontrol nikdy nie je dosť, preto využi čas, ktorý máš, vo svoj prospech.

Zabudni na ťaháky

Upozorňujeme, že počas celého trvania skúšky pri tebe bude viacero pedagógov, niektorí aj z iných škôl. Ide o objektívne kontroly, a preto sa ťaháky neoplatí ani vytvárať. Mimochodom, za takýto priestupok ti hrozí vyhodenie zo skúšky. Mobily a dokonca aj smart hodinky sú počas skúšky takisto zakázané, tak nebuď prekvapený, ak ich budeš musieť odovzdať.

Písomná maturita sa blíži
Na všetky riešenia bude mať dostatok času (Zdroj: Unsplash/Scott Graham)

Cukor na obed

Počas obednej prestávky sa najedz. Dopraj si nielen poriadny obed, ale aj cukor, ktorý ti dá energiu na druhú čas písomnej skúšky a tou je sloh. Pribaľ si do obedového balíčka čokoládovú tyčinku alebo ovocie.

Štyri témy na slohy – ktorý vybrať?

Témy na sloh ťa môžu trošku zmiasť. Delia sa na samotnú tému (pokojne to môže byť aj citát alebo úryvok z básne) a štýl, ktorým máš sloh písať. Tie môžu byť nasledovné:

  • Umelecký opis: Opisuješ najčastejšie nehybný objekt, využívaj najmä prídavné mená.
  • Diskusný príspevok/Slávnostný prejav: V prvej osobe jednotného alebo množného čísla pridávaš postrehy do diskusie, v prejave uvádzaš slávnosť (napríklad otvorenie školského roka, dedove narodeniny a pod.).
  • Beletrizovaný životopis: Opisuješ skutočnú alebo fiktívnu osobu od jej narodenia až po úmrtie (ak autor nežije alebo postava na konci diela zomrie).
  • Rozprávanie: V prvej alebo tretej osobe jednotného čísla rozprávaj najmä s použitím slovies príbeh s úvodom, jadrom a záverom. Z príbehu musí plynúť pointa a mal by si použiť aj priamu reč.
  • Úvaha: V prvej osobne jednotného čísla hovoríš o vlastných názoroch, pocitoch a emóciách.
  • Charakteristika: Je podobná ako opis, no vymenúvaš vlastnosti a črty človeka, nie prírody.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ako napísať bakalársku či diplomovú prácu? Dodrž tieto pravidlá a máš ju raz-dva!

Vyberaj podľa toho, čo ti je najbližšie.

Prečo si väčšina študentov vyberie úvahu?

Každý ti povie, že najjednoduchšia je úvaha. To nemusí byť pravda. Väčšina študentov si ju vyberie, pretože v nej môžu interpretovať svoje názory. Ak rád čítaš beletriu, môže ti viac sadnúť práve rozprávanie alebo opis. Druhým najčastejším štýlom je diskusný príspevok. Opisy postáv si študenti vyberajú najmenej, čo je spôsobené aj slabou znalosťou povinnej literatúry.

Sloh píš jednoducho

Základom písania slohu je jeho okamžitá zrozumiteľnosť. Vety skladaj tak, aby sa dobre čítali, využívaj činný rod, priame pomenovania, vyvaruj sa ukazovacím a zvratným zámenám a neopakuj myšlienky. Napíš si na cvičný papier desať hlavných myšlienok a každú opíš ako vlastný odsek. Nech má každý približne tri až štyri vety (presne toľko riadkov) a zvládol si obsah aj úpravu.

Aby piata veta nezačínala rovnako

S jednoduchosťou to však neprežeň. Ak ti piata veta začína rovnako (často Ja som…, Myslím, že… a podobne), niečo robíš zle. Skús vymeniť slovosled, využi nevyjadrený podmet a viac skloňuj alebo stupňuj, ak je to možné. V čase písania slohu si dospelý človek a práca by nemala vyzerať ako text zo šlabikára pre prvý ročník.

Slovná zásoba je dôležitejšia ako predprítomný čas

Počas písania slohu v cudzom jazyku uprednostňuj demonštrovanie slovnej zásoby pred komplikovaným vyjadrením času. Zvyčajne ide o témy, ktoré sú opisné, a nie rozprávacie (každý rok je len jedna). Pamätaj na pravidlo menovania aspoň troch príkladov (športov, oblečenia, farieb a podobne), uplatni zas a znova logickú následnosť informácií a jednoduchý, no správny slovosled.

Neskladaj vety v slovenčine, ktoré následne preložíš, ale už v hlave uvažuj nad anglickou stavbou vety. Potrebuješ napísať zhruba 180 – 200 slov (čo je asi 12 – 18 viet) a ak ich nemáš dosť, skús niekam zakomponovať tvoju skúsenosť s témou z vlastnej praxe.

Veríme, že ti naše rady pomôžu a prajeme veľa šťastia na skúške!

Máš stres pred písomnými maturitami?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame