RECENZIA Vyskúšali sme Galaxy S22+: Nová vlajková loď od Samsungu dvíha latku high-end smartfónov

Recenzujeme Samsung Galaxy S22+

Recenzujeme Samsung Galaxy S22+ (Zdroj: hashtag.sk)

#Nedávno sme ťa informovali o novej vlajkovej lodi Galaxy S22 a S22+. Vďaka Samsungu sme dostali možnosť vyskúšať si na dva týždne smartfón, ktorý dnes kúpiš v predajniach za tisícku. Dokázala novinka poraziť iPhone a zaradí sa medzi najlepšie mobily tohto roka? A čo je pre teba dôležitejšie – oplatí sa ti prejsť z minuloročnej S21?


Samsung predstavil trojicu nových vlajkových lodí: Ako vysoko nastaví latku Galaxy S22?


Klasický dizajn a konštrukcia

Dizajn smartfónu sa oproti minulému mobilu príliš nezmenil. Stále ide o veľký a ťažký mobil. Na rozdiel od S21 má však na zadnej strane tentokrát matné sklo, na ktorom nie sú vidieť odtlačky, a lesklý hliníkový rám. Konštrukcia a prevedenie sa veľmi podobá na iPhone 13 Pro a na pocit tak aj skutočne pôsobí. Galaxy S22+ je už na pohľad a dotyk drahý a ťažký mobil, na ktorom si dal výrobca záležať.

Modul fotoaparátov vyčnieva asi jeden milimeter z tela, čo síce nie je praktické pri používaní na stole, ale to vyriešiš krytom. Aj keď modul nie je priamo prepojený na bok konštrukcie ako S21, stále vyzerá krásne a elegantne. Samotné objektívy sú navyše väčšie a rozdiel medzi týmto a minuloročným modelom spoznáš, aj keď nie okamžite.

Tlačidlá pre odomknutie a hlasitosť sú obe na pravej strane a pomerne blízko pri sebe. Urobiť screenshot jednou rukou je prakticky nemožné. SIM sa vkladá zospodu a druhú kartu môžeš použiť len elektronickú. Port jack absentuje (nevadí) a microSD slot tu tiež nenájdeš (taktiež nevadí). Potešila ma ale výborná haptická odozva, ktorá pridáva pri každodennom používaní.

Konštrukcia je prvotriedna
Konštrukcia je prvotriedna (Zdroj: hashtag.sk)

Displej a prevedenie nesklamali

Už pri zapínaní S22+ som vedel, že displej bude skvostný. A skutočne – ten rovný 120 Hz AMOLED 2X panel s rozlíšením Full HD+ je nádherný. Podporuje farby HDR10+ a má jas až 1750 nitov, čo oceníš ako ja najmä pri fotení počas slnečných dní. Priestrel na kameru je maličký, no aj tak mi k nemu pri sledovaní videí sem-tam padol zrak. Škoda, Samsung sa mohol pokúsiť o prekrytie.

V displeji je taktiež ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov. Na oba palce mi reagovala okamžite a v 9 z 10 prípadov stačilo mobil len na pol sekundy pohladkať. Raz ma zariadenie vyzvalo k trochu dlhšiemu stlačeniu. Čítačke nevadili vlhké a dokonca ani mokré prsty, aj keď som niekedy častejšie opakoval prikladanie prsta. Zamknutý displej rozsvieti Always On, no pri mojej voľbe prevedenia som nevedel odstrániť výrazné tlačidlo, kde je umiestnená čítačka.

Plynulý displej síce nemení frekvenciu od 1 do 120 Hz, ale batérii to príliš nevadí (o tom neskôr). Spoločne s Android 12 a nadstavbou One UI 4 je však takmer vždy rýchly, plynulý a dobre reaguje na gestá. Repráky hrajú pomerne nahlas, aj keď im tradične chýbajú basy.

Displej má jas až 1750 nitov
Displej má jas až 1750 nitov (Zdroj: hashtag.sk)

Mimoriadny výkon

Galaxy S22+ má v sebe prvý 4nm čip na trhu. Na európskom kontinente disponuje procesorom Exynos 2200, ktorý by mal v hrách podporovať raytracing, ale k žiadnej z takýchto hier sa nám nepodarilo dostať. Vyskúšali sme viaceré pretekárske hry a musíme povedať, že smartfón udržal výkon na výbornej úrovni. Aj stereo zvuk je pomerne silný a vyvážený, aj keď medziročne nejde o veľký skok.

Zhruba po pol hodinke hrania procesor zníži svoj výkon, aby neprehrieval zariadenie a to skutočne nie je zo zadnej strany výrazne teplé. Nový Exynos je taký silný, že aj pri nižšom výkone zvládol náročné hry. Hrať v 120 Hz však môžeš len jednoduchšie hry. Exynos 2200 je stále „len“ mobilný procesor, takže žiadnu konzolovú grafiku nečakaj. Aj tak si s ním vieš užiť hodiny zábavy.

Nepochopiteľne mal mobil problém s aplikáciou IMDb, ktorá raz spolupracovala a raz nie. Nachvíľu zamrzol a asi po 10 sekundách znova nabehol. Podobná skúsenosť sa mi raz stala aj v aplikácii ČSFD a v správach. Nie je to teda problém aplikácií, ale zrejme samotného mobilu. Pri používaní sa mi to stalo dohromady asi 4-krát. Toto však určite vyrieši najbližší update, nakoľko je Galaxy S22+ vonku len pár týždňov.

Samsung Galaxy S22+ so zeleným krytom
Samsung Galaxy S22+ so zeleným krytom (Zdroj: hashtag.sk)

Denné fotky

Poďme na to, čo ťa zaujíma asi najviac. S22+ má hneď tri objektívy. Hlavný 50 Mpx snímač je jedným slovom extrém. Počas dňa fotil lepšie ako amatérska zrkadlovka, do fotky vložil viac detailov a v niektorých prípadoch dokonca kvalitnejšie orezal makro. Procesor fotky sám aj dokresľuje a ak sa ti páči sýtosť Samsungu, budeš viac ako spokojný. Oblohu však všetky objektívy stále prekontrastujú a je modrejšia ako v skutočnosti.

Všimnúť si to môžeš najmä na fotke kaštieľa, ktorá je fotená ultra-wide objektívnom. Okolo stromov je modrá bledá a čím ďalej, tým viac sa stmavuje. Skutočná scéna takto nevyzerala. Ide však o vec vkusu. Ultra-wide však príliš deformuje kraje fotky, napríklad strom naľavo vyzerá, ako nahnutý. Jasné, tzv. fisheye efekt je tu potrebný, ale radšej by som mal menej stupňov s krajšou fotkou. Aj na tento faktor sa však znova musíme pozerať ako na názor jednotlivca.

Pochváliť ale musím teleobjektív. Oproti S22 Ultra má Galaxy S22+ „len“ 30-násobný zoom, z toho 3-násobný optický. Jasné, čím viac zoomuješ, tým rozmazanejší bude obraz. Lenže pri 10-násobnom zoome si niekedy ani neuvedomíš, že fotka je „rozmazaná“, pretože snímač je natoľko kvalitný, aby tomu dojmu zabránil. Aj keď takéto fotky nebudeš zrejme tlačiť na tlačiarni, na sociálne siete sú maximálne použiteľné a sám som bol prekvapený ich kvalitou.

Aj 4K video v 60fps je veľmi dobré. 8K sme nemali kde prehrať, nakoľko nemáme 8K televízor a stále si myslíme, že ide zatiaľ o zbytočnú vlastnosť, ktorá predražuje zariadenie. Viac som ocenil stabilizáciu, ktorá počas jazdy autom 50 km/h odfotila objekt zaostrene. A nie, fotku nerobil šofér – safety first. No a selfie je super, ale portrétový mód má stále lepší iPhone.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

V noci dostáva smartfón viac zabrať. Miesto toho, aby stmavil fotku, pridá radšej sekundy do uzávierky a ak si nenastavíš režim Pro, pýtať sa ťa nebude. Nočné fotky mi však niekedy vyrazili dych. „Nightography“, ako tomu Samsung hovorí, skutočne funguje. Fotka značky pred stromom bola v skutočnosti oveľa tmavšia a procesor ju dokreslil na nerozoznanie.

Samsung sa konečne nesnaží zosvetliť tmavé okolie a nočná obloha vyzerá naozaj ako nočná obloha. Táto uzávierka však trvala 2 sekundy. Tmavšie scény budú vyžadovať pokojne aj 4 či 5 sekúnd, počas ktorých musíš držať smartfón stabilne. Výsledok je niekedy rozmazaná fotka, ak sa ale naozaj nepohneš, čaká ťa hotový zázrak. Fotku s autom som síce fotil na trikrát, ale na fakt, že jediné svetlo svieti za ním, je výsledok neuveriteľný.

Daj si však pozor, aby si vždy mal zapnutý nočný režim. Niekedy to pridá o sekundu viac k uzávierke, ale aj na kvalite samotnej fotky. Preto som pre teba aj porovnal fotky auta s nočným režimom aj bez neho. Sám mobil ťa na to počas nočného fotenia vyzve. No a fotka Mesiaca je fotená počas jasnej oblohy z ruky 30-násobným zoomom. Jasné, nie je ostrá ani úžasná, ale na mobil za tisícku je výsledok mimoriadne uspokojivý.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Galaxy S22+ má kapacitu batérie 4500 mAh a podľa mňa ide o dobrý kompromis medzi veľkosťou a samotnou hmotnosťou mobilu, ktorá by s väčšou batériou narástla. Pri bežnom používaní počas práce, teda odpisovanie na správy, občas Chrome, jedna epizóda sitkomu počas obeda a podobne, som sa dostal na jeden a pol dňa.

Až 11,4 % zožral Always On, ktorý, ak by som ho vypol, by pridal mobilu dosť energie do konca dňa (nabiť som ho dal popoludní druhého dňa okolo piatej hodiny). Napriek tomu, čím dlhšie budeš batériu šetriť, tým menej ti vydrží smartfón so zapnutým displejom. Pri aktívnejšom používaní som sa počas jedného dňa dostal na 6 a pol hodiny so zapnutým displejom, pričom s vypnutým Always On by vydržal pokojne 7 hodín.

Aplikácia fotoaparátu mi počas polhodinového fotenie zožrala 10 % batérie. Video jej dalo ešte viac zabrať a nočné fotky taktiež. Ak by si chcel celý deň fotiť a nakrúcať videá, vezmi si so sebou aj powerbanku, pretože celý deň s ním jednoducho nedáš. No a nabíjanie 45W nabíjačkou nabije batériu za zhruba 60 minút, pričom 25 W za asi 70 minút. Ak nevyžaduješ o 10 minút rýchlejšie nabíjanie, Super Fast Charging je ti zbytočné.

Batéria vydrží pri bežnom používaní jeden a pol dňa
Batéria vydrží pri bežnom používaní jeden a pol dňa (Zdroj: hashtag.sk)

Verdikt

Aby som to zhrnul – Galaxy S22+ je skvelý mobil, ktorý ocení každý, kto prechádza z iPhonu, trojročnej Android vlajky alebo zo strednej triedy. Má neúrekom funkcií, z ktorých som ti zďaleka nestihol všetky popísať, no poznáš ich z iných smartfónov, a dizajn, ktorý sa bude páčiť väčšine záujemcov. Na druhú stranu, oproti S21+ nepridá dosť natoľko, aby si ho musel okamžite meniť.

V prípade, že vlastníš minuloročné vlajky od Samsungu, prechod by som zvážil. Dizajn aj funkcie sú podobné. Jasné, foťák o trochu lepšie fotí, nočné fotky sú krajšie, procesor je o trochu silnejší a displej jasnejší. Vo všetkých ohľadoch dostaneš lepší mobil, ale osobne si nemyslím, že to stojí za tie peniaze. Možno by som ešte rok počkal.

Uvažuješ, že prejdeš na Samsung? Tu nie je o čom diskutovať. Galaxy S22+ je nový štandard vlajkových lodí, ktorý má čím prekvapiť aj nadchnúť. Nie je dokonalý, lenže ak chceš všestranné zariadenie a 4 roky veľkých aktualizácií, príliš dlho by som sa nerozhodoval.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame