Nemáš ešte jasnú predstavu o živote, o škole či budúcom povolaní? Poradíme ti!

Ako si vybrať životný smer a povolanie

Nevieš čo ďalej so školou a životom? (Zdroj: GettyImages)

#Ak tento rok maturuješ, pravdepodobne už teraz často rozmýšľaš aj o budúcnosti svojho života. V hlave sa ti roja rôzne otázky typu: Ísť či neísť na výšku? Aké zameranie si zvoliť? Ako zistiť, čo je pre mňa vhodné? Ak hľadáš odpovede na tieto otázky si tu správne! Prinášame ti inšpiratívny príbeh Damiána Karasa, ktorý takisto v maturitnom ročníku nevedel, kam ísť ďalej a čo bude s jeho budúcnosťou.

Bez jasnej predstavy

Damián Karas ako väčšina maturantov nemal hneď jasnú predstavu o živote, o škole, o budúcom povolaní. Myslel si, že si musí zvoliť jednu životnú cestu a vybrať jednu vysokú školu. Nakoniec zistil, že to tak vôbec nemusí byť a ide to aj inak.

„Išiel som študovať do zahraničia. Keď som mal 19 rokov, bol som skalopevne rozhodnutý, že pôjdem do Dánska. Všetko vyzeralo super, zaujímavá krajina, inovatívne vzdelávanie, ľudia z celého sveta – jednoducho, raj na zemi. Realita bola trochu iná.

Odbor, ktorý som študoval, ma nebavil. Mesto, kde som býval, nebolo zaujímavé a prostredie nebolo až také medzinárodné. Cítil som, že nie som na správnom mieste. No zmocnil sa ma strach. Myslel som na to, že už som si vybral túto cestu. Plánoval som ju dva roky, musím ju predsa dokončiť. S podobnými myšlienkami som zápasil mesiace a nebolo ľahké začať sa na to pozerať inak. Bál som sa zmeny,” hovorí Damián.

Rozširovať vedomosti si môžeš aj inak

Ako? Nové vedomosti a zručnosti môžeš získať aj vďaka neformálnemu vzdelávaniu. Žijeme vo svete, kde je celá plejáda možností, z ktorých si môžeš vybrať, či už v online alebo offline podobe.

Neformálne vzdelávanie nie je o učebniciach, nudných prednáškach a nezaujímavej teórii. Práve naopak! Takéto vzdelávanie ti dáva možnosť rozvíjať sa cez workshopy, webináre alebo vzdelávacie eventy. Pre mladého človeka, ako si ty, je určite kľúčová najmä prax a uplatnenie v reálnom živote.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ísť na výšku alebo nie? Toto je 7 dôvodov, ktoré ti pomôžu v rozhodovaní
Neformálne vzdelávanie formuje aj tvoju osobnosť (Zdroj: Gettyimages)

Damián sa tiež rozhodol pre neformálne online vzdelávanie. Zapojil sa do online programu Nexteria Lab, ktorý trval dva týždne a pozostával z rôznych inšpiratívnych a hodnotných workshopov skúsených mentorov, koučov a lektorov.

Netrvalo dlho a využil aj príležitosť študovať popri vysokej škole v 3-ročnom programe Nexteria Leadership Academy v Bratislave. Vďaka tomu získal prax na reálnych projektoch v top firmách, organizáciách aj verejnej správe a bol súčasťou komunity plnej mladých inšpiratívnych ľudí, v ktorej sa oveľa rýchlejšie posúval vpred.

Damián radí

Urobiť aj tú najmenšiu zmenu nie je jednoduché a strach z rozhodnutia môže byť skľučujúci. Na záver ti prinášame pár dobrých rád od Damiána:

  1. Ak si si hneď na prvý pokus nevybral správny odbor a chcel by si zmeniť školu, nie je to žiadna katastrofa.
  2. Začať po roku štúdia znovu na inej škole neznamená, že strácaš čas. Práve naopak, niečo si sa o sebe naučil.
  3. To, čo nás baví a napĺňa, objavujeme celý život. Preto skúšaj, hľadaj, objavuj svoje silné stránky a skrytý talent.
  4. Aj na Slovensku sa dá získať kvalitné vzdelanie, stačí si k vysokej škole (alebo aj namiesto nej) zvoliť dobrý rozvojový program.

Tip na záver pre teba

Ak si dočítal až sem, určite ťa zaujímajú rozhodnutia, ktoré sa týkajú tvojho smerovania – kariérneho alebo študijného. Preto ti odporúčame zistiť si viac o Nexteria Leadership Academy. Ide o 3-ročný program v Bratislave pre aktívnych maturantov a vysokoškolákov. Spoznaj sa, získaj nové zručnosti, prax na reálnych projektoch aj nové priateľstvá. Koniec koncov, staň sa tým, kým chceš, bez ohľadu na to, aký odbor študuješ.

Držíme ti palce pri rozhodovaní a veríme, že si vyberieš nielen správne kariérne smerovanie, ale nájdeš aj skvelú komunitu ľudí, ktorá ťa bude stále posúvať vpred.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Maturantov čaká veľká zmena! Týždeň pred ústnou skúškou budú zverejnené zadania

Schooltag, to sú zaujímavo spracované podcasty stredoškolských predmetov, ale aj tipy na učenie.

 

Odporúčame