Výhody a nevýhody štúdia v zahraničí: Ako budeš vedieť, že stopercentne stojí za to?

štúdium v zahraničí

Štúdium v zahraničí má svoje výhody aj nevýhody (Freepik/freepik)

#Pri rozhodovaní o tom, či študovať v zahraničí, alebo nie, je potrebné zvážiť všetky plusy a mínusy. Medzi výhody štúdia v zahraničí patrí možnosť naučiť sa nový jazyk, zapísať si zaujímavý bod do životopisu a zažiť nové veci, zatiaľ čo medzi nevýhody patrí ochromujúca túžba po domove, vysoké náklady a kultúrne bariéry. Ak chceš preskúmať každú z týchto výhod a nevýhod, čítaj ďalej.

Čo ti štúdium v zahraničí prinesie?

Spraví to z teba zaujímavejšieho človeka

Možno to pre viacero ľudí znie ako dookola omieľané klišé, ale štúdium v ​​zahraničí ti skutočne rozšíri obzory. Byť v cudzej krajine a vidieť to, ako iné kultúry pristupujú k životu, ťa inšpiruje k tomu, aby si sa na jednotlivých ľudí, krajiny či veci pozeral z iného uhla pohľadu. To z teba urobí otvorenejšieho človeka. Vďaka tomu získaš nový prístup nielen k učeniu, ale aj k životu. Navyše, získaš aj nové perspektívy.

Stále nová nálož zážitkov a príhod

Ak si bol niekedy fascinovaný príbehmi tvojich krajanov o tom, aký je život v zahraničí, pomysli si, že tiež môžeš byť jedným z tých, ktorí takéto príbehy budú zdieľať s inými. Štúdium v cudzine je nielen o učení sa, ale najmä o osobných zážitkoch. Keď sa vrátiš domov z dlhšieho študijného pobytu, aj ty budeš mať určite v zásobe množstvo zaujímavých príhod.

Naučíš sa nový jazyk

Ak si vyberieš štúdium v krajine, kde nehovoria tvojím rodným jazykom, budeš mať skvelú príležitosť naučiť sa ten ich. Povedzme si pravdu, jednou z najľahších metód, ako sa dokonale „zžiť s prostredím“ v neznámej krajine, je naučiť sa hovoriť jazykom danej krajiny. Ak už základy jazyka máš, po príchode do zahraničia budeš mať super príležitosť zlepšiť si plynulosť aj bežne zaužívané frázy.

Prečo sa učiť cudzie jazyky? (Zdroj: Freepik/freepik)

Cenná položka do životopisu

Ak máš v životopise uvedené štúdium v zahraničí, zamestnávateľom prezradíš, že si scestovaný človek, ktorý je otvorený rôznym kultúram a rôznym uhlom pohľadu. To tiež naznačuje, že máš schopnosť byť nezávislým, samostatným a že máš pravdepodobne aj skvelé jazykové znalosti.

Lepšie možnosti a výber

Ak nepatríš k ľuďom, ktorých zaujímajú mainstreamové záležitosti, a neuspokojíš sa so štúdiom bežného odboru, čítaj ďalej. Niektoré zahraničné univerzity a vysoké školy ponúkajú odbory, ktoré na Slovensku či v Česku len tak ľahko nenájdeš. Máš možnosť uchádzať sa o miesto v popredných svetových inštitúciách s detailným zameraním na problematiku, ktorá ťa zaujíma.

Konečne opustíš komfortnú zónu

Sťahovanie do zahraničia ťa jednoducho donúti osamostatniť sa a nespoliehať sa na neustálu podporu rodiny či blízkych. Budeš sa musieť vypracovať sám a sám aj zistiť, ako všetko funguje. To ti dá skvelú príležitosť postaviť sa čelom akejkoľvek situácii, ktorá v tebe vyvoláva strach či úzkosť. Ak prekonáš prvé kultúrne šoky, staneš sa sebavedomejším človekom a zároveň si uvedomíš, že si pre seba schopný urobiť oveľa viac, než si si doteraz myslel.

Vzdelávanie v inej krajine je skvelý spôsob, ako sa posunúť dopredu a možno aj objaviť svoje vlastné skryté schopnosti, o ktorých si doteraz nevedel. Stret s odlišným životným štýlom a každodenné riešenie nových výziev ti pomôže vybudovať si charakter a návyky, ktoré sú kľúčové pre úspech v živote, a to nielen v zahraničí. Koniec koncov, všetko závisí len od teba a tvojho vlastného osobného rozvoja.

Pri nástupe na zahraničnú univerzitu sa snaž byť usmievavý a priateľský (Zdroj: Freepik/eva058929)

Vytvoríš si kontakty vo svete

Nielenže sa stretneš s domácimi, ale aj s množstvom ďalších zahraničných študentov z celého sveta. Vďaka tomu si vytvoríš kontakty a priateľstvá možno aj na celý život. Ak budeš cestovať neskôr v budúcnosti, neraz sa ti môže stať, že ti takéto kontakty pomôžu.

Aké nevýhody musíš vziať do úvahy?

Bude ti smutno za domovom, rodinou a priateľmi

Štúdium mimo domova môže byť dosť náročné aj v prípade, že si sa za ním presťahoval na druhú stranu Slovenska. Študenti, ktorí odcestujú na druhú polovicu zemegule, to však majú o čosi ťažšie. Zváž teda, o koľko ťažšie môže byť študovať na mieste, ktoré je na míle vzdialené od domova, a v krajine, ktorá je výrazne odlišná od tunajších zvyklostí.

Nielenže ti bude chýbať domov, ale aj tvoji rodičia. Aj zvyšok rodiny si bude ťažko zvykať na to, že budeš tak ďaleko od domova. Samozrejme, zostať v pravidelnom kontakte je v dobe dnešných technických vymožeností hračka. Existujú rôzne skvelé spôsoby, ako v zahraničí zdieľať svoje skúsenosti s rodinou. Osobne však rodinu uvidíš možno len raz do roka, aj to iba na sviatky.

Počas prvých dní ti bude určite smutno, budeš sa cítiť sám v neznámom prostredí bez kohokoľvek, kto ti dokáže hneď podať pomocnú ruku a podporu. Čím skôr sa však oťukáš a spoznáš nových ľudí a prostredie, tým skôr sa adaptuješ na zmeny v tvojom živote. Prvé dni odlúčenia ti uľahčí pravidelný online kontakt s rodinou. Volajte si, píšte si. Po čase si na odlúčenie všetci zvyknete.

Ďalšou z nevýhod je aj fakt, že niektoré vzťahy budeš musieť udržiavať na diaľku, nehovoriac o partnerských vzťahoch, pre ktoré diaľka môže predstavovať vážnu prekážku. Budeš sa musieť zmieriť s tým, že nebudeš mať svojich najlepších kamarátov po ruke, rovnako tak ani frajera či frajerku.

Vysoké ceny a nečakané náklady

Na Slovensku je štúdium takpovediac „zadarmo“. Pokiaľ neopakuješ ročník alebo neštuduješ externe, výdavky na štúdium za teba vo veľkej miere platí štát. V zahraničí to môže byť komplikovanejšie a náročnejšie aj pre tvoju peňaženku. Často sa stáva, že školné je pre zahraničných študentov vyššie. Navyše, možno nebudeš mať nárok na rovnaké študentské pôžičky či štipendiá, aké by si dostal doma.

Počítaj s tým, že náklady na školu v zahraničí sú oproti tým na Slovensku niekedy aj päťkrát vyššie. Okrem toho budeš musieť počítať so značnými nákladmi na sťahovanie, cestovanie a celkové fungovanie v danej krajine. Určite preto zváž, či budeš mať dostatok financií na takéto štúdium. Niekedy môže pomôcť nielen vysoké vreckové od rodičov, ale aj brigáda či práca popri škole.

Peniaze, eurá
Priprav sa na nečakané výdavky (Zdroj: pixabay.com)

Zažiješ jazykové aj kultúrne bariéry

Štúdium v ​​zahraničí je síce výbornou príležitosťou naučiť sa nový jazyk, no spočiatku môžete mať problémy s jazykovými bariérami. Je to pravdepodobné najmä na začiatku, keď si budeš potrebovať vybaviť rôzne, prevažne administratívne veci. Je tiež možné, že narazíš na kultúrne bariéry súvisiace s náboženstvom, rodovými rolami alebo samotnými komunikačnými zvyklosťami.

Ach, to cestovanie!

Nie je žiadne tajomstvo, že naprieč Slovenskom cestuješ niekedy dlhšie než lietadlom do priľahlých štátov. Štúdium v ​​zahraničí však bude znamenať dlhšie návraty domov. Vyčerpávajúca a časovo náročná cesta sa môže zmeniť na niečo, z čoho budeš vo výsledku dokonca až znechutený. Cestu si však môžeš urobiť znesiteľnejšou počúvaním hudby, čítaním kníh či sledovaním filmov a seriálov.

V konečnom dôsledku si však môžeš cestovanie aj užívať, pretože vďaka tomu spoznáš viaceré krajiny. Na miesta, ktoré ťa zaujmú, sa môžeš vrátiť aj opakovane, a tak objavíš nové a nepoznané destinácie.

Vyššie riziká neúspechu a problémov

Život prináša rôzne momenty a stať sa môže hocičo. Necítiš sa dobre v škole, narazil si na nejaké osobné problémy, alebo sa potrebuješ predčasne vrátiť domov? Mysli na to, že ak to neklapne, stratíš oveľa viac času, úsilia a peňazí, ako keby si sa rozhodol študovať doma. Štúdium v ​​zahraničí má svoje výhody aj nevýhody, no nevýhodami bývajú aj tie horšie scenáre. Nedovoľ preto, aby ťa nevýhody odradili od dôležitého životného rozhodnutia.

Priprav sa, že ti bude za domovom smutno (Zdroj: unsplash.com)

Domáce práce a starostlivosť nielen o seba

Ak si bol zvyknutý, že ti doma niekto navarí, operie a do bodky sa o teba postará, v zahraničí nič z toho nečakaj. Teraz budeš musieť robiť všetko úplne sám, takže ak nie si zvyknutý na samostatnosť, navariť si, oprať či vyžehliť – povieme to na rovinu – v zahraničí a osamote to budeš mať naozaj ťažké.

Samozrejme, každú takú veľkú zmenu, akou je začať život v novej krajine a na novom kontinente, bude určite sprevádzať niekoľko výziev, ktoré treba prekonať. Môže to však byť začiatok najlepšej cesty k úspechu, nezávislosti, získaniu akademických vedomostí aj pracovných skúseností na medzinárodnej úrovni.

Veríme, že sme ti pomohli v tomto náročnom vnútornom boji. Pokojne sa zamysli, čo chceš získať a čoho sa dokážeš vzdať. Rozhodnutie o štúdiu v zahraničí urob až po dôkladnej analýze všetkých kladov a záporov.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: worldscholarshub.com, allisonacademy.com, hashtag.sk
Odporúčame