Gramatika: Monológ, dialóg, asertívna a devalvujúca komunikácia ťa na maturite už neprekvapia!

Gramatika: Monológ, dialóg, asertívna a devalvujúca komunikácia ťa na maturite už neprekvapia! (Zdroj: Gettyimages)

#Komunikácia je niečo, čo robíme neustále a hoci je prirodzená a zdalo by sa, že k nej nie je veľa čo povedať, nie je to úplne pravda. Keď chcete hlbšie skúmať komunikáciu, musíte poznať takzvaný komunikačný reťazec. Preto si ho poďme teraz vysvetliť.

Komunikant číslo jedna zakóduje správu, komunikát, tú potom dekóduje komunikant číslo dva. Zakódovanie v tomto prípade neznamená nijaké nepochopiteľné šifrovanie, ide jednoducho o spôsob, akým správu podáte. A to, či správu poviete druhému zoči voči, alebo sa rozhodnete napríklad poslať list, sa nazýva komunikačný kanál. Správne pochopenie podanej správy môžu znemožniť rôzne komunikačné šumy, rušivé vplyvy, či už ide napríklad o hluk, zlý internet, alebo skutočnosť, že komunikanti napríklad nevidia správu v rovnakom kontexte a tým pádom ju pochopia inak. Viac sa o jazykovej komunikácii dozvieš v našom Schooltag podcaste. 

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame