RECENZIA Testovali sme vlajku Xiaomi 14: Kam sa posunuli funkcie a ako fotia nové objektívy?

Testujeme Xiaomi 14

Testujeme Xiaomi 14 (Foto: Hashtag.sk)

#Po úspechu tohtoročných modelov Note 13 má Xiaomi v talóne ďalší skvelý mobil. Vlajková loď s poradovou číslovkou 14 sa snaží zlepšiť všetko, čo sa dá. Aký je tento smartfón v praxi a s čím sa budeš stretávať pri jeho každodennom používaní?

Luxusný dizajn (aj výstup na objektívy)

Po minuloročnom redizajne ostáva Xiaomi 14 napohľad veľmi podobným mobilom ako jeho predchodca (zmena bola z 12 na 13). Nami testovaná zelená farba pôsobí veľmi luxusne. Na svoje menšie rozmery displeja (6,36 palca) je ťažký, a to kvôli jeho hliníkovému rámu a sklenenému chrbátu. Len škoda, že je lesklý a odtlačky priam priťahuje.

Výstup objektívov je jeden z najväčších, no aj najzaujímavejších, aké som za posledné obdobie videl. Je široký ako polovica tela a vystupuje na dvakrát, pričom jeho prvé poschodie je vo farbe mobilu a je netradične vrúbkované. Na druhej strane jeho šírka zaťažuje používanie na stole, pretože sa extrémne nakláňa do strán. Na obhajobu – vo výstupe sú až tri nové 50 Mpx objektívy.

Osobne mi tieto menšie rozmery vlajok Xiaomi veľmi vyhovujú. Sú akurát do ruky, tlačidlá nemám problém dočiahnuť a mobil sa v ruke neprevažuje. Chválim aj pomerne veľkú a rýchlu čítačku odtlačkov prstov či zvučné a basové repráky s parádnym stereo efektom – v tomto odvetví sa Xiaomi výrazne zlepšilo vďaka väčšiemu repráku nad displejom.

Vystupujúce objektívy
Vystupujúce objektívy (Foto: Hashtag.sk)

O generáciu lepší procesor

Xiaomi 14 sa však zlepšuje aj vo vnútri. Od vlajky sa očakáva najnovší procesor a to čínsky výrobca naozaj ponúkol. Snapdragon 8 Gen 3 zabezpečuje rýchle a plynulé používanie, a to nielen aplikácií a samotného systému, ale aj náročnejších hier, ktoré môžu bežať aj na 120 fps. Problémom je občas zahrievanie, za čo môže sklenené telo a menšia odparovacia komora kvôli menším rozmerom samotného mobilu.

HyperOS beží na Xiaomi 14 úplne hladko a bez problémov. Oproti minuloročnej verzii MIUI sú tu však len nepatrné zmeny a z dizajnového hľadiska takmer nebadateľné. Usporiadanie horného panelu stále pripomína iOS. Musím však oceniť menu, ktoré od počiatku zoraďuje aplikácie a hry podľa kategórií a lepšie sa v ňom orientuje.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
50 Mpx fotoaparát, videá v 8K kvalite a rýchle nabitie: Xiaomi 14 má všetko

Nadstavba od výrobcu je pomerne voľne upraviteľná a takmer všetko si môžem nadizajnovať podľa seba. Samotné ovládanie je veľmi intuitívne, napríklad zatváranie aplikácií robíš zľava doprava miesto zhora nadol, čo mi oveľa viac vyhovuje. Nadstavba sa snaží, aby gestá fungovali v protipohyboch – teda aby si nerobil stále jeden pohyb dokola.

Displej Xiaomi 14
Displej Xiaomi 14 (Foto: Hashtag.sk)

Zachovaná top konektivita

Vylepšiť telo mobilu neznemená len nový procesor. Dôležitá je konektivita a čím je novšia a modernejšia, tým rýchlejšie telefón reaguje na tvoje povely. Napríklad, vďaka pamäti s UFS 4.0 oveľa rýchlejšie otváraš aplikácie.

Vďaka bluetooth 5.4 rýchlejšie pripíjaš slúchadlá a máš nulovú latenciu zvuku. No a vďaka WiFi 7 sa mobil pripojí k sieti prakticky do sekundy, dobre sa ho drží aj cez betónové steny a sťahovanie je taktiež o trochu rýchlejšie. Sú to zmeny, ktoré na papieri znamenajú možno málo, ale pri skutočnom používaní spravia veľa.

Xiaomi 14 stojí 900 eur v základnej verzii 12/256 GB. Je to dosť peňazí, ktoré už atakujú najpredávanejšie vlajky na trhu. Napriek tomu si myslím, že aj čínsky výrobca má čo v tejto cene ponúknuť. Nedávno recenzované Redmi Note 13 je budget mobil určený pre nenáročných používateľov na zhruba 2 až 3 roky.

Xiaomi vlajky ale majú vydržať 4 až 5 rokov a byť v dobrej kondícii aj po tomto období. Preto si výrobca nemôže dovoliť ignorovať inovácie konektivity a musí voliť najnovšie komponenty aj za riziko vyššej ceny.

Zadné sklo Xiaomi 14
Zadné sklo Xiaomi 14 (Foto: Hashtag.sk)

Denné fotky

Fotografovanie je veľmi podobné ako v prípade modelu minulej série. Farebne sú fotky dobre zladené, aj keď pre niektorých trošku presýtené – a to sú fotené na mód Leica Authertic. Mód Vibrant robí farby ešte sýtejšie a živšie. Bude ti to vyhovovať, ak ich často postuješ na sociálne siete a nechce sa ti ich upravovať.

Novinkou oproti minulému roku je, že 50 Mpx nemá už len hlavný snímač, ale rovno všetky tri. To znamená viac detailov, viac pixelov vo fotke a jasnejšie viditeľná textúra. Platí to takmer vždy, a to dokonca aj v prípade ultra-wide. Ten má pomerne široký uhol záberu, a preto sa stane, že často na kraji deformuje objekty. Dá sa tomu predísť jemným orezaním.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Takéto Walking Dead sme si vždy želali: Rickov vlastný seriál nepremárnil astronomický rozpočet

Čo výrazne vyčnieva, je jednoznačne macro a zoom. Začnem macrom, respektíve portrétom, ktorý je na 85 mm krásny. Detaily, textúra, orezy, rozostrenie, stabilizácia scény  – všetko na jednotku. Zoom je na 3,2-násobku optický a až do 10-násobného digitálu plne použiteľný. Nad túto úroveň už strácajú fotky na kvalite aj kontraste. 30-násobok a vyšší zoom používaj len v nevyhnutných prípadoch.

Video je však na svoju cenovku skôr priemerné. Farby má podobné ako fotky a aj stabilizácia je dobrá, no 4K mi nahrávalo v HDR len v 30 fps. Na zvýšenie framerate musíš vypnúť HDR.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

S nočným fotením som bol takisto veľmi spokojný. Taktiež máš v hlavnom snímači na výber medzi režimami Authentic a Vibrant. Autentický mód je celkovo tmavší, viac šumivý a menej detailný. Preto odporúčam viac pracovať v noci s Vibrant, aj keď často presvetlí oblohu. To je v podstate jeho jediný väčší nedostatok.

Taktiež odporúčam miesto 50 Mpx snímať na 12 Mpx automatiku, kedy zdroj svetla nie je prepálený. Na ultra-wide sa ti to deje neustále, no inak sú fotky slušné. 3,2-násobný optický zoom má super kvalitu, no niečo s ním odfotiť môže v noci trvať. Pomalá uzávierka často rozmaže hlavný objekt, preto si vždy over, či je fotografia taká, akú uznáš za vhodnú.

No a vyskúšal som na nočnej oblohe aj režim Pro. Obe fotky v porovnaní automatika aj Pro sú fotené z ruky. Profi režim má oveľa lepšie farby a s fotkami sa bude dať v budúcnosti lepšie pracovať (ak vieš fotiť manuálne). Macro v noci už nie je také úžasné ako cez deň a výstupy sú dosť mäkké, čo sa však dalo očakávať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dostali sme rapový album roka? Dame a Smart vydali svoj spoločný projekt a takéto sú naše pocity

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Xiaomi si na spotrebe svojej batérie a taktiež nabíjaní dáva veľmi záležať. Aj kvôli šetrným rozmerom má Xiaomi 14 „len“ 4610 mAh batériu. Vydržíš s ňom necelé dva dni, teda deň/noc/deň. Škoda, že sa údaje spotreby v nastaveniach po dni vymažú a nemáš tak z dlhodobého hľadiska prehľad o používaní. Na jedno nabitie som dostal cca 6 – 7 hodín so zapnutým displejom na bežnom používaní, čo je uspokojivý výsledok.

Veľmi však oceňujem pohotovostný režim, ktorý sa zapne, keď máš 0 % batérie. Do samotného mobilu sa síce nedostaneš, no môžeš si zavolať. Bez telefonátu vydrží mobil v pohotovosti zhruba 24 hodín.

V balení sa nachádza 90 W adaptér, ktorým dobiješ mobil na 100 % do 25 minút. Bezdrôtovo sa nabije do hodiny vďaka 50 W bezdrôtovému nabíjaniu. To však po pár minútach obmedzí príjem energie na zhruba 60 % svojej rýchlosti. Napriek tomu ide o výbornú výbavu na dobíjanie mobilu.

Vyžitie batérie na Xiaomi 14
Vyžitie batérie na Xiaomi 14 (Screenshot: Hashtag.sk)

Verdikt

Za Xiaomi 14 sa oproti lacnejším Redmi poriadne pripláca. Treba si však uvedomiť, že táto vlajka nemá lepšie iba čísla na papieri, ale aj používanie z dlhodobého hľadiska. Oproti minulému roku sú zmeny len malé, ale majitelia Xiaomi 12 a starších modelov majú o čom premýšľať. Ak vidíš, že zmeny sú pre teba dostačujúce, odporúčam tento upgrade, ktorý len poteší.

Majitelia iných Androidov či iPhonov sa presunu na Xiaomi nemusia obávať. Operačný systém je intuitívny, raz podobný iOS, raz čistému Androidu. Táto zmes, teda HyperOS, je jednou z top nadstavieb na trhu. A keď sa spojí dobrý dizajn s funkčným softvérom, máš postarané o dobrú kúpu.

Plusy

  • Dobrá konštrukcia
  • V rukách pôsobí prémiovo
  • Najnovší procesor
  • Výborná a intuitívna nadstavba HyperOS
  • Najmodernejšia konektivita
  • Pekné denné aj nočné fotky (najmä portréty)
  • Široký výber farbených Leica režimov
  • Dostatočná výdrž batérie (vrátane pohotovostného režimu)
  • V balení je adaptér a údajne aj kryt (ja som ho však nedostal)
  • Rýchle káblové aj bezdrôtové nabíjanie

Mínusy

  • Lesklý chrbát je zberač odtlačkov
  • Ľahko sa zahreje aj nenáročným používaním
  • Video má funkciu 60fps len bez HDR

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame