RECENZIA Obrovský displej, obrovská batéria a 108 Mpx foťák: Obstála Motorola G60 za dve stovky v našom teste?

Motorola G60

Motorola G60 (Zdroj: hashtag.sk)

#Dostať do tela smartfónu extrémne veľkú kapacitu batérie, procesor od Snapdragonu, 108 Mpx fotoaparát a navyše to zabaliť do obrovského tela so 120 Hz displejom nie je ťažké. Zložitejšie je nastaviť cenu na necelých 240 eur. Toto ale Motorola dokázala a my sme mali možnosť vyskúšať si model G60. Ide o nekompromisný mobil za parádnu cenu?


RECENZIA Xiaomi 12 prekvapuje na celej čiare: Je to kompaktnejšia, no napriek tomu výkonná vlajka


Oblé telo s malými objektívmi

Na úvod prezradím, že testovať Motorolu G60 bol sladko trpký zážitok. V tejto recenzii sa ti skúsim vysvetliť prečo. Jej veľkosť je obrovská, no napriek tomu je vďaka plastovému spracovaniu pomerne ľahká, na rozdiel od S22 Ultra. Na zadnej strane si hneď všimneš (alebo nevšimneš) tri objektívy, ktoré sú však nezvyčajne malé. No a jeden z nich má 108 Mpx snímač. Ako sa tam zmestil, je otázka sama o sebe.

Celý modul foťákov však vystupuje len minimálne a kryt zaručí, že sa na stole nebude smartfón kolísať. Veľkosť mi síce vyhovovala, no mám tu dve poznámky. Aj keď tlačidlá na uzamykanie a hlasitosť sú v dobrej výške, hlasový asistent nad nimi je už príliš vysoko. Použil som ho ale len dvakrát, takže mi to príliš nevadilo. Posťažovať sa ale musím na snímač odtlačkov prstov, ktorý je na zadnej strane v logu. Je síce veľmi rýchly a spoľahlivý aj z rôznych uhlov, no je príliš vysoko. Chcelo by to posunúť o jeden – dva centimetre nižšie.

6.8-palcový 120 Hz displej je doma pekný a jasný, ale na slnku už stráca. Ide o obyčajný IPS LCD panel, ktorý síce vyčaruje HDR10, ale to je tak všetko. Ak fotíš, neriaď sa ním, pretože na lepšom monitore vyzerajú farby fotografií trochu inak. Na bežné používanie pre nenáročných užívateľov bude displej vyhovujúci.

Motorola G60
Motorola G60 (Zdroj: hashtag.sk)

Výkon mu nechýba

Motorola G60 je poháňaná osemjadrovým procesorom Snapdragon 732G. Nejde o zázrak vedy a technicky, ale väčšina hier na ňom fičala svižne a bez lagov. Aj keď grafický výkon nie je príliš veľký, zo skúsenosti viem povedať, že 90 % používateľov ho ani nevyužije, preto je zbytočné ho v tejto triede meniť.

Ak ale predsa budeš chcieť hrať aj náročnejšie hry, vyber si model so 6 GB RAM, nie so 4 GB. Na testovanie som dostal práve vyššiu verziu, na ktorej všetko fungovalo, no stratiť zrazu 30 % operačnej pamäte by zabolelo.

Vyjadriť sa ale rozhodne musím k reproduktorom. Počúval som zvyčajne na hlasitosti do 50 %, ale akonáhle som pridal, stratil mobil akúkoľvek snahu o hlbšie basy. Na 100 % hlasitosti bolo utrpenie sledovať seriál a siahol som po slúchadlách. Taktiež tu neexistuje stereo efekt a reprák je len jeden dole. Na sociálne siete stačí, na Netflix ale nie.

Motorola G60
Motorola G60 (Zdroj: hashtag.sk)

Systém funguje skvele

S operačným systémom v Motorole, teda ich konkrétnou nadstavbou, mám lepšie aj horšie skúsenosti. Model G60 sa zaradí k tým lepším. Nadstavba sa pri bežnom používaní snaží zahaľovať priestrel na selfie (ktorý je aj na pomer k telu celkom veľký). Na vyscrollovanie kompletných rýchlych nastavení zhora, teda panelu, treba ale potiahnuť zbytočne až dvakrát.

Menu aplikácií je znova trošku neprehľadné a budeš si ho musieť prispôsobiť, no aspoň najpoužívanejšie appky, ktoré nemáš pripnuté na ploche, sa zobrazujú navrchu. Uvítal by som možnosť scrollovania do strán, kde by sa nachádzali aplikácie a hry podľa zamerania, žánru, používania a podobne. Niektoré Androidy takýmto menu disponujú.

Systém však všeobecne beží fajn a stále žasnem nad customizáciou v Motorole. Nastaviť si môžeš všetko od písma, cez farby, témy, dynamické tapety, klávesnicu, horný panel, tvar ikoniek… Toto je nadstavba, ktorú by som si vedel predstaviť používať denne. Na pár kompromisov by som si zvykol.

Motorola G60
Motorola G60 (Zdroj: hashtag.sk)

Denné fotky

Prejdime na fotky a ten povestný 108 Mpx snímač. Fotky z neho sú až príliš dobré. Dokonca lepšie, ako by mali byť. Za tú cenu (cca 240 eur) fotí veľmi slušne a procesor stíha doostrovať, dofarbovať a dokonca aj stabilizovať. Uzávierka však trvá niekedy takmer sekundu, takže od momentu, keď stlačíš spúšť, až kým mobil neurobí fotky, musíš stáť nehybne.

Musím však povedať, že ide len o taký „fake“ 108 Mpx snímač. Háčik je v tom, že fotí v úplne rovnakom formáte ako ostatné objektívy, teda 3000 x 4000 pixelov. S22 Ultra s rovnakým snímačom fotila trikrát väčšie fotky (za štyrikrát vyššiu cenu). Detailov je tu dosť, ale na malom mieste, takže pri zoomovaní sa obraz ihneď rozbije.

Ultra-wide je tradične nadpriemerný, no v G60 má zvláštne nevýrazné farby, na čo nie som pri Motorole zvyknutý. Jeden výrobca ich presýti, druhý zošedne. Tieto fotky budú chcieť ešte post-produkčnú úpravu. No a to 2 Mpx macro je stále nanič. Radšej sa oddiaľ o 2 – 3 centimetre od objektu a foť hlavným snímačom. Vo väčšine prípadov dostaneš krajšiu fotku.

Video je len priemerné. Dokáže v 4K len 30fps, čo je pre mňa osobne kameň úrazu. Nakrúcať je preto lepšie Full HD s vyššími počtami snímok za sekundu. Chýba mu však lepšia stabilizácia, vo videu cítiť každý krok. No a selfie je fajn, až na ten portrétový režim a fakt, že pri svetelnosti f/2.2 je v noci takmer nepoužiteľná.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

V noci to už taká výhra nie je. Motorola G60 nie je stavaná na nočné fotenie, na nakrúcanie už vôbec. Ak je pri tebe zdroj svetla, ešte ako tak vie urobiť dobrú fotku, ale akonáhle ho stratíš, nemusíš sa ani snažiť. Nočné videnie zosvetlí fotku tak, že často vyzerá ako olejomaľba a nie ako fotka zo 108 Mpx snímača. Zoomovať v noci zaručene neodporúčam, ani cez deň to nie je bohviečo.

Neviem sa však zbaviť pocitu, že nočné videnie tu viac škodí ako pomáha. Miesto pridania svetla do scény často len presýti farby. Kvety pod svetlom sú síce živšie, no ak je videnie vypnuté, fotka je uveriteľnejšia. Na druhú stranu odlesky zadného svetla na aute sa viac podarili so zapnutým nočným videním. Je to hop alebo trop, raz dostaneš lepšiu fotku bez neho a raz s ním, preto odporúčam fotiť obe alternatívy a vybrať neskôr lepšiu.

Nočnú ulicu som fotil asi desaťkrát, pretože najprv sa mi zdalo, že je s nočným videním príliš tmavá a neostrá. No chyba nebola v mojich rukách ani svetelných podmienkach. Postavil som mobil na statív a vytvoril sériu desiatich fotiek – tri najlepšie nájdeš v galérii. Výsledok ma nepotešil. G60 fotí večer ako tak slušne len blízke objekty, na fotky krajiny nie je stavaná.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Táto Motorola má 6000 mAh kapacitu batérie. Smartfón s väčšou kapacitou som ešte netestoval. Koľko by mala vydržať, keď dnes majú mobily 4 až 5-tisíc a hovoria si dvojdňové? Tri dni? Tri aj niečo, nakoľko ide o Motorolu? Nie. Vydrží rovnaké dva dni ako ostatné dobre optimalizované vlajky.

Napriek tomu tu nájdem plus. Síce vydrží „len“ 2 dni bežného používania, no dostaneš predsa 6.8-palcový 120 Hz displej, takže sa nemáme na čo sťažovať. Batéria je prioritou Motoroly a aj keď som tu od nej čakal viac, nesklamala. Zvyčajne som sa dostal na 8 – 9 hodín so zapnutým displejom, čo je viac ako uspokojivé.

Problémové môže byť až nabíjanie. V krabičke dostaneš originálnu 20 W nabíjačku. Nabiť mobil na 100 % však trvá minimálne hodinu a pol, ak máš len pár percent, pokojne aj necelé dve hodiny. Keď som skúšal 15 W nabíjačku, trvalo mu to takmer tri hodiny. Ešte šťastie že nemá bezdrôtové nabíjanie, asi by som na 100 % čakal pol dňa.

Batéria Motoroly G60
Batéria Motoroly G60 (Screenshot: hashtag.sk)

Verdikt

Každý smartfón má svoje plusy aj mínusy. S nimi musíš počítať aj pri Motorole G60. Ak ti ide o dobrú výdrž, slušný výkon, denné fotenie a úpravu rozhrania, môže ísť o vhodného adepta na kúpu. V prípade, že chceš fotiť aj v noci, mať smartfón rýchlo nabitý alebo sú tvojou prioritou videá, asi by som sa poobzeral po inom modeli.

G60 však zaujme najmä cenou. Za dve stovky aj pár eur navyše sa vieš pýšiť parádnou batériou, trojciferným počtom megapixelov, 4K videom a HDR displejom. Škoda ale, že len na papieri. Testovanie mi ukázalo, že parametre môžu byť lákavé, no nemusia mať vždy pravdu v praxi.

Táto Motorola je budget telefón pre tých, ktorí chcú všetky parametre z vlajky, aj keď nefungujú vždy tak, ako majú. Treba mať očakávania pri zemi. Odporúčam ale siahnuť po tmavosivom modeli, pretože ostatné majú tak lesklý chrbát, že vyzerá pod uhlom ako zrkadlo.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame