RECENZIA Slúchadlá Samsungu za polovicu? Galaxy Buds FE nás dosť prekvapili

Samsung Galaxy Buds FE

Recenzujeme Samsung Galaxy Buds FE (Foto: Hashtag.sk)

#Z hľadiska wearables sú bezdrôtové slúchadlá najpredávanejším zariadením. Samsung to dobre vie a možno aj preto prišiel s novinkou Galaxy Buds FE. Majú byť mierne odľahčenou, no najmä lacnejšou alternatívou. Ako sú však na tom s kvalitou zvuku, tlmením okolia či životnosťou batérie?

Skladná škatuľka s dlhou výdržou

Škatuľka slúchadiel je rovnako „veľká“ ako v prípadne nedávneho modelu Buds2 Pro – teda malá. Váži 52 gramov a jedno samotné slúchadlo má necelých 6 gramov. V tejto kategórii ide o priemerné hodnoty – váha teda nie je ani vysoká, ale ani úplne nízka. Skladnosť škatuľky, jej rozloženie váhy a kompaktnosť však bude vyhovovať väčšine používateľov.

Škoda, že jej vyhotovenie je lesklé, a nie matné ako v prípade Pro modelu, ale v tom bude zrejme tá pointa. Biela je tentokrát vhodnejšia ako čierna, pretože na nej nie sú vidieť odtlačky prstov. Pánt je v otvorenom stave dostatočne tuhý, no napriek tomu cítiť, že je vyrobený z materiálov, ktoré sú o niečo lacnejšie. Počas používania mi to ale extra neprekážalo.

Najviac prekvapený som bol absenciou bezdrôtového nabíjania. To na slúchadlách využívam takmer neustále a veľmi mi chýbalo. Zariadenie nabiješ USB-C káblom. Výdrž batérie sa pohybovala medzi 5 až 6 hodinami bez potlačenia okolia, s aktívnym ANC to boli približne 4 hodiny počúvania. Škatuľka nabije slúchadlá zhruba štyrikrát.

Prevedenie je veľmi kompaktné
Dizajn je veľmi kompaktný (Foto: Hashtag.sk)

Veľmi slušné potlačenie okolitých zvukov

Prejdem postupne na funkcionalitu. Kvalita zvuku je takmer totožná ako pri drahších modeloch, chýba jedine 24-bitový zvuk, ktorý však na konci roka 2023 stále mnohé apky nepodporujú. Zapnuté ANC takmer úplne pohltí okolité zvuky, no aj bez zapnutia nepočuješ v tichšom prostredí takmer nič.

Táto funkcia sa dá zapínať a vypínať ako v aplikácii Samsung Wearables, tak aj gestami na samotných slúchadlách. Dotykové plochy majú podľa mojich zistení len dve funkcie: podržaním aktivuješ a deaktivuješ ANC, respektíve kliknutím na pravý zvýšiš hlasitosť a na ľavý ju znížiš.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Miešaš alkohol s kolovými nápojmi? Na toto by si si mal dať pozor, vedľajšie účinky sú nebezpečné!

Počas používania sa mi presne dvakrát stalo, že na necelú sekundu vypadol zvuk a hneď sa nahodil. Stalo sa to však počas používania mobilu od inej značky ako Samsung. S mobilom od materskej spoločnosti nebol žiadny problém.

Galaxy Buds FE
Galaxy Buds FE (Foto: Hashtag.sk)

Občasný tlak v ušiach

Už z fotiek si môžeš všimnúť, že slúchadlám chýba fyzický priepust na odtlakovanie, čo je z hľadiska používania ich najväčšia nevýhoda. Keď som s nimi prekonával zmeny nadmorskej výšky (napríklad prechádzajú v lese, prípadne prechod tunelom), cítil som mierny tlak v ušiach.

Musel som si slúchadlá na pár sekúnd buď vybrať z uší alebo začať žuť žuvačku, aby mi v nich nezaľahlo. Počas chôdze mestom som tlak necítil, zažiješ ho len v prípade, že rýchlo stúpaš alebo klesáš.

V balení máš na výber hneď niekoľko veľkostí gumených štupľov. Osobne som využíval tie najväčšie. Malé štuple sú skutočne malé a sedieť budú zrejme dieťaťu. Viem si predstaviť dodať ešte jedny väčšie, keďže moje uši nie sú síce najväčšie, no aj tak som musel siahnuť práve po najväčších.

Galaxy Buds FE sú vhodné aj ako darček
Galaxy Buds FE sú vhodné aj ako darček (Foto: Hashtag.sk)

Neuzamykajú sa v ekosystéme

Samozrejme, ideálna kombinácia Galaxy Buds FE je smartfón od Samsungu. Výhodou týchto slúchadiel však je, že gestá na nich fungujú aj na iných zariadeniach podporujúce Android, no aj s novými modelmi iPhone. Párovanie je taktiež bezproblémové a v úvode zaberie zhruba 20 sekúnd.

Oceňujem tiež, že ani systém v inom mobile ako Samsungu nie je o nič ukrátený. Napríklad, okrem fyzického ukazovateľa stavu batérie, ktorý je tradične trojfarebný, môžeš sledovať percentá škatuľky aj jednotlivých slúchadiel v každom mnou testovanom mobile (Androidy aj iOS).

No a ukrátený nebudeš ani o telefonáty cez iné zariadenie, ktoré fungujú bez problémov. Zvukový delay som si tiež nevšimol na žiadnom zariadení, takže za toto patrí výrobcovi palec hore.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
O tretinu vyšší plat aj flexi úväzok: V tomto segmente si môže každá žena polepšiť
Galaxy Buds FE s krabičkou
Galaxy Buds FE s krabičkou (Foto: Hashtag.sk)

Verdikt

Galaxy Buds FE stoja v maloobchodnej cene 109 eur, čo je na dnešné pomery slušná cena na slúchadlá. Majú dobrú zvukovú výbavu, kvalitné potlačenie okolia, za mňa osobne dostatočnú batériu a funkčný dizajn. Medzi nevýhody patrí lacnejšie spracovanie škatuľky, absencia bezdrôtového nabíjania a chýbajúci priepust na tlak v ušiach.

Ak by som mal porovnať pomer ceny a výkonu, musím uznať, že Buds FE sa vydarili a môžem ich odporučiť, aj keď nemáš Samsung mobil a hľadáš slúchadla v tejto cenovke. Som rád, že Samsung si zakladá najmä na kvalite zvuku, ktorá je aj vďaka dlhoročnej spolupráci s AKG na veľmi vysokej úrovni. A tá ostáva aj v tejto lacnejšej verzii.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame