RECENZIA Vyskúšali sme najtenší smartfón na trhu: Ako v teste obstála nová Motorola Edge 30?

Motorola Edge 30

Motorola Edge 30 (Zdroj: hashtag.sk)

#Pro krátkom čase sa vraciam k testovaniu Motoroly. Tentokrát som dostal novú Motorolu Edge 30, ktorá je o polovicu lacnejšia od svojho Pro brata, no v parametroch zaručene nezaostáva. Aké prednosti má ale táto novinka za 450 eur okrem toho, že je aktuálne najtenším 5G smartfónom na trhu? Fotkami budeš možno viac ako prekvapený.


RECENZIA Xiaomi 12 prekvapuje na celej čiare: Je to kompaktnejšia, no napriek tomu výkonná vlajka


Tenší ako ceruzka

Ak som spomínal, že Motorola Edge 30 je tenký mobil, myslel som to doslova. Na hrúbku nemá ani 7 milimetrov, pričom bežná je dnes veľkosť 9 milimetrov. Takto napísané to nemusí vyznieť ako veľká vec, ale aj tých 2,5 milimetra spraví pri tomto pomere svoje. Predstav si, že by si zrezal 25 % zo svojho smartfónu. V konečnom dôsledku to vôbec nie je na zahodenie.

Vďaka svojmu tenkému telu je nová Motorola nie len mimoriadne tenká, ale aj ľahká. Už dlho som nemal v rukách mobil, ktorý by pri tak veľkom displeji pôsobil tak ľahko. Edge 30 má len 155 gramov, no budem úprimný a spomeniem, že má aj plastový rám a chrbát. Ak ti to ale nevadí, potom tento smartfón určite oceníš.

Výstup na fotoaparáty má však výraznejší ako Pro model. Ten ich sčasti zakryl do svojho robustnejšieho tela, ale to teraz neurobí. Celý modul vystupuje, no fotoaparáty až tak nie a krytom ich ochrániš. Telo, mimochodom, nie je oblé ako v prípade Pro, no aj tak sa celkom dobre drží v ruke. Len škoda, že kryt z balenia na tenkom smartfóne nedrží tak, ako by som si to predstavoval.

Smartfón Motorola Edge 30 je tenší ako ceruzka
Smartfón Motorola Edge 30 je tenší ako ceruzka (Zdroj: hashtag.sk)

Displej je ako vždy skvelý

Prejdem k samotnému displeju. Ide o rovný 6,5-palcový AMOLED panel s Full HD rozlíšením a farebným priestorom HDR10+. Výrobca síce oficiálne neudáva počet nitov svetelnosti (alebo som tento údaj len nenašiel), ale v podstate som ho ani nepotreboval. Displej bol aj počas denného fotenia dostatočne jasný, aby som videl všetko, čo som vidieť aj potreboval.

Panel má frekvenciu 144 Hz, ktorú si musíš zamilovať. Ak chceš ušetriť batériu, povedzme na letnom festivale bez powerbanky, vieš frekvenciu obmedziť a pridať batérii pokojne aj o deň väčšiu výdrž. No pri plnom jase aj frekvencii je na displej radosť pozerať.

Priestrel na selfie kameru je pomerne malý, za čo môže vďačiť väčšiemu telo. Tento rozmer s veľkosťou kamery je však dostatočný pre pekný displej, aj pre dobré selfie fotky. Na jeho spodnej strane je ultrazvuková čítačka odtlačku prstov. Je však na môj vkus príliš pomalá a radšej by som sa prihlasoval odtlačkami na bočnej strane ako v prípade modelu Pro. Zaujímavé, že drahšia technológia je použitá práve v lacnejšom smartfóne. No prihlasovanie na Pro je určite rýchlejšie ako na Edge 30.

Displej Motoroly Edge 30
Displej Motoroly Edge 30 (Zdroj: hashtag.sk)

Výkon mu nechýba, no prehrieva sa

Na svoju cenu má čo ponúknuť aj v oblasti výkonu. Vnútri sa nachádza osemjadrový Snapdragon 778+, ktorý hravo utiahne takmer všetky mobilné hry na maximum. Problémom však je, že akonáhle ho začneš využívať a spustíš náročnú hru, začne sa pomerne rýchlo prehrievať – už do 15 minút. Môže za to jednoznačne jeho tenký dizajn, takže najväčší marketingový ťah skončí zrejme ako jeho najväčšia slabina. Výkonu má pritom na rozdávanie.

Operačný systém funguje veľmi dobre a základná verzia so 6 GB mu bohato stačí. Znova však upozorňujem, že ide o model Motorola Edge a s používaním Pro som mal zopár subjektívnych problémov, ako zbytočné úkony navyše pri zapínaní internetového pripojenia alebo čistení aplikácií. Veci sa tu nemenia a to, čo ma otravovalo na modeli Pro, ma otravovalo aj tu. Pripomínam však, že ide o subjektívny postoj a zopár plusov tento systém má.

Tak napríklad rýchle pripojenie k počítaču. Síce v skúške obstál veľmi dobre, no osobne by som ho takto využívať nemohol. Taktiež oceňujem niektoré gestá, napríklad pri jednoduchom vytvorení screenshotu. Všetko dostaneš vysvetlené pri spustení smartfónu. Môžeš tento tutoriál ignorovať, no neskôr ho nájdeš v nastaveniach, takže o nič neprídeš. Určite ho však prebehni, aspoň niečo sa ti rozhodne zapáči.

Fotoaparáty vystupujú len mierne
Fotoaparáty vystupujú len mierne (Zdroj: hashtag.sk)

Denné fotky

Pri preberaní smartfónu by mi ani nenapadlo, že budem v recenzii písať túto vetu: Ide o najlepší fotomobil v pomere cena/výkon, aký som tento rok testoval. Áno, je to tak. A to som mal v rukách aj S22 Ultra za takmer tisíc päťsto eur. Denné fotenie bolo jedným slovom bezproblémové. Netvrdím teraz, že hlavný objektív, ultra-wide aj makro sú najlepšie na trhu, ale fotiť s nimi v tomto tele bolo proste super.

Hlavný 50 Mpx objektív má sýte farby, ktoré doslova kypia životom. Ak ich nepreferuješ, môžeš si ich vypnúť, no automat fotí práve tak, ako v galérii prezentujem. Slnko mu vie vadiť, ale s tým ani procesing už nič neurobí. Na automatike zvládne skvelé detaily, celky, tiene… jednoducho nemusíš nič riešiť a len fotíš.

Ultra-wide miestami deformuje objekty na konci fotiek, no dostaneš ho v pomerne slušnom 118° zábere. Je to taká kompenzácia. Farby však nepresycuje ako mnohé iné smartfóny a možno by si na prvý pohľad ani nevidel rozdiel medzi hlavným objektívom a ultra-wide (okrem snímaných stupňov). Podstatné je aj to, že oba majú 50 Mpx a fotia rovnako detailné a veľké fotky, takže výber objektívu pri fotení je na tebe – výsledok bude vždy dobrý.

Aj makro musím pochváliť a to napriek tomu, že má len 2 Mpx. Procesor ich dokáže vyžiť na maximum. Video je v 4K síce len do 30 fps, no Full HD rozlíšenie sníma až 120 fps. Aj selfie fotky sú dobré, no iPhone tu stále vedie. Ak by malo 4K video podporu plynulejšieho snímkovania a zoom by nebol tak rozbitý, povedal by som, že za tú cenovku ide o dokonalý fotomobil.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Nebudeme si klamať, nočné fotenie zaostáva za modelom Pro. Lenže Edge 30 je o polovicu lacnejší. Na svoju cenu fotí v noci veľmi dobre. Zvláda detaily aj tiene, no ak ho otočíš na nočnú oblohu ako v prípade Pro, nedostaneš taký dobrý výsledok. Nočné videnie je tu pomerne dosť limitované na blízke objekty. Nočná obloha preto vyzerá príliš modro a to aj na fotke ulice, nielen samotných hviezd.

Čo sa týka detailov, musím mobil znovu pochváliť. Dôležité je však pri nich zapnúť nočné videnie, ktoré stmaví celú scénu a postará sa o tom, aby ťažisko fotky ostalo osvetlené a doostrené. Najlepšie je to vidieť na nočnej fotke vypnutého svetla auta. S vypnutým režimom je celá scéna zbytočne presvetlená, no so zapnutým sa objektív sústredí najmä na zaostrenú časť a ostatné rozmaže.

Aj nočná ulica je dobrým príkladom na porovnanie týchto dvoch druhov fotenia. Bez nočného videnia je presvetlená najmä obloha, no aj zelená tráva. Naopak, keď je režim zapnutý, fotka vyzerá oveľa lepšie a reálnejšie k skutočnej čiernej oblohe. Obe fotky sú fotené okolo polnoci, takže modrá tá obloha určite nebola.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Nakoľko je smartfón najtenší na trhu, o batériu som sa oprávnene a úprimne obával. Výrobca udáva niečo cez 4000 mAh, čo je na pomery tak kvalitného displeja a svojím spôsobom aj procesora pomerne málo. A naozaj, pri automatickom jase, 144 Hz frekvencii a poriadnej záťaži ti nevydrží bez nabíjačky dlhšie ako jeden deň. Stačí ale obmedziť instagram či všeobecne mobilné dáta a vieš sa dostať na maximálne jeden a pol dňa používania. Pri zapnutom šetriči batérie ti garantujem aj dva celé dni.

Batéria vydržala len 6 hodín so zapnutým displejom a aj to nie vždy. Nakoľko som jeden deň riešil školu (naposledy), inokedy prácu a niekedy zasa svoje hobby, dostal som aj rôzne výsledky. Zvyčajne sa však pohybovali medzi 5 a pol až 6 hodinami, takže ti ich viem garantovať. Išlo o používanie z rána do večera, výnimočne z rána do ďalšieho rána. Na dva dni som sa bez šetriča batérie nedostal.

Na druhú stranu, 33 W nabíjačku dostaneš v krabičke. Smartfón nabije na 100 % za 50 minút, maximálne do hodinky. Na dlhší výlet si powerbanku brať nemusíš, no na dvojdňový trip by som ju radšej pribalil. Fotenie a nakrúcanie žerie pomerne rýchlo jej kapacitu.

Využitie batérie Motoroly Edge 30
Využitie batérie Motoroly Edge 30 (Zdroj: hashtag.sk)

Verdikt

Z recenzie si už zrejme pochopil, kam tým všetkým mierim. Motorola Edge 30 nie je bezchybný mobil, aj keď som ho takým ani neočakával. Jej najväčšia prednosť, tenký dizajn, je zároveň aj jej prekliatím. Tenší mobil na trhu nenájdeš, ale ruka v ruke s ním kupuješ aj slabšiu batériu a prehrievanie.

Ako som už spomínal, nová Edge 30 je výborný fotomobil za 450 eur. Ak sa so systémom naučíš pracovať, často ti dokonca uľahčí prácu s fotkami, ktoré sa na zariadení aj celkom pohodlne editujú. Denné aj nočné fotenie bola zábava a zažíval som jedno prekvapenie za druhým. Keby som sa rozhodoval, ktorý mobil si kúpiť najmä na fotenie letných dovoleniek či výletov, tento by bol na mojom zozname číslo jeden (samozrejme, za tú cenu).

Edge 30 sa ukázala byť prekvapením, aké Motorola už dlho potrebovala. Keď prišli s vlajkou, mala dobré parametre za prešvihnutú cenu alebo dobrý mobil v pomere cena/výkon, no to len v nižšej triede. Teraz môžem s pokojným svedomím tvrdiť, že konečne našli to, čo posledné roky hľadali – smartfón, ktorý na svoju cenu prekvapí lepšími výsledkami ako podobné zariadenia iných značiek.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame