RECENZIA Xiaomi 13 je skvelý smartfón, ktorý hrá vlastnú ligu: Čo mu chýba k dokonalosti?

Smartfón Xiaomi 13

Testovali sme smartfón Xiaomi 13 (Foto: hashtag.sk)

#Po roku sme znova dostali na testovanie vlajkové Xiaomi, tentokrát model 13. Cena išla hore, parametre tiež. Minulý rok to bol veľký úspech, a preto sme sa tešili na testovanie aj tentokrát. Už teraz môžeme povedať, že ide o dobrý mobil, ktorý oproti svojmu predchodcovi niečo vylepšil, ale v niečom sa nepochopiteľne aj zhoršil.

Dizajn podobný novým iPhonom

Začneme dizajnom. Ten sa až prekvapivo podobná iPhonom od série 12. Má po svojom obvode hliníkový strieborný rám, ktorý je však podobne ako na mobiloch od Apple dosť náchylný na odtlačky prstov. Párkrát ho vytiahneš z vrecka a je zacapkaný. Podobne ako sklenený chrbát, ktorý je pri okrajoch mierne zaoblený. To ako jediné ho od spomínaných smartfónov odlišuje.

Modul fotoaparátov je jednotný – ide o zaoblený štvorec v presnej veľkosti aj umiestnení, ako má byť. Veď uvidíš, kam tým všetkým smerujeme. Ešte aj 5G prijímače má na rovnakých miestach. Xiaomi sa dizajnovo podobá na americký smartfón ako ešte nikdy. Napriek tomu je to funkčný dizajn, vďaka ktorému sa smartfón dobre drží v ruke, pôsobí prémiovo a prsty počas fotenia nezakrývajú objektívy.

Xiaomi 12 bol oblý po oboch stranách a mal netradičné umiestnenie fotoaparátov. Zdá sa mi, akoby tentokrát strácal svoj šmrnc. Aj keď dizajnéri trochu krotili fantáziu, nový dizajn sa mi úprimne páči. Najmä modul foťákov vystupuje rovnomerne a kryt ho dokáže účinne chrániť.

Škoda, že obe strany mobilu majú Gorilla Glass „len“ 5. generácie, tento parameter si zaslúži upgrade. Mobil sa ku nám dostal už pomerne opotrebovaný a najmä na displeji sa nachádzali menšie škrabance.

Smartfón Xiaomi 13
Smartfón Xiaomi 13 (Foto: hashtag.sk)

Rovný displej

Prejdeme teda už k jeho displeju. Ten je tento rok rovný a o necelú desatinu palca väčší. Na pohľad si vo veľkosti rozdiel nevšimneš. Vysoké rozlíšenie, vyššia snímková frekvencia, HDR, Dolby Vision – to všetko tu nájdeš. Najviac ma ale potešila svietivosť až do 1900 nitov, ktorá na slnku a počas fotenia cez deň skutočne pomôže.

Pochváliť musím aj veľmi tenké rámčeky, dokonca tenšie ako posledné iPhony. Xiaomi 13 má síce väčší displej ako minulý rok, no nie veľkosť. A presne o to ide. Čítačka odtlačkov prstov je však stará. Odozva je dostatočne rýchla, s ňou sme problém nemali. Vyčítame jej naozaj malé miesto vyhradené na odtlačky. Zvyšok čínskej konkurencie je už popredu a Xiaomi by nemalo zaostávať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
HOROSKOP na jún si nenechaj ujsť: Akú hanbu zažijú ryby a naozaj si zaslúžia levy takýto mesiac?

Ani stereo efekt nie je taký vierohodný, ako by som čakal. To však platí len pri nižšej hlasitosti. Akonáhle sa dostaneš nad okolo 40 %, už je všetko v poriadku. Dokonca aj basy sú sem-tam prítomné.

Ostáva aj ochrana IP68, vďaka ktorej je telefón odolný voči prachu aj vode do 1,5 metra na pol hodinu. Ak ho plánuješ brať na dovolenky, opatrne. Tieto hodnoty sú testované v sladkej vode, nie v slanej, ktorú kovy nemajú rady.

Smartfón Xiaomi 13
Smartfón Xiaomi 13 (Foto: hashtag.sk)

Nový procesor a vychytávky v operačnom systéme

Vnútri smartfónu sa nachádza Snapdragon 8 Gen 2 ako jeden z prvých na trhu (v Ázii vyšiel ešte v decembri 2022). Vybrať si môžeš medzi verziami 8 alebo 12 GB operačnej pamäte, no už náš základný model stačil na všetky náročnejšie úkony aj hry. Problém mal jedine so snímkovaným náročnejších hier a často sa uzamkol na 60fps. Vyššia RAM by tento problém zrejme vyriešila.

Okamžite po zapnutí mobilu sme dostali aktualizáciu na nový Android s nadstavbou MIUI 14. Dostávame sa k bodu, kde musíme znova prirovnať Xiaomi 13 a iPhone. Keď totiž horný panel vysunieš z pravej strany obrazovky, dostaneš sa k centru ovládania (Wi-Fi, dáta, jas a podobne). Upozornenia nájdeš po stiahnutí panela z ľavej strany. Výhodou oproti iPhonu je, že sa medzi nimi môžeš swipovaným pohybovať.

Samotná nadstavba vylepšuje plynulé animácie, pridáva pár widgetov, predvolených tapiet a tém. Jednoducho, rozširuje kustomizáciu systému Xiaomi. Po vyrolovaní aplikácií ich máš vopred zoradené podľa zamerania, ktoré sa dá navyše usporiadať podľa tvojho výberu. K týmto nastaveniam vedie zbytočne veľa úkonov, ale napokon sme ho našli.

Subjektívne považujeme MIUI za tretiu najlepšie nadstavbu v smartfónoch, hneď po iOS a One UI od Samsungu. Do dvoch dní sa na nej z akéhokoľvek zariadenia naučíš pracovať. Prechodu z inej značky by sme sa neobávali. Je možné, že oproti inej čínskej konkurencii ti dokonca príde ako vítaná zmena.

Smartfón Xiaomi 13
Smartfón Xiaomi 13 (Foto: hashtag.sk)

Denné fotky

Xiaomi 13 disponuje dohromady štyrmi fotoaparátmi, tri z nich sú už tradične na chrbte mobilu. Hlavný 50 Mpx hlavný snímač je krásne ostrý, farby sú verné, detailov je veľa, vyváženie bielej akurát a ani okraj fotky nie je deformovaný. Takto má vyzerať hlavný snímač. Ultra-wide je na tom podobne dobre. Má síce menší uhol záberu ako konkurencia, no nezmäkčuje objekty na okrajoch.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chceš stihnúť dovolenku ešte pred letom? Egypt si užiješ mimo sezóny ešte lepšie, navštív s nami menej známu Tabu

Teleobjektív s 3,2-násobným optickým zoomom je tiež super. Až do 10-násobku je použiteľný, potom je jeho kvalita hodná len na sociálne siete. Maximálny 30-násobný však už zmäkčí celú fotku a stratí dôverné farby. Macro nestojí za veľa, no nemá vlastný objektív. To nás na sete týchto foťákov najviac sklamalo.

Samotnou kapitolou sú nové filtre od Leica, ktoré neprefarbujú celú scénu plošne, ale zvlášť pracujú so svetlými a tmavými miestami či blízkymi a ďalekými objektami. Do porovnania sme vybrali prvé štyri, ktoré sme používali najčastejšie. Na žiadnej z nich sa nenachádza šum, prepálené miesta ani zbytočne tmavé plochy. Práve tieto filtre sú obrovskou zmenou a ktorý sa ti páči najviac, je už na tebe.

Xiaomi sa tento rok pohralo s farbami a už ich nerobí na automatike také živé ako minule. Toto tvrdenie platí aj o videu, ktoré je na 8K uzamknuté na 24fps, no pri 4K60 má dobrú stabilitu a dokonca aj spomínané filtre. Selfie je už tradične najlepšia z čínskej konkurencie a portrétový režim má pestré vlastnosti. Škoda, že video z prednej kamery má len Full HD rozlíšenie.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

V noci fotenie závisí od podmienok. Filtre ti tu príliš nepomôžu. Ultra-wide je veľmi mäkký. Ak ním fotíš len ulicu, a nie objekt, akoby zabudol ostriť a rozmazáva všetko, čo sa nachádza na scéne. Zoom je použiteľný len do 5-násobku, potom stráca farbu aj ostrosť a na scénu prichádza softvérový šum.

Skutočnú chválu si zaslúži jedine hlavný objektív, ktorým ale musíš fotiť na automatike. Nočný režim vie rozoznať fotený objekt, zdroj svetla, vrhanie tieňa, pozadie, odlesky… Jednoducho všetko. Odfotíš s ním veľmi dobré zábery a vieš sa naň ako na jediný z tejto sady spoľahnúť.

Lenže, neplatí to o každej situácii. Xiaomi 13 cíti, či sa na scéne nachádza umelé osvetlenie alebo nie. Počas fotenia záhrady s mesačným svitom (v splne) sú fotky zlé. Xiaomi sa nesnaží ísť cestou Samsungu a pomáhať si softvérom. Nechá prácu na hardvér a výsledkom sú tmavé fotky, v ktorých máš problém vôbec nájsť nejaký objekt. Ani Mesiac s týmto smartfónom neodfotíš. Rovnaké osvetlené podmienky potrebuje na prácu aj video a selfie kamera.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Najväčšie sklamanie nás však čakalo pri spotrebe batérie. Od prvej minúty vypojenia z nabíjačky sa percentá výdrže míňajú jedna radosť. A to je batéria jednou z priorít Xiaomi. Občasné hranie, odpisovanie na správy, mailová aplikácia, videá, sociálne siete… a dostali sme sa k 7 hodinám. Nie je to zlé, ale na túto značku slabší priemer.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Herný newsfilter: Nový Prince of Persia, úplne iný Pinocchio a krvavý Mortal Kombat

Xiaomi však neukazuje celkovú dobu zapnutého displeja, len zapnutého zariadenia. Dostali sme sa maximálne na 43 hodín, čo sú necelé dva dni. Lepšiu batériu majú nové iPhony, Samsungy, Motoroly a mnohé čínske konkurencie. Zariadenie sa navyše pod záťažou prehrieva, čo výdrž ešte zhoršuje. Môžu za to malé rozmery – teda menšia batérie (v tomto prípade 4500 mAh) a menej miesta na chladenie.

Avšak, aspoň nabíjanie nás potešilo. Originálnou nabíjačkou v balení sa dostaneš na 67 W a mobilu doplníš šťavu za 40 – 45 minút. Bezdrôtovo si s 50 W nabíjaním na 100 % do hodiny, čo je počas tohto spôsobu mimoriadne dobré. Navyše má aj 10 W reverzné. Aj keď je batéria tento rok horšia, nabíjanie si polepšilo.

Výdrž batérie Xiaomi 13
Výdrž batérie Xiaomi 13 (Screenshot: hashtag.sk)

Verdikt

Xiaomi 13 poteší tých, ktorý chcú Android a nadizajnovať si ho podľa seba. Okrem odomknutého systému máš slobodu aj vo výbere farebnej kombinácie – mobil sa predáva až v deviatich verziách (avšak nie na našom trhu). My sme mali na test Flora Green. V balení je aj priehľadný gumený kryt, ktorý na jednej strane neskryje farbu mobilu, no na tej druhej zoxiduje do pár mesiacov (teda zhnedne).

Na Slovensku však dostal cenovku tisíc eur, čo je na čínskeho výrobcu už trošku silná káva. Za ňu si ho kúpia len priaznivci značky. Ak by klesol o 20 %, bola by to veľmi dobrá kúpa. Mimochodom, toto isté sme napísali aj do recenzie minuloročného modelu. Keby Xiaomi štartovalo o dve stovky lacnejšie, odporúčali by sme ho aj v plnej cene. Takto radšej počkaj na nejakú zľavu alebo cashback.

Plusy

  • Funkčný a pekný dizajn
  • Kompaktné rozmery
  • Ostrý a jasný displej s malými rámčekmi
  • Výkonný procesor
  • Výborná nadstavba operačného systému (dokonca podobná s iOS)
  • Systém si vieš maximálne prispôsobiť
  • Hlavný objektív s vernými farbami a Leica filtrami
  • Dobre fotí osvetlené objekty v noci
  • Rýchle nabíjanie (aj bezdrôtové)
  • 67 W nabíjačka aj kryt na mobil je v balení

Mínusy

  • Staršie ochranné sklo
  • Čítačka odtlačkov prstov chce upgrade
  • Selfie kamera nakrúca len vo Full HD
  • Fotky s minimom svetla (s použitím nočného režimu) sú zlé
  • Vysoká cena (v čase vydania)

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame