RECENZIA Xiaomi v tej najlepšej forme: Prečo sa oplatí kúpiť Redmi Note 13 Pro+?

Xiaomi Note 13 Pro+ 5G

Recenzujeme Xiaomi Note 13 Pro+ 5G (Foto: Hashtag.sk)

#Konečne sa nám do redakcie dostalo aj niečo z dielne Xiaomi. Konkrétne ide o novinku zo série Redmi Note. Najnovšia a najvýkonnejšia 13 Pro+ stojí aj pri vyššej verzii do 500 eur, no ponúka zážitok hodný oveľa drahšej vlajky.

Oblý dizajn a sklo

Osobne som testoval aj predchádzajúcu sériu Redmi Note 12. Aj 13 má podobne v základných modeloch ploché telá smartfónov s ostrými hranami, no Pro+ je tento rok znova výnimkou. Výrobca stavil sa zaoblenie spredu aj zozadu, čo je podľa mňa výhoda práve pri väčších smartfónoch ako práve v tomto prípade.

Displej smartfónu je navyše chránený sklom Gorilla Glass Victus, zadná strana o niečo slabším tvrdeným sklom. V rukách ale pôsobí ako plnohodnotná vlajka, nie drahšia stredná trieda. Tlačidlá uzamykania aj hlasitosti sú v dobrej úrovni a objektívy nezavadzajú v používaní.

Treba k nim však čosi napísať – vystupujú z tela na dvakrát a oveľa viac ako iPhony či Samsungy. To zapríčiňuje aj veľké hýbanie mobilu pri používaní na stole a kryt v balení ich miesto dorovnania len obalí. Mobil má okolo 200 gramov, no pomerne dosť sa preváža práve v časti pri objektívoch – neviem, či je to jeho nie dobrým rozložením váhy alebo skutočnosťou, že objektívy sú veľmi ťažké.

Objektívy vystupujú z tela veľmi výrazne
Objektívy vystupujú z tela veľmi výrazne (Foto: Hashtag.sk)

Čakáme na HyperOS

Prejdem postupne k základnému používaniu. Škoda, že na Slovensku ešte stále máme MUIU 14. Samozrejme, ide o veľmi dobrú nadstavbu, ktorá sa snaží približovať iOS a jej ovládanie funguje intuitívne a vďaka dobrému výkonu aj bez trhania. Animácie sú svižné a menu je od výroby roztriedené do kategórie – MIUI je jednoducho super.

Xiaomi Redmi ale budú zaručene lepšie, keď príde do Európy už konečne HyperOS. Ten síce dizajnovo vyzerá ako malá zmena, ale podľa zahraničia výrazne zlepšuje už tak dobré používanie.

Čítačka odtlačkov prstov funguje na strednú triedu spoľahlivo, no plocha na odtlačok je malá a reakčný čas priemerný. Už ale nie je v tlačidle, ale v samotnom displeji. Zvuková stránka pôsobí lepšie ako minulý rok, no zmeny sú minimálne. Ak počúvaš hudbu a sleduješ filmy na slúchadlách, rozdiel v zvuku nepostrehneš a nebudeš ani riešiť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čo prvý iPhone nevedel? Bol to hotový zázrak, ale nezvládol ani obyčajnú selfie

Z displeja mám trošku zmiešané pocity. Je síce dostatočne svetelný (1800 nitov pri HDR), má fajn ppi a aj rozlíšenie a frekvencia je vlajková, no automatický jas dosť neposlúcha. Buď je príliš tmavý alebo príliš svetlý. Zrejme je problém softvérový, prípadne v senzore proximity, no trošku to škodí celkovému zážitku z dobrého displeja.

Displej Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G
Displej Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G (Foto: Hashtag.sk)

Potrebné vylepšenia

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ je poháňaný procesorom Dimensity 7200 Ultra so 4 nm technológiou. Ide o ekvivalent Snapdragon 870, no s trošku lepším pohonom pri hraní hier. Môžem potvrdiť, že výkon je skutočne dostatočný a aj náročnejšie hry ako Asphalt 9 či Call of Duty Mobile stabilne šliapali. Dokonca ani prehrievanie nie je výrazné.

Vylepšenia dostali aj bluetooth pripojenie, možnosť vyššieho úložiska či spomínaná čítačka (minule bola v bočnom tlačidle). Môže sa zdať, že ide o minimálne zmeny, ale objasním ti, prečo je dôležité ich robiť.

Rád to prirovnávam k inflácii – ak je každoročne na 2 percentách, pociťuješ ju minimálne, no veľmi pomáha ekonomike. Ak by 10 rokov nestúpla a potom sa vyšvihla na 20 percent, pocítil by si to ty na cenách aj štát na ekonomike. Tieto nepatrné zmeny zlepšujú mobil každým rokom a doháňajú pokrok v oblasti technológie, aby si mal neustále to najnovšie a najmodernejšie vybavenie za stále dobrú sumu.

Kryt v balení
Kryt v balení (Foto: Hashtag.sk)

Denné fotky

Denné fotenie s novým Xiaomi bolo príjemné a na mobil sa dalo takmer vždy spoľahnúť – na jeho ostrenie, post-procesing, farebnú presnosť aj hĺbku scény. Hlavný 200 Mpx snímač a jeho 12 Mpx automatika sa farbami nelíšia (čo je veľké pozitívum) a ten prvý má pochopiteľne viac detailov, trošku lepšie spracovanú textúru a ostrenie na celej scéne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Testovali sme Galaxy S23 s označením FE: Oplatí sa viac táto lacnejšia vlajka než drahšia verzia?

Rovnako presvedčivo je na tom aj ultra-wide, ktorý má všeobecne kvôli clone o trošku tmavšie výstupy, ale takmer vôbec nedeformuje okraje. S týmto majú štandardne problém aj drahé vlajky. Aj portrétový režim dostal viacerý vylepšenia, ktoré sa najmä na manuálnom nastavení približujú lacnejším zrkadlovkám.

Xiaomi svojím hlavným objektívom ponúka pochopiteľne aj zoom, ktorý je tak trochu optický a tak trochu digitálny. Sám neviem, do akej vzdialenosti ide o optiku a kedy o softvér. Každopádne pri 4-násobku by sa nemala strácať kvalita. Na prvý pohľad je to pravda, no pri bližšom porovnaní ani tak nie. Záleží, čo fotíš.

Farby 4-násobnu začínajú naberať tmavší odtieň a textúra začína mäknúť od 5-násobku. Napriek tomu je aj 10-násobný zoom na svoju cenu veľmi dobrý a použiteľný napríklad na sociálne siete. Keby ešte video vedel 4K aj pri 60fps, ide by o viac-menej dokonalú súhru fotiek v strednej triede.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

V noci je situácia trochu komplikovanejšia. Rozdiel medzi 200 Mpx a 12 Mpx automatikou je zrejmý na prvý pohľad – 200 je presvetlená v každom bode fotky a blízke zdroje svetla zanechávajú odlesky od objektívov. Tie v 12 nie sú také očividné, aj keď stále platí, že blízky zdroj svetla jednoducho prepaľuje svoje okolie.

Fotky z ultra-wide fungujú na rovnakom princípe. Taktiež platí, že farby sú takmer totožné na oboch objektívoch, ako aj prítomnosť peknej čiernej oblohy (okrem miest v okolí silného svetelného zdroja).

Avšak fotky objektov, ktorú sú osvetlené, na mňa pôsobia jemne umelo. Sú síce dobre zaostrené aj zafarbené, no chýba im väčšia hĺbka. Vypnutie nočného režimu zasa stmaví scénu, takže uberie na kvalite celej fotky. Odporúčam robiť viacero variácii fotiek (najmä v noci) a už si vyberieš, ktorá z nich je vo finále lepšia. Na strednú triedu sú to nadštandardné výstupy.

Batéria a nabíjanie

Batéria je často veľmi silnou vlastnosťou výrobcu Xiaomi. V Redmi Note 13 Pro+ sa nachádza 5000 mAh kapacita, ktorá však z nejakého dôvodu mala problém pri mojom používaní zvládnuť dva dni, a to nie som vôbec náročný. Zvyčajne som dal deň/noc/deň, niekedy len deň/noc/ráno.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Vydarený záver roka: Druhá séria animovaného Marvel seriálu What If...? bola výborná

Priemerne som sa dostal na 5,5 až 6 hodín so zapnutým displejom, čo je málo tak všeobecne, nielen v prípade Xiaomi. Ako som pozeral aj zahraničné fóra, nie som jediný, kto mal s batériou tento problém. Osobne za tým vidím silu Dimensity, ktorý príliš nehľadí na batériu. Snapdragon, ktorý by zlepšil túto štatistiku, by však zvýšil cenu mobilu.

Všetko to však kompenzuje nabíjanie, ktoré na 120 W dobije mobil z 0 na 100 % za 20 minút. Ide o komfort, ktorý mám osobne rád. Druhá strana mince je už samotná životnosť batérie. Keďže však výrobca dodá len dve veľké aktualizácie Androidu, zrejme nepočíta s tým, že budeš mať mobil príliš dlho.

Využitie batérie Xiaomi Note 13 Pro+
Využitie batérie Xiaomi Note 13 Pro+ (Screenshot: Hashtag.sk)

Verdikt

Všeobecne mám zo Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ veľmi dobré pocity. Hoci nejde o dokonalý telefón, sú oblasti (a práve tie dôležité), ktoré nielenže prekvapia, ale doslova nadchnú. A to platí aj v maličkostiach ako presná a silná haptická odozva miesto vibrácie. Je príjemná počas používania a vítaná zmena v ríši Androidov (majú ich aj vlajky iných výrobcov).

Na to, že nové Redmi Pro+ stojí do 500 eur, ide o veľmi dobrú kúpu. Ak by som osobne túžil po Xiaomi, toto je ten model, nad ktorým by som najviac uvažoval. Navyše, nabíjačku so 120 W a aj kryt (čierny, nie priesvitný) má v balení, čo len hovorí o tom, že výrobcovi záleží na komforte zákazníka.

Plusy

  • Pekný dizajn a pevná konštrukcia
  • Veľmi dobrá nadstavba MIUI (a príde ešte lepší HyperOS)
  • Presná a silná haptika
  • Svietivosť displeja na svoju cenu (1800 nitov)
  • Dobrý procesor aj RAM
  • Výborné denné fotky
  • Zoom je aj pri digitálnom priblížení veľmi kvalitný
  • 120 W nabíjanie (nabíjačka v balení)
  • Pomer cena/výkon

Mínusy

  • Horšie vyváženie mobilu
  • Jas displeja je buď slabý, alebo príliš silný
  • Pri nočných fotkách svetelné zdroje často zanechajú odlesky
  • Slabšia výdrž batérie

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame