Gramatika: Príčastia, jazykové konektory, nadväznosť textu a mnoho ďalšieho v našom syntaktickom podcaste!

Príčastia, jazykové konektory, nadväznosť textu a mnoho ďalšieho v našom syntaktickom podcaste! (Zdroj: Gettyimages)

#Vieš ako vytvoriť polovetné konštrukcie zo zložených viet? Je to veľmi jednoduché a navyše sa vždy zíde vedieť, ako môžete svoj text zjednodušiť, aby bol prehľadnejší. Polovetné konštrukcie vytvoríme tak, že plnovýznamové sloveso z jednej časti vety zmeníme na neurčitý slovesný tvar. Teraz si povieme niekoľko zložených viet a ty si ich skús sám pre seba zjednodušiť tak, aby jedna časť vety obsahovala polovetnú konštrukciu. Poďme na to!

Bolo by vhodné, aby sme prišli na návštevu. = Zjednodušene povieš: Bolo by vhodné prísť na návštevu.
Keď kráčal po meste, stretol starého známeho. = Správne polovetná konštrukcia je: Kráčajúc po meste stretol starého známeho.
A posledná veta :Žiaci, ktorí sa nenaučili na test, boli nervózni. = Správne to bude: Žiaci, nenaučení na test, boli nervózni.

Viac sa o polovetných konštrukciách dozvieš v našom Schooltag podcaste.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Túto epizódu Schooltagu ti prináša slovenský operátor 4ka. Jediná štvorka, ktorá ťa v škole nebude mrzieť.

Mimochodom, vieš, čo ťa čaká po vydarenej maturite? Sloboda. No slobodu si môžeš vyskúšať aj dnes. V 4ke môžeš skúsiť ktorýkoľvek paušál SLOBODA na prvých 30 dní len za symbolické 4 eurá a vybrať si tak podľa seba – je štyri, či potrebuješ nekonečné dáta, alebo kopec minút na telefonovanie. Stačí si ho objednať cez e-shop na www.4ka.sk.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame