Čo znamená upskillovanie a ako sa doň obuť?

Čo je upskillovanie? (Zdroj: Unsplash/Markus Spiske)

#Upskillovanie sa znamená naberanie nových skillov, ktoré sú momentálne trendy a zároveň žiadané na trhu práce. Ak práve hľadáš prácu, či sa chceš kariérne rozvíjať, tento článok je presne pre teba.

Nebudeme si klamať, časy, kedy ti stačil ovládať excel a word sú už nenávratne pasé. Samozrejme, stále si vieš nájsť aj takú prácu, no ak hľadáš čosi viac a tvoje nároky na prácu sú vyššie, bez kontinuálneho upskillu to nepôjde.

Možností je nekonečno, či už sú to videá na youtube, nové projekty, dobrovoľníctvo, vzdelávacie platformy či súťaže ako Futureton alebo rozvojový program Nextreia Leadership Academy. Také nekonečné sú možnosti rastu a rozširovania si svojich skillov. Ako sa v tom všetko zorientovať? Tu je zopár rád z praxe ako sa neutopiť a efektívne rozrastať svoj takzvaný kapitál:

Preklepni si výsledky svojich zdrojov

Na internete je dostupné doslova more možností rozvoja a vzdelávania. Bohužiaľ, nie všetky sú riadené odborníkmi a majú dohľadateľný impact. Ukážme si teda, na čo sa pri hľadaní sústrediť. Dajme si príklad, bude ním Nexteria. Pozorne si pozri ich stránku, aké možnosti rozvoja ponúkajú? Vieš

nájsť odborníkov a preukázateľné výsledky napríklad prostredníctvom alumni ich programov? Ak áno, gratulujem, práve sa ti podarilo preklepnúť si zdroj. Je to dobrý skill, nezabudni ho používať.

Experimentuj

Povedzme, že chcem byť copywriterom. Kurzy a rozvojové programy, ktoré absolvujem by ale mali odzrkadlovať tento sen len sčasti. Nestavím predsa všetko na jednu kartu a zároveň nikdy neviem, či a niečo nechytí, neinšpiruje. Na svojom konte sa snažím ted amať všeličo od kódenia, cez prenatálnu genetiku až po strihanie bonsajov. Veď ak neskúsim, neviem, no nie? Presne tak sa v marci ocitnem na Night of Chances IT, vyhľadávam podujatia, ktoré sú bohaté na obsah a ponúkajú mi veľa možností. Možno to bude niečo aj pre teba.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dokedy podať prihlášku na výšku? Tu je PREHĽAD všetkých termínov na slovenské vysoké školy v roku 2023

Poraď sa s komunitou

Uť spomínaná Alumni komunita ti dá veľa. Ak je dobre podchytená, vieš navnímať dojmy, mínusy aj plusy daného programu či kurzu. Je dobré byť informovaný prvotným checkom a je ešte lepšie si pokecať s niekým, kto si tým už prešiel a má svoj názor.

Skús niečo mimo svoj komfort

Bod úzko súvisiaci s experimentovaním – aj keď ti niečo nie je sprvu príjemné, môže to byť veľmi prínosné. Už si niekedy skúsil/la otužovanie? Možno to znie ak blbosť, ale prekonať sa touto cestou fyzicky ti dodá silu sa prekonať aj v iných oblastiach tvojho života. Skús to, nestojí to nič a najhoršie, čo sa ti stane je, že ti bude chladno.

Dúfam, že ťa tento článok nakopol a už si vyhľadávaš nové príležitosti. Tak čo, stretneme sa na Night of Chances?


Schooltag, to sú zaujímavo spracované podcasty stredoškolských predmetov, ale aj tipy na učenie.

Odporúčame