RECENZIA Testovali sme Galaxy S23 s označením FE: Oplatí sa viac táto lacnejšia vlajka než drahšia verzia?

Testujeme Samsung Galaxy S23 FE

Testujeme Samsung Galaxy S23 FE (Foto: Hashtag.sk)

#Samsung nám na prelome rokov pripravil prekvapenie – odľahčenú vlajku Galaxy S23 FE. Na slovenskom trhu sa predáva za sedem stoviek, čo je o 250 eur menej ako plnohodnotná vlajky. Fan Edition vie prekvapiť, ale aj frustrovať. Je to mobil určený pre teba?

Viac Á-čko ako S-ko

Dizajn Samsung smartfónov z roku 2023 (kam patrí aj S23 FE) je pre laické oko veľmi identický. V kryte len málokto spozná, či máš mobil za dve stovky alebo za tisícku. Jednotný dizajn má svoje výhody, no pri S23 FE je skôr na škodu. Ak má tento mobil vystúpiť z davu, chcelo by to nejakú zaujímavú zmenu.

Najviac ma však zarazila jeho konštrukcia – má síce odolný sklenený chrbát, no, žiaľ, ide o lesklé sklo, ktoré zanecháva more odtlačkov. V rukách sa jeho hliníkový rám dosť zarezáva do rúk, preto rozhodne odporúčam kvalitný kryt. Nepáči sa mi ani rozloženie váhy, pričom mobil je ťažší vo svojej vrchnej polovici a jeho 209 gramov je vážne veľmi cítiť.

Oproti vlajkovej S23 sa líši aj nižšou odolnosťou displeja. Vodoodolnosť IP68 však ostáva. Takmer každý parameter konštrukcie neodpovedá vlajke, a preto sa viac podobá na strednú triedu A (za približne 400 eur). No a ak niečo zatĺka v konštrukcii klinec do rakvy, je to práve jeho orámovanie displeja.

Moduly objektívov vystupujú z tela mobilu
Moduly objektívov vystupujú z tela mobilu (Foto: Hashtag.sk)

Pekný displej s hroznými rámčekmi

Samotný Dynamic AMOLED 2X displej so 120 Hz je veľmi pekný displej so sýtymi farbami, dobrou svietivosťou aj na priamom slnku a pomerne slušnou denzitou. Problémom sú obrovské rámčeky po stranách najmä na spodnej hrane. Tá pripomína riadnu bradu a tu už nehovoríme o rámčekoch, ale o rámoch.

Prihlasovanie odtlačkom prstov je na 700 eurový mobil pomalé a na môj vkus príliš nízko položené. Vyriešila by to väčšia plocha na sken, no tá už niečo navyše stojí. Reproduktory sa však vcelku podobajú na pôvodnú vlajku a majú aj slušné basy.

S mobilom dostávaš aj ruka v ruke mierne pozmenený One UI 6 bežiaci na Android 14. Ak som niekedy povedal na staršie One UI čo i len jediné krivé slovo, beriem ho späť. Nadstavba je sama o sebe výborná a stále ju používam najradšej z Androidov, no tých pár zmien, ktoré prináša, sú skôr k horšiemu ako lepšiemu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mobil pod vianočným stromčekom: Pozri si novinku, ktorá poteší každého a ušetri kopu peňazí!

Panel so základnými nástrojmi (vyhŕňa sa zvrchu) sa jednou rukou ovláda už mimoriadne zložito. Tlačidlá totiž nepadajú na spodnú polovicu displeja. Výzorom sa usporiadanie panela veľmi podobná tým na Xiaomi či iPhonoch. Nadstavba ponúka viac zaoblené ako ostré tvary, čo bude mnohým určite vyhovovať.

Kvalitný displej, no s mimoriadne veľkými rámčekmi
Kvalitný displej, no s mimoriadne veľkými rámčekmi (Foto: Hashtag.sk)

Exynos znova nahradil Snapdragon

Ak je niečo, čoho som sa už pri odbaľovaní mobilu obával, tak je to plynulosť nového Androidu na takmer dva roky starom Exynose 2200. Animácie sú však plynulé, aj keď rozdiel oproti vlajke som osobne spoznal na prvý pohľad. Radšej by som tu však videl starší Snapdragon.

Čo však netrpí nedostatkom výkonu, sú hry – či už nenáročné alebo aj náročné. Prehrievanie je aj pri vyšších požiadavkách na výkon a chladenie len mierne a nakoľko sa teplota zvyšuje pri fotoaparátoch, tak ju pri hraní vo vertikálnej polohe ani nepostrehneš. RAM je taktiež s touto nadstavbou dostačujúca, aj keď v tejto cene by to chcelo do budúcnosti už niečo lepšie.

Galaxy S23 trpel jednou nezvyčajnosťou – jeho systém zaberal enormných takmer 66 GB. To je v prípade FE už minulosťou, nakoľko systém si z úložiska ukradne len necelých 15 GB. Toto zlepšenie vítam. Ešte prísť so základnou verziu 256 GB miesto 128 GB (ako v tomto prípade) a budem maximálne spokojný.

Galaxy S23 FE v zelenej farbe
Galaxy S23 FE v zelenej farbe (Foto: Hashtag.sk)

Denné fotky

Fotky z vlajky S23 a modelu FE sa nedajú porovnávať. Teleobjektív má smiešnych 8 Mpx (aj keď na to fotkách by som to nepovedal) a prítomnosť Exynosu je jasne poznať. Preto ak by som musel porovnávať, vzal by som si na mušku skôr vlajku S22. A, žiaľ, zaostáva sa aj tu.

Hlavný snímač na 12 aj 50 Mpx dobre ostrí a je najlepší z trojice. Napriek tomu nájdeš pri fotkách s 50 Mpx prepaly aj tmavé miesta na jednej fotky. Priame svetlo viac kazí ako pomáha a pri vonkajších fotkách odporúčam staviť na automatiku v podobe 12 Mpx, ktorá svetelné podmienky vyvažuje. 50 Mpx si nechaj do interiéru a kontrolovaného svetla.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čo prvý iPhone nevedel? Bol to hotový zázrak, ale nezvládol ani obyčajnú selfie

Ultra-wide je priemerný, fotky presycuje (teda skôr procesing) a pravý a ľavý kraj pomerne dosť naťahuje. S vrchným a spodným okrajom nie je takmer žiadny problém vo väčšine mnou fotených záberov. Ostrenie objektu je miestami zložité, nakoľko objektív nedisponuje automatickým doostrovaním a preto odporúčam urobiť pre istotu viac fotiek.

Potešil však opäť zoom – ako takmer vždy pri Samsungu. Do trojnásobku je priblíženie optické a nestráca na kvalite. Ďalej je digitálne, no procesing pracuje dobre a použiteľný je aj 10-násobok. Potom sa už fotky zmäkčujú, objekty strácajú výraznejšiu textúru aj hĺbku, no farby ostávajú. Na sociálne siete ide o použiteľné zábery.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Fotiť v noci teší aj frustruje zároveň. Záleží na tom, čo fotíš. Čím menej svetla je v scéne, tým viac budú zaostrené objekty neprirodzene presýtené a obloha modrejšia. Týmto scenárom sa odporúčam vyhnúť. Nightography (fotenie za úplnej noci) nefunguje a to vrátane fotiek Mesiaca (aj za to môže skôr samotný procesing). Mobil fotí len bielu machuľu.

Dosť však bolo negatív. Hlavný objektív aj ultra-wide sú pri osvetlených scénach maximálne použiteľné a to vrátane zoomu. Objekty majú pekné farby, textúra objektov je dostačujúca, hĺbka fotiek taktiež a obloha krásne čierna. Teší ma tiež rozpoznanie zdroja svetla – ide o fotku lampy, kedy sám mobil stiahne prepal len v mieste zdroja svetla, ktoré naberá obrysy a neodfotí len veľkú bielu guľu.

Najviac sa mi však páči nočné macro. Vlajky od Xiaomi ho síce majú super, ale toto je ešte o čosi lepšie. Síce nie celý objekt (v tomto prípade vianočná guľa) je zaostrený rovnomerne, pozadie je krásne rozostrené, fotka je bez šumu a prskania a farby sú stále verné.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Slúchadlá Samsungu za polovicu? Galaxy Buds FE nás dosť prekvapili

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Nakoľko One UI 6 mierne mení počítanie využitia batérie, očekoval som to pre istotu aj manuálne. Vyšlo mi vždy zhruba 7 hodín zapnutého displeja pri optimalizovanom používaní so 120 Hz.

Na to, že má batéria 4500 mAh (o 600 viac ako vlajka), vydrží takmer rovnako dlho. Môže za to väčší displej a starší procesor. Nie je to žiadna výhra, no počas prvého roka pôjde určite o dvojdňový telefón. Záleží už potom od tvojho štýlu nabíjania a samotného procesoru, ako dlho vydrží nasledujúce roky.

Nabíjanie z 0 na 100 % trvá zhruba hodinu a desať minúť, čo je pri Samsung bežné. Osobne som lepšie výsledky ani neočakával. Poteší však stále dostupné 15 W bezdrôtové nabíjanie a zachované reverzné nabíjanie, ktoré osobne sem-tam využívam.

Využitie batérie Samsungu Galaxy S23 FE
Využitie batérie Samsungu Galaxy S23 FE (Screenshot: Hashtag.sk)

Verdikt

Samsung Galaxy S23 FE šetrí všade, kde sa dá. Mobilu oproti vlajke chýba lepšia konštrukcia, tenšie rámčeky, novší procesor, väčšie úložisko, stabilnejší post-procesing fotiek či dlhšia výdrž. Napriek tomu je zachovaná kvalita systému, odladená nadstavba, rôzne spôsoby nabíjanie či na moje prekvapenie aj skvelý systém DeX.

To, či sa ti chcel kúpiť FE verziu vlajky za 700 eur alebo pridať dve stovky a kúpiť rovno S23, už musíš vedieť sám. Ja by som určite viac investoval a mal oveľa lepší mobil po každej stránke. Prípadne ešte počkaj pár dní a uvidíš, či nebude lepšie rovno kúpiť S24, ktorá príde do predaja na prelome januára a februára 2024.

Ak by model S23 FE vyšiel minulý rok v tele, zrejme by sa stal obľúbeným mobilom počas vianočných sviatkov. Takto je s oneskorením len lacnejšia vlajka, ktorá prišla neskoro a jej výrobca by mal pouvažovať nad iným dátumom vydania.

Plusy

  • Pekný a funkčný (aj keď ten istý) dizajn
  • Svetelnosť a denzita displeja
  • Veľmi dobrá nadstavba One UI 6 s Android 14
  • Výborné nočné macro
  • Prekvapujúco nadpriemerné fotky s teleobjektívom
  • Zachovaný režim DeX
  • 4 roky aktualizácii (najviac medzi Androidmi)

Mínusy

  • V rukách pôsobí lacno
  • Zlé vyvážanie hmotnosti
  • Veľmi veľké rámčeky displeja na svoju cenu
  • Dva roky starý procesor
  • Vysoká uvádzacia cena (odporúčam využiť cashback od výrobcu)

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame