Čo prvý iPhone nevedel? Bol to hotový zázrak, ale nezvládol ani obyčajnú selfie

chlapec a dievča s iPhonmi

Legenda si prešla veľkým vývojom (Zdroj: GettyImages)

#V roku 2007 vyšiel Steve Jobs na stage, kde predstavil prvý iPhone a zmenil svet. Dnes, o necelých 20 rokov neskôr, slúži telefón na takmer všetko, na čo si zmyslíme. Už aj lacnejšie modely majú funkcie, o akých sa prvému iPhonu mohlo len snívať. Ktoré dnešné samozrejmosti v roku 2007 telefóny nemali?

V článku sa dočítaš:

Rok 2007 zmenil svet mobilných telefónov

Toto nie je článok, v ktorom by sme sa chceli vysmiať spoločnosť Apple za to, že ich prvý mobil nemal zopár funkcií, ktoré dnes považujeme za samozrejmé. Chceme ukázať, ako sa za taký krátky čas stalo z mobilného telefónu zariadenie nazývané smartfón.

Asi nikto sa nebude hádať o tom, že prvý iPhone zmenil svet. Priniesol viac ako 200 patentov, vrátane kapacitného dotykového displeja, ktorý dnes používame aj na smart hodinkách. Nech už máš akýkoľvek mobil, za funkcie, ktoré má, vďačí práve iPhonu z roku 2007. Celé video o prezentácii, v ktorej ľudí nadchlo, napríklad odomknutie pohybom prsta či scrollovanie, si môžeš pozrieť nižšie.

Žiadne nové aplikácie

Vedel si o tom, že App Store pridal Apple do svojich mobilov až v júli 2008, teda s príchodom druhého modelu 3G? Prvý iPhone mal predvolené aplikácie ako počasie, mapy, hudbu, kalendár, mail, internetový prehliadač a podobne. Aplikácie tretích strán nebolo možné stiahnuť. Existuje na to viacero dôvodov.

Prvým je spomínaná absencia App Storu. Na Androidoch sa však dali sťahovať aplikácie aj cez internetový prehliadač. No iOS, teda operačný systém zariadení iPhone, je uzatvorený a aj dnes je problémové sťahovať do zariadenia nelicencované súbory z internetu. Apple sám diktuje, čo sa do App Storu dostane a každú aplikáciu skúma.

Kopírovať a prilepiť

Je to priam neuveriteľné, ale iPhone v roku 2007 nemal ani takú banalitu ako možnosť kopírovania a prilepenia textu, a to ani v rámci jednej aplikácie. Túto možnosť nepridal ani v modeli 3G, ale až v roku 2009. Dovtedy si museli používatelia buď precvičovať pamäť alebo písať na papier.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Smartphone Motorola g84 poteší skôr nenáročných: Pekne fotí a má aj super výdrž

Dnes si svet bez kopírovania a prelepovania (nielen) textu nevieme ani predstaviť. iPhone dnes dokonca vie aj nafotiť text a previesť ho do textovej podoby, ktorú si môžeš skopírovať. Kopírovanie a prilepovanie bolo pritom patentované ešte koncom 90. rokov.

Obrázky len mailom

Aj keď chcel byť iPhone stále najmä mobilným zariadením, jedna vec mu predsa len chýbala. Fotky sa dali odosielať len z jednej mailovej schránky do druhej, nie formou MMS. Zariadenie podporovalo siete 2G a 2.5G, fotku si preto neposlal cez mobilnú sieť, ale iba prostredníctvom mailu.

MMS komunikácia prišla až s operačným systémom iOS 3. A hoci ju podporoval aj prvý iPhone, nebola na ňom dostupná. Update dostali len zariadenia 3G a 3GS z rokov 2008 a 2009. Faktom ale je, že MMS sa dodnes využívajú len minimálne. Za všetko môže nástup internetu v mobile a spoplatnenie MMS, ak nie sú súčasťou paušálu.

Prvý iPhone nemal selfie kameru
Prvý iPhone nemal selfie kameru (Zdroj: GettyImages)

Čierna tapeta

Ak si kúpiš mobil v roku 2024, môžeš si na ňom nastaviť pozadie tvojej fotografie, stiahnutého obrázku, predvolených obrázkov, dynamickú tapetu… Možností je veľa. Nemal ich ale prvý iPhone, ktorý dokázal zobraziť len čierne pozadie.

Jediné, čo si vedel zmeniť, bolo pozadie uzamknutej plochy. Dokonca si vedel fotku priblížiť a na ploche obzerať tak, ako ti vyhovovalo. Pretože mobil mal rozlíšenie displeja 840 x 320 pixelov, nemusela byť ani zvlášť ostrá. Len pre porovnanie, dnes majú iPhony 15-násobne lepšie displeje (ak rátame rozlíšenie aj denzitu pixelov).

Selfie kamera nebola

Nad displejom sa skrýval reproduktor aj proximity senzor, ktorý uzamkol iPhone, ak si s ním volal, aby si nechcene nepostláčal displej tvárou. Čo mu však chýbalo, bola selfie kamera. Predná kamera dnes slúži nielen ako nástroj na fotenie, ale aj prihlasovanie či platenie. V roku 2007 ju však mobily nemali.

Predná kamera prišla do iPhonov prvýkrát až v roku 2010 s iPhonom 4, čo znamená, že ani dve generácie po prvom mobile ju nemali. Keď ju Apple predstavil, dalo sa s ňou nielen fotiť, ale aj nakrúcať videá či volať s obrazom. Túto funkciu nazvali FaceTime a funguje dodnes (aj na počítačoch).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mobil pod vianočným stromčekom: Pozri si novinku, ktorá poteší každého a ušetri kopu peňazí!

Blesk by ti nepomohol

Zabijakom prvého iPhonu bolo nočné fotenie. Snímač mal 2 Megapixle, čo sa dnes zdá pomerne málo, no vtedy išlo o veľmi dobrú technológiu. Ostatné mobily ponúkali zvyčajne 0.3 Megapixlu, ak vôbec mali foťák. Vtedy sa mobily ani zďaleka nepribližovali kvalite lacnejších zrkadloviek ako dnes.

V roku 2007 však iPhonu chýbal blesk na zadnej strane, ktorou by si nočnú scénu vedel zosvetliť. Predstavený bol až v roku 2010 s iPhonom 4. V roku 2008 s príchodom App Store pribudla aplikácia, ktorá počas fotenia rozžiarila predný displej, no príliš nepomáhala.

Prvý iPhone nemal blesk
Prvý iPhone nemal blesk (Zdroj: GettyImages)

Fotky áno, video nie

Spomínali sme fotenie a ešte chvíľu pri ňom ostaneme. Vďaka snímaču s 2 Megapixlami vedelo zariadenie fotiť fotky s rozlíšenému 1200 x 1600 pixelov. Dnes je to takmer 3-násobne viac (na 12 Megapixlovej automatike). Napriek tomu nevedel iPhone nakrúcať video.

Podobne na tom bol aj iPhone 3G. Zmenila to až generácia 3GS v roku 2009. Zaujímavé však je, že zmena nastala len po softvérovej stránke, takže teoreticky vedel Apple túto funkciu pridať aj na staršie mobily. Nahrávanie videa sa však stalo jedným z marketingových trhákov série 3GS, a preto Apple uzamkol túto vlastnosť len pre najnovší mobil.

Prstom na mape, ale bez GPS

Revolučnou funkciou iPhonu z roku 2007 bola aplikácia máp. Dovtedy si mapy nevedel nájsť na žiadnom mobile, len na internetovom prehliadači a pohybovanie na nich bolo katastrofálne. Apka na iPhone dokázala vyhľadávať ma mapách, premeniť ich na satelitné snímky, či označiť si obľúbené reštaurácie.

Nemala však GPS. Nevedel si preto jedným kliknutím nájsť svoju polohu. Ak si zablúdil, iPhone by ti príliš nepomohol. Bez GPS totiž nie je dostupné ani navigovanie z miesta na miesto v reálnom čase. Aplikácia máp tak bola skôr najprv len na zábavu, dnes má oveľa širšie možnosti.

Žiadny SD slot ani cloud

V roku 2007 sa iPhone predával v dvoch pamäťových verziách – buď si si kúpil 4 GB úložisko za 499 dolárov, alebo 8 GB za 599 dolárov (s dvojročným kontraktom u operátora a predajcu). Ak si svoje miesto zaplnil, nedalo sa s tým nič robiť a musel si premazávať svoje súbory.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Najlepšia sklápačka na slovenskom trhu: Galaxy Fold5 ukazuje, prečo je hodná svojej cenovky

iPhone nemal možnosť fyzických SD/microSD pamäťových kariet, nemá ich však dodnes. Ponúkajú ich primárne lacnejšie smartfóny s Androidom. iPhone ale nemal ani cloudové internetové úložisko. Dnes vie funkcia iCloud automaticky zálohovať tvoje fotky v okamihu ich odfotenia.

Prvý iPhone mal 30-pinový konektor, nahradil ho lightining, neskôr USB-C
Prvý iPhone mal len 30-pinový konektor a neskôr ho nahradili lightining a USB-C (Zdroj: GettyImages)

Siri ešte nebola na svete

Hlasového asistenta má dnes každé smart zariadenie, napríklad aj televízory či inteligentné hodinky. Prvý iPhone ho logicky ešte nemal. Apple svojho asistenta nazval Siri a prvýkrát predstavil v roku 2011 s modelom iPhone 4S.

Odvtedy si Siri prešla dlhú cestu a aj keď to vyzeralo tak, že Cortana ju vo Windows mobiloch mohla vytlačiť, Apple zabral a ustál náhly príval konkurencie. Siri dnes vie splniť takmer každé želanie svojich používateľov a už dávno neslúži len na uľahčenie vyhľadávania v mobile.

Mono zvuk

Prvý iPhone podporoval prehrávanie videí, a to aj v horizontálnej polohe vďaka gyroskopu. Čo im však chýbalo, bol kvalitný zvuk. Reproduktory sa nachádzali na spodnej aj na vrchnej strane, ale dokázali prehrávať len mono zvuk.

V praxi to znamená, že z oboch reproduktorov vychádzal naraz rovnaký zvuk. Dnes vedia mobily simulovať priestorový zvuk aj z dvoch reproduktorov. Túto funkciu bolo nutné priniesť na poli hardvérového aj softvérového vylepšenia.

Nabíjanie len káblom

No a končíme nabíjaním prvého iPhonu. Nemal dokonca ani ešte ani lightning port, ale iba 30-pinový konektor, aký vtedy používali iPody. Nabíjalo sa 5 W a kapacita bola okolo 1500 mAh. Dnes iPhone využíva 22.5 W a lightning, ktorý v roku 2023 nahradí populárnym a všestranným USB-C konektorom.

Prvému iPhonu chýbalo bezdrôtové nabíjanie. Nebolo by to nič netradičné, ak by Apple nepredstavilo bezdrôtové nabíjanie ako jeden z posledných výrobcov inteligentných mobilov. Stalo sa tak až v roku 2017 a ako prvé ho mali modely iPhone 8 a X. Dnes majú nové Apple smartfóny magnety na chrbte, ktoré držia MagSafe nabíjanie v ideálnej polohe a napriek ich pomalému dobýjaniu je najšetrnejšie.

Mal si prvý iPhone?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, macrumors.com, t3.com, Apple
Odporúčame