Literatúra: Dedina bola vždy hlavnou témou, kto z autorov ju kritizoval?

Foto: Pixabay.com

#Téma slovenskej dediny bola v našej literatúre taká silná, že si dokonca vyslúžila vlastnú maturitnú otázku. Svoje miesto mala už v romantizme – stačí si spomenúť napríklad na Sládkovičovho Detvana ako idealizovaný obraz dedinského človeka.

Neskôr, počas obdobia Bachovho absolutizmu v polovici 19. storočia, kedy naša krajina trpela najviac, autori zachytávajú rozdiely medzi zemanmi a sedliakmi. V zobrazovaní dedinského života pokračovali aj autori realizmu, ktorí chceli čitateľom priblížiť ťažký život na vidieku.

Čo sa z podcastu dozvieš?

    • Realizmus bol hlavným obdobím v rokoch cca 1880 až 1918
    • Delíme ho na opisný a kritický
    • Opisný dedinčanov nekritizoval, iba ich usmerňoval a opisoval ich neduhy (Martin Kukučín)
    • Kritický realizmus kritizoval najmä alkoholizmus, lenivosť a nevzdelanosť dedinčanov (Božena Slančíková Timrava, Jozef Gregor Tajovský)

Podcast Schooltag má celkovo 30 dielov a nájdeš ich v klasických podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Vypočuť si ho môžeš aj zo slovenskej podcastovej platformy Soundtier. Takisto nájdeš Schooltag v každej mobilnej podcastovej aplikácii, ako je napríklad Podcast Addict, RadioPublic, PodBean, alebo samozrejme, Apple Podcasts. Stačí v nich vyhľadať názov nášho podcastu a kliknúť na odber, prípadne zadať linku na RSS feed.

Podcast Schooltag ti prináša kníhkupectvo Martinus.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame