RECENZIA Xiaomi 12 prekvapuje na celej čiare: Je to kompaktnejšia, no napriek tomu výkonná vlajka

Nová vlajka Xiaomi 12

Nová vlajka Xiaomi 12 (Zdroj: hashtag.sk)

#Do rúk sa mi tentokrát dostala nová vlajková loď od Xiaomi. Už keď som obdržal balíček a videl, že smartfón je fialový, premkol ma strach. Ale zbytočne. Aj napriek očividnej dámskej farbe som sa nehanbil chodiť na verejnosť so smartfónom, ktorý ma mimoriadne prekvapil. Xiaomi 12 má minimum kompromisov a snaží sa byť ultimátnym mobilom. Podarilo sa mu to?


RECENZIA Galaxy S22 Ultra – to nie sú len dokonalé fotky: Čo nás na testovaní zaujalo najviac?


Menší kamarát na cesty

Začnem veľkosťou samotného smartfónu, pretože tá ma prekvapila zrejme najviac. Xiaomi zvykne svoje smartfóny robiť čo najväčšie, avšak vlajky Xiaomi 12 majú prekvapivo len 6,2-palcový displej a nakoľko aj zaoblené strany, pôsobia ešte menšie. Napriek tomu je mobil celkom ťažký, za čo môže hliníkový rám a sklo na oboch stranách.

Telefón pôsobí v ruke prémiovo a vďaka kompaktnejším rozmerom bolo pohodlné nosiť ho vo vrecku (aj s krytom, ktorý je v krabičke). Potešili ma aj reproduktory, ktoré sa nachádzajú ako na spodnej, tak aj na prednej strane. Sú veľmi hlasné a stereo efekt je skvelý, nakoľko zvuk zvrchu vychádza zo samostatného reproduktoru.

Výstup pre fotoaparáty je obrovský a dosť vystupuje z tela. No a aby toho nebolo málo, ešte aj samotný hlavný objektív vystupuje zvlášť. Kryt si s tým však hravo poradí a ochráni modul aj objektív. Na stole je však nepraktické mobil používať, pretože sa kvôli výstupu hýbe celé telo. To je však kameň úrazu viacerých vlajok, takže ho neberiem ako výrazné mínus. Už som si na to zvykol.

Povrch pod rôznymi uhlami mení farby
Povrch pod rôznymi uhlami mení farby (Zdroj: hashtag.sk)

Výborný displej, ktorý sa okamžite prispôsobí

Konečne sme aj v Xiaomi dostali displej s jasom 1100 nitov. Nie je to maximum, ktoré vie výrobca ponúknuť, ale ide o dostatočnú hodnotu aj pre fotenie na slnku. Veľmi spokojný som bol aj s adaptívnym jasom, ktorý sa prispôsoboval ihneď a správne. Modrý filter ani nemusím opisovať. Ide o krásny pretiahnutý Full HD panel, na ktorý bolo radosť pozerať.

V displeji sa nachádza aj ultrazvuková čítačka prstov. Fungovala rýchlo a nevadili jej ani dotyky prsta z väčšieho uhla. Neprekážali jej ani vlhké prsty. Priestrel na selfie kameru je však kapitola sama o sebe. Na propagačných fotkách vyzerá mimoriadne malý, ale v skutočnosti to tak nie je.

Táto 32 Mpx kamera je síce dobrá a poradí si aj s horšími svetelnými podmienkami, no mrzí ma, že ju výrobca na fotkách zmenšil. Ten priestrel, samozrejme, nie je príliš veľký, ale k pomeru k menšiemu displeju tak pôsobí. Škoda, že Xiaomi na propagačných materiáloch zvolilo takúto taktiku.

Displej má jemne zahnuté hrany
Displej má jemne zahnuté hrany (Zdroj: hashtag.sk)

Výkon nepozná hranice

Srdcom výkonu je osemjadrový 4 nm Snapdragon 8 Gen 1. Hrať hry či scrollovať aj náročnejšie aplikácie nebol žiadny problém. Systém fungoval vždy plynulo a aj keď sem-tam padol YouTube na 60 Hz (displej má 120 Hz), stačilo zastaviť scrollovanie a všetko bežalo znova ako predtým.

Spomenúť musím aj Android 12 a Xiaomi nadstavbu MIUI 13. Túto nadstavbu som používal po prvýkrát a je to naozaj zážitok. Všetky funkcie sú ihneď poruke, zadarmo je množstvo tém aj predvolených tapiet a hlavné menu sa dá pekne rozdeliť na appky podľa používania, názvu, kategórie… jednoducho sa mi v tejto nadstavbe dobre pracovalo.

No a výkon uzavriem haptickou odozvou. Tú má stále z Androidov najlepšiu Samsung, ale zatiaľ som nemal v ruke smartfón, ktorý by sa jej tak približoval ako práve Xiaomi 12. Prihlasovanie, čistenie aplikácií, hranie… takto nejako to má vyzerať. Jej jediné mínus je klávesnica, ktorá má tupé klikanie a radšej som si ho vypol. Haptiku však aj tak chválim.

Fotoaparáty vystupujú z tela
Fotoaparáty vystupujú z tela (Zdroj: hashtag.sk)

Denné fotky

Počkal som si na pekné počasie a chcel displej otestovať počas denného fotenia, keď bol vonku poriadny výpek. Displej išiel s jasom na maximum a s odleskami nemal problém. Ale prejdime k fotkám. Hlavný objektív má síce „len“ 50 Mpx, no fotí krásne fotky s dobrými detailmi. Navyše saturácia farieb (ktorú som nechal na automatike) mi doslova vyrazila dych. HDR funguje naplno a fotky sú krásne sýte. Dokonca aj obloha je vierohodná.

Dopustiť nedám ani na ultra-wide. Má až 123°, no objekty na kraji fotky sú minimálne deformované. Procesor stíha dobre dokresľovať a niekedy som fotku z ultra-wide nerozpoznal od tej z hlavného objektívnu. Teda, okrem farieb. Ultra-wide príliš presycuje farby a tie vyzerajú tmavo. Problém je najmä s oblohou, ale ak čítaš naše recenzie pravidelne, tak vieš, že s tým majú problém takmer všetky podobné objektívy.

Makro tu nie je, čo mi osobne nevadí, lebo makro fotky odfotíš slušne aj hlavným objektívom, aj keď z o niečo väčšej vzdialenosti. Namiesto toho tu máme zbytočné 5 Mpx tele, ktoré už pri 5-násobnom zoome stráca kvalitu. No a 10-krát zoom je už úplná katastrofa. Objektívy v Xiaomi 12 sú stavané na bežné fotenie, žiadne zoomovanie alebo makro, no ponúkajú výbavu, ktorá vždy poteší. Video má navyše výbornú stabilizáciu obrazu.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Nočné fotenie sa mi taktiež páčilo. Je síce pravda, že objektívu sa lepšie fotí pri dostatočnom osvetlení, no nemá problém ani s horšími podmienkami. Fotka nočnej ulice vyzerá vcelku vierohodne, no nepáči sa mi príliš veľa modrej v okolí stromov. Farebný tón je ale veľmi dobrý a s celkami nemám žiadny zásadný problém.

Pri dostatočnom osvetlení fotí Xiaomi 12 dobre. Dokonca kvalitne oddelí objekt od pozadia, ktoré následne rozostrie. Ani fotka auta nevyzerá vôbec zle. Odlesky zvláda smartfón na výbornú a prechod medzi osvetlenou časťou auta a neosvetlenou je plynulý. Nočný režim ti pritom mobil zapne automaticky, pretože rozozná stmavenú scénu.

Horšie je to síce s nedostatkom svetla, ale o katastrofe hovoriť taktiež nemôžem. Tiene síce nie sú príliš uveriteľné a fotka kameňa vyzerá ako-tak v pohode len vďaka dobrému procesingu, no napríklad krík v úplnej tme je v pohode. Ak by som popracoval na postprodukcii, dostal by som zo záberu podstatne viac detailov. Lenže fotku som neupravoval, aby si videl, ako mobil fotí na automatike.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Xiaomi 12 nezaostáva ani v batérii. Tá už tradične patrí medzi hlavné body záujmu, ktorým sa tento výrobca venuje. Môžem potvrdiť, že napriek znova „len“ 4500 mAh batérii vydrží mobil 2 dni. Ak by si mu dal viac zabrať (napríklad nakrúcaním či hraním), vieš ho vybiť aj za deň a pol, ale bežné používanie ti zabezpečí 7 až 8 hodín so zapnutým displejom a dohromady cca 50 hodín aktivity (teda asi 2 dni).

V balení dostaneš okrem krytu aj 67 W nabíjačku. Vďaka nej dobiješ šťavu poriadne rýchlo a to už do 40 minút (zaručene). Ak ho dáš nabiť na 10 minút, dodá cca 30 % batérie, čo je dosť na školský deň či pracovný deň počas priemerného používania. Ak vypneš 120 Hz alebo zapneš šetrenie batérie, pridaj si pár hodín navyše.

Rýchle je aj bezdrôtové nabíjanie (podľa výrobcu až do 50 W), ale toto kvôli absencii nabíjačky potvrdiť nemôžem. Môžeš si túto bezdrôtovú nabíjačku aj dokúpiť, no stojí od 30 do 40 eur. Myslím, že káblové nabíjanie bude vyhovovať väčšine a bezdrôtovému sa ani zďaleka nevyrovná.

Batéria smartfónu Xiaomi 12
Batéria smartfónu Xiaomi 12 (Screenshot: hashtag.sk)

Verdikt

Xiaomi 12 bol mobil, ktorý ma veľmi príjemne prekvapil. Sám som nečakal, že nová vlajka od čínskeho výrobcu sa mi tak zapáči. A to hovorím o spracovaní vonkajška aj vnútra. Z parametrov nemám čo vytknúť a z funkcií taktiež nie. Ak si rozumieš s MIUI a menšie spracovanie ti sadne, určite nad ním pouvažuj.

Je jedno, na čo chceš tento smartfón využívať. Skvelo fotí vo dne aj v noci, dobre nakrúca, má výbornú stabilizáciu obrazu, nadstavbu, ktorá je jednoduchá na používanie, rýchly snímač odtlačkov prstov… mohol by som tu toho vymenovať oveľa viac.

Xiaomi 12 sa nesnaží robiť kompromisy a aj keď verím, že nejaký jeden – dva možno nájdeš, budú skôr subjektívne. Ide o všestranné zariadenie, ktoré poteší každého fanúšika Xiaomi a nesklame žiadneho fanúšika Androidu. Navyše aj v tej fialovej farbe je celkom pekný. Pod uhlom robí zaujímavé farebné variácie.

Chcem len upozorniť na to, že 800 eur je za toto zariadenie príliš vysoká cena. Áno, nový Xiaomi je skvelý, no ak by stál 500 – 600 eur, vtedy by som ti ho vrelo odporúčal. Takto ti radím, aby si počkal, kým padne cena a potom ho určite zaradil do top favoritov.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame