RECENZIA Lacný mobil s parádnou batériou: Motorola G31 je dobrý kandidát, ak sa obrníš trpezlivosťou

Motorola G31

Testovali sme Motorolu G31 (Zdroj: hashtag.sk)

#Tentokrát som dostal na testovanie Motorolu G31, najlacnejší mobil, aký sme v redakcii na testing mali. Kúpiš ho už od 160 eur, no to nie je to najlepšie. Dlhá výdrž a čistý operačný systém sú len zlomkom jeho plusov. Treba sa však obrniť dávkou trpezlivosti – za takú nízku cenu nečakaj ani vysoký výkon, ani rýchle nabíjanie.


RECENZIA Vyskúšali sme najtenší smartfón na trhu: Ako v teste obstála nová Motorola Edge 30?


Podobajú sa ako dve vajcia

Ak by som modely G od Motoroly položil vedľa seba, nespoznal by som v nich rozdiel. Podobajú sa ako vajce vajcu, a to z hľadiska dizajnu aj váhy, sčasti dokonca aj veľkosťou. G31 a G41 od seba zaručene nerozoznáš. Dizajn preto hodnotiť nemusím a prejdem na to, čo ho robí takým pohodlným v ruke.

Na rozdiel od ostatných modelov má tento kúsok displej viac pretiahnutý do výšky, a preto v ruke pôsobí ako malý mobil. Napriek tomu má takmer 6,5-palcový Full HD displej. Za nízku cenovku sa musíš uspokojiť so 60 Hz frekvenciou, no animácie sú často oveľa pomalšie, ako im displej dovolí.

Samotné objektívy sú maličké a ak ich porovnám s novým iPhonom, majú len polovičnú veľkosť. Napriek tomu má hlavný z nich 50 Mpx. Z tela takmer vôbec nevystupujú a aj ten miniatúrny kúsok schová priehľadný kryt v balení.

Škoda, že tlačidlá hlasitosti a hlasového asistenta sú nad tlačidlom uzamykania, treba sa za nimi poriadne načahovať. Osobne by som ich uvítal na ľavej strane v rovnakej výške. Snímač odtlačkov prstov funguje ako vždy dobre a prihlásenie je rýchle.

Motorola G31 pohľad na zadnú časť
Motorola G31 (Zdroj hashtag.sk)

Slabší výkon, no žiadne prehrievanie

Motorola G31 obsahuje síce osemjadrový, no 12nm procesor MediaTek Helio G85. Spoločne so 4 GB operačnej pamäti nedokáže rozbehnúť náročné hry do plných detailov. Mal som s pretekárskymi hrami miestami problém a musím povedať, že občas som zaznamenal rapídne prepady snímkovania. Stávalo sa tak najmä po dlhšom hraní a so zapnutým internetom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Top smartfón pod stromček? Tento model ťa očarí dizajnom, foťákom aj extra rýchlym nabíjaním

Na druhej strane musím uznať, že smartfón sa neprehrieva. Či už budeš hodinu hrať s krytom alebo bez neho, po čase je zariadenie síce teplejšie, no vďaka plastovému spracovaniu nie je prehriate, čo je obrovské plus. Alebo si to len namýšľam a v skutočnosti grafika a procesor nestíhajú, a preto znížia výkon. To by vysvetľovalo aj prepady snímkovania.

S aplikáciami som mal niekedy taktiež problém. Jednoduchšie appky dokázali bežať dlhé hodiny, no napríklad IMDb či Facebook boli pre kombináciu procesora a operačnej pamäti náročné. Rovnako sa musím posťažovať na Google Chrome. Všetko funguje, o to pokoj, no zážitkom z používania sa to nazvať rozhodne nedá.

Motorola G31 detail objektívov
Motorola G31 (Zdroj hashtag.sk)

Jednoduchý operačný systém

Modely G od Motoroly disponujú veľmi jednoduchým a čistým Androidom 11. To znamená minimum farebných prechodov, tieňov či animácii. Vďaka tomu je systém ako tak funkčný, aj keď vytiahnutie zoznamu aplikácii zo spodnej strany obrazovky často sekalo. Ani čistý Android nezabezpečil plynulý chod operačného systému.

Aj napriek tomu oceňujem jednoduchosť, s akou sa Motorola G31 používa. Do každého nastavenia sa dostaneš rýchlo a jedným potiahnutím zhora nadol prejdeš aj ku všetkým oznámeniam. Samotné nastavenia sú prehľadné a farebne oddelené.

Kustomizáciu nadstavby Motoroly síce chválim v každom modeli, no ani tento nemôže byť výnimkou. Môžeš si nastaviť všetko, od témy, cez farebné kombinácie, písmo, zaoblenie ikoniek… Je toho dosť.

Chváliť ale nemôžem reproduktory. Pri vyššej hlasitosti majú plechový zvuk a chýbajú im basy. Navyše, tu nenájdeš ani stereo efekt. Na volanie a scrollovanie TikToku to stačí, no na sledovanie filmu už nie. Rozhodne je nutné pripojiť slúchadlá – dokonca na vrchnej strane ostal aj jack.

Motorola G31 displej
Motorola G31 (Zdroj hashtag.sk)

Denné fotky

Fotenie bolo tou najzaujímavejšou časťou testovania. Počas dňa som nemal s fotkami výraznejší problém. Hlavný 50 Mpx snímač fotí na svoju cenovú triedu veľmi slušne a dokonca aj v HDR rozhraní. Ponúka uveriteľné farby a fotka často vyzerá ako skutočné prostredie, ktoré fotíš. Nemôžem sa sťažovať ani na detaily, ktoré som nečakal tak kvalitne oddelené od rozostreného pozadia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
20+ smartfónov pod stromček: Naj modely pre poslušných aj lacnejšie verzie pre každý rozpočet!

Ultra-wide však má len 8 Mpx a na fotke je to cítiť. Detaily sú síce mäkšie, no farebným spracovaním sa aj napriek absencii HDR veľmi podobná na hlavný snímač. Môže za to zrejme rovnaký color grade spôsobený procesorom. Náročné hry síce nerozbehne, no s denným fotením nemá žiadny problém.

Macro a zoom je tu na zahodenie. 2 Mpx mal aj prvý iPhone v roku 2007 a tých pár centimetrov naviac k objektu nestojí za to. Samotný digitálny zoom je strašidlo už z počutia. Ani 3-násobný nie je dobrý, avšak, čokoľvek nad túto hodnotu je už nevyužiteľné ani len v stories na Instagrame. Ale čo sme čakali, že?

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Fotenie v noci je už iná káva. Nebudem ťa naťahovať, je totálne zlé. Ani objekty, ani krajina nevyzerajú dobre, či už som fotil s vypnutým nočným videním alebo so zapnutým. Funkcia mierne osvetlí scénu, ale to nie je vždy prospešné. Fotka bieleho auta síce vyzerá osvetlenejšia, ale spolu s objektom je osvetlená aj obloha, takže efekt nie je dobrý.

Aby som bol fér, fotil som s mobilom aj počas šera (okolo ôsmej hodiny večer). Nebola ešte taká tma, no už vtedy začínajú detaily mäknúť. Ostrenie bolo čoraz ťažšie a objekty, ktoré mobil dobre nevidel, nevedel ani dobre zasotiť. Už počas šera je macro hrozné a o zoome ti ani nemusím hovoriť. Viac mobil zhadzovať nechcem, preto prejdem ďalej.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Solídna batéria, no pomalé nabíjanie

Príjemne ma prekvapila batéria, aj keď zo skúsenosti som očakával dobrú výdrž. Má 5000 mAh, čo je dnes už síce štandard, no kvôli slabšiemu procesoru a 60 Hz frekvencii displeja s ňou dokážeš prežiť až tri dni bez nabitia, ak nebudeš mobil príliš často využívať. Pri dvoj až trojhodinovej spotrebe denne ti viem zaručiť len dve nabitia za týždeň.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Black Panther po druhé: Má Wakanda stále miesto na zemi aj v našich kinách?

Nikdy som sa nedostal pod 7 hodín so zapnutým displejom, väčšinou bola výdrž 8 až 8,5 hodiny. To síce nie je taký dobrý výsledok ako o trošku menší model G41, no ide o nadštandard. Nevýhodou je spomínaná snímková frekvencia. Na festival alebo stanovačku si preto nemusíš brať powerbanku. Dokonalé, čo?

Teraz príde to ale. V balení nájdeš len 10 W nabíjačku. S ňou trvá nabitie na 100 % viac ako dve hodiny. Ak som skúsil mobil nabiť výkonnejšou nabíjačkou, získal som približne 10 – 20 minút k dobru. Batéria je síce skvelá, no nabíjanie je dlhé a ak nepoužiješ výkonnejšiu nabíjačku, odporúčam ho nabíjať počas sledovania filmu. Bezdrôtové ani reverzné nabíjanie tu nehľadaj.

Batéria Motoroly G31 screenshot výdrže batérie
Batéria Motoroly G31 (Screenshot: hashtag.sk)

Verdikt

Porovnávať G31 a iné drahšie modely je nefér. Doteraz sme netestovali lacnejší mobil. Ak vezmeme do úvahy, že za 160 eur dostaneš trojdňovú batériu, celkom slušné fotky za denného svetla, možnosť kustomizácie nadstavby a rýchle prihlasovanie odtlačkom prsta, nenáročný používateľ sa jednoducho nemá na čo sťažovať.

Tento mobil si nekúpi nikto, kto nevie, do čoho ide. Viem si ho predstaviť ako dobrý produkt navyše pri novom paušále – kúpiš strednú triedu a dostaneš G31 ako darček. Keď sa vyznáš v parametroch a pozrieš si ich, vieš, čo čakať. Vtedy ťa nič nesklame, ale asi ani neprekvapí.

Celé testovanie nakoniec podčiarknem váhaním. G31 je určená ľuďom, ktorí nehrajú hry, nepoužívajú náročné aplikácie, fotia len občas cez deň a nepotrpia si na kvalitné materiály, displej, atď. Je to zariadenie pre tých, ktorí hľadajú lacný mobil a tento im vie ponúknuť aspoň základné potreby s nejakými plusmi navyše. Mobilným fajnšmekrom skôr odporúčam obchádzku dlhým oblúkom.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame