Chceš stihnúť dovolenku ešte pred letom? Egypt si užiješ mimo sezóny ešte lepšie, navštív s nami menej známu Tabu

Taba Egypt

Egyptská Taba sa nachádza na rozhraní štyroch krajín (Zdroj: GettyImages)

#Máš v hlave zoznam destinácií, ktoré by si chcel tento rok precestovať? Mnohé z nich určite nie sú lákavé počas zimy, no nechceš ich navštíviť ani v lete, keď sa hemžia turistami? Máme pre teba riešenie – vyraz za dobrodružstvom ihneď a uži si dovolenku pred letom. Ideálny čas na seba nenechá čakať, tak zbaľ kufre a poď na to!

Pozri si až 4 krajiny naraz!

Najbližšia zastávka – egyptská Taba. Stop! Skôr než tento nápad zavrhneš, lebo veď Egypt je taký alebo onaký, urob si prieskum. Zistíš, že Taba je úplne iná než Hurghada, Sharm el Sheikh alebo ostatné vychýrené letoviská.

Okrem iného, nie je toľko znesväcovaná turistickým ruchom a tiež je veľmi dobre situovaná. Nachádza sa v Akabskom zálive, čo je len pár kilometrov od Izraela a Jordánska. Poruke máš rovno aj Saudskú Arábiu. Počas jedinej dovolenky môžeš teda stihnúť všetko – potápať sa nad egyptskými koralmi, navštíviť posvätný Izrael, skúsiť levitáciu v Mŕtvom mori, zaplávať si s voľne žijúcimi delfínmi, ale aj uzrieť jeden zo siedmich divov sveta!

Od susedov je to na skok

Do tohto egyptského mesta sa dostaneš letecky od našich susedov priamym letom už za 4 hodiny. Z Prahy sú lety vypravované každý pondelok a počas sezóny sa tieto cesty ešte znásobia. Podľa tlačovej hovorkyne Kateřiny Pavlíkovej z CK Čedok sa majú pridať ešte lety z Brna. Zaujímavé je, že z niektorých hotelov dorazíš na egyptsko-izraelskú hranicu aj peši. A dočkáš sa tu aj atrakcie v podobe tzv. „chocolate hour“, ktorú musíš využiť!

Asi 40 kilometrov juhozápadne od letiska v Tabe nájdeš luxusný rezort Taba Heights. Odtiaľ sa ľahko dostaneš aj do Jordánska, loďou ti to bude trvať menej ako trištvrte hodinu. Medzi jednotlivými hotelmi rezortu premáva „shuttle bus“. Môžeš sa tak presúvať na rôzne večerné showky aj do ostatných hotelov.

Turistom je tu k dispozícii aj menšie centru El Wekala, kde sa nachádzajú obchodíky s typickými suvenírmi či bary, v ktorých dvakrát v týždni vystupujú brušné tanečnice a rôzni lokálni umelci.

Pre koho je toto miesto vhodné?

  • Pre tých, ktorí si prišli oddýchnuť – túžiš svoju dovolenku stráviť na pláži s knihou v ruke, dopriať si dlhý spánok a rozmaznávať sa masážami? Taba je pre teba ako stvorená!
  • Pre milovníkov pokoja – nájdeš tu potrebné súkromie aj úkryt pred okolitým svetom, ak však predsa zatúžiš po socializácii, je tu veľa možností na zábavu.
  • Pre gurmánov – Egypt je známy svojím jedlom v duchu „čím viac, tým lepšie“.
  • Pre netrpezlivých – k mimosezónnym výhodám patrí, že ťa budú čakať pomerne prázdne pláže, súkromie v bazénoch a nebudeš musieť dlho čakať na jedlo.

Mŕtve more alebo posvätné miesta?

Ak sa sem už vyberieš, venuj jeden deň poznávaniu Izraela. Ak skoro ráno vyrazíš autobusom k Mŕtvemu moru, stihneš sa okrem kúpania v liečivej vode pozrieť aj do betlehemskej Baziliky Narodenia Pána, kde sa môžeš dotknúť hviezdy, pod ktorou sa údajne narodil Ježiš. 

Náš tip: Viete, že do Mŕtveho mora sa vstupuje tak, že si ľahnete na chrbát? Kvôli vysokej koncentrácii soli nie je totiž úplne dobrý nápad plávať bruchom nadol ani potápať sa. Na chrbte to však hravo a pohodlne zvládnete aj bez nafukovačky.

Po jeho stopách môžeš ísť napríklad aj do Jeruzalema na miesto poslednej večere, pozrieť sa na Olivovú horu s najstarším židovským pohrebiskom na svete, kde jedno miesto pre zosnulého stojí v prepočte takmer 30-tisíc eur. Preskúmať tiež môžeš aj miesto údajného ukrižovania či pochovania Ježiša. Veriaci sa sem chodia modliť a dotýkať posvätných predmetov.

Historické jadro Jeruzalema je pretkané uličkami a tržnicami, kde si môžeš kúpiť takmer čokoľvek. Šperky, vyšívané šaty, voňavé koreniny alebo sladkú chalvu. Svoju cestu musíš určite zakončiť pri Múre nárekov (ide o najposvätnejšie miesto židovstva). Veriaci tu do malých prasklín zasúvajú malé papieriky so svojimi želaniami, ktoré by sa mali vyplniť.

Po stopách Oprah Winfrey a Indiana Jones

Miesto, ktoré si zaslúži tvoju pozornosť, je určite aj jordánska Petra. Týmto starodávnym miestom sa prešla aj Oprah Winfrey! Skalné mesto, ktoré je v súčasnosti zapísané do svetového dedičstva UNESCO, vzniklo pôvodne ako pohrebisko v krytom území.

Najznámejšou dominantou Petry je budova pokladnice, ktorú poznáš z filmu Indiana Jones, a posledná krížová výprava. Vo filme išlo o zabudnuté mesto, no v skutočnosti je plné života. Ťavy a oslíky ponúkajú svoje chrbty pre turistov. V tomto období ich tam je omnoho menej než v hlavnej sezóne, preto môžeš mať z tohto miesta exkluzívnejší zážitok.

Navštíviť sa určite oplatí hrobky, rímsky amfiteáter, Hadrianovu bránu, či pozostatky byzantského kostola s množstvom zachovaných fresiek.

Prečo práve teraz?

Vďaka počasiu, ktoré teraz vládne v tejto oblasti, nie je cestovanie také náročné. Je síce teplo, môžeš sa okúpať v mori, v nádherných hotelových bazénoch a potápať sa, no netrpíš obrovským teplom. Aj taký výlet na štvorkolke do púšte bude isto príjemnejší.

Hlavným benefitom je, že sa ceny pred sezónou pohybujú aj o stovky eur nižšie ako na začiatku dovolenkovej sezóny. Okrem toho sa tiež vyhneš davom turistov, ako sme spomínali vyššie. Potrebuješ ešte ďalší dôvod? Bookuj letenky, baľ sa a vyraz za svojím cestovateľským snom ihneď!

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame