RECENZIA S Motorolou G41 už nebudeš otrokom nabíjačky: Aké ďalšie prednosti a prípadne nedostatky má novinka za dve stovky?

Motorola Moto G41 (Foto: hashtag.sk)

#Dnes tu budeme mať niečo z lacnejších vôd rodiny Motorola. Na testovanie sme dostali nový smartfón Motorola Moto G41, ktorý sa na slovenskom trhu predáva za zhruba 250 eur. Nemôžem od neho teda očakávať ani nadupané funkcie, ani fotky ako z nedávneho testingu vlajky Edge 30 Pro. Napriek tomu ma v niektorých ohľadoch dokázal veľmi príjemne prekvapiť. Uhádneš v ktorých?


RECENZIA Nová Motorola Edge 30 Pro má namierené poriadne vysoko: Parádnu batériu a nočné fotky však zatienil veľký problém


Podobné dizajny

Ak by som ti nové smartfóny od Motoroly ukázal len na fotkách, len ťažko by si povedal, ktorý je ktorý. Problém by si mohol mať aj po ich vyskúšaní. Moto G41 má však výrazne menší model fotoaparátov ako vlajky, aj keď stále obsahuje až tri objektívy. Potešil ma však výrazne hranatejší displej oproti Edge 30, aj keď, žiaľ, stále plastový. Ale to sa v tejto cenovej kategórii dalo čakať.

Mobil sa v ruke veľmi dobre drží a tlačidlo odomykania aj hlasitosti sú výškovo v dobrej úrovni. Môže za to aj menší 6.4-palcový displej. Na kompletné parametre ti tu znovu nechám odkaz. Úplne navrchu bočnej strany je umiestnené aj tlačidlo hlasového asistenta, ale to zrejme využívať nebudeš. No a našiel sa tu priestor aj pre jack, takže k nemu pripojíš aj káblové slúchadlá. Uvítal by som ho však radšej na spodnej strane, nie navrchu.

K snímaču odtlačku prsta v tlačidle uzamykania nemám jedinú pripomienku. Funguje na 100 % a to aj vtedy, ak mám telefón otočený. Je skutočne výborný a ani vlhké prsty nie sú problémom. Na zadnej strane je umiestnené logo Motoroly, ale je tak skryté, že ho vidíš len pod určitým uhlom. Či už je to elegancia alebo slabšie gravírovanie, to už nechám na teba.

Motorola Moto G41 s nabíjačkou
Motorola Moto G41 s nabíjačkou (Foto: hashtag.sk)

Displej nestačí, no nadstavba je dobrá

Moto G41 je oveľa kompaktnejšia ako tohtoročné vlajky a to ako veľkosťou, tak aj hmotnosťou. Neskutočne ma však mrzí, že displej má snímkovú frekvenciu len 60 Hz. Dnes už aj v tejto cenovej kategórii nájdeme mobily, ktoré majú 120 Hz. Inak ide o celkom pekný pretiahnutý Full HD panel.

Výrez na kameru nie je ani veľký, ani malý. Nadstavba sa ho snaží dobre skryť čiernymi rámikmi, lenže okolo objektívu má čudný sivý krúžok, kvôli ktorému je vidieť dokonca aj večer pri vypnutom displeji. Nadšencov minimalistického dizajnu nepotešia ani hrubé rámy displeja a to najmä zo spodnej strany.

Čo ma však potešilo, bola výrazne lepšia nadstavba ako v prípade vlajky. Zopár subjektívnych aj objektívnych problémov zmizlo a na smartfóne som sa naučil pracovať gestami už behom prvého dňa používania. Pomerne často som dokonca využíval Google správy skryté v ľavej časti hlavnej ponuky. Stále si však stojím za tým, že Motorola si zaslúži svoju vlastnú galériu, lebo spoliehať sa na Fotky od Googlu nie je praktické.

Motorola Moto G41
Motorola Moto G41 (Foto: hashtag.sk)

Chcelo by to lepší výkon

Jadrom celého mobilu je 12-nm procesor MediaTek Helio G85. S týmito procesormi nemám dobrú skúsenosť a aj napriek tomu, že je osemjadrový, chýba mu výkon na spustenie náročnejších hier. Teda, zapneš ich, ale sekajú, efekty sú obmedzené a odozva tlačidiel drhne. To sa však za 250 eur dalo čakať, takže nič prevratné som od hrania ani nečakal.

Pri nabíjaní a prehliadaní webu alebo sociálnych sietí vie tiež poriadne sekať. Musím ti o tom dať vedieť, pretože mnohí stále nabíjajú a používajú mobily zároveň. Neviem si predstaviť, čo horšie môžeš mobilnej batérii spraviť. Vtedy sa zariadenie aj najviac prehrieva. Plastové telo síce nie je navonok horúce, len teplé, no nechcem ani vedieť, čo sa musí diať vnútri prístroja.

Ak si filmový fanúšik, ktorý si rád pozrie film alebo seriál na mobile bez slúchadiel, Moto G41 nebude pre teba. Zarazilo ma, že nemá ani len stereo reproduktory, len spodné mono. To vytvorí stereo efekt len v prípade, že máš mobil vo vodorovnej polohe a sleduješ storky či swipuješ TikTok. Inak je reprák dostatočne hlasný, dokonca aj pri najnižšej hlasitosti. Dobrá je komunikácia cez mikrofón na diaľku a výstup z hovorov.

Modul fotoaparátov Motoroly Moto G41
Modul fotoaparátov Motoroly Moto G41 (Foto: hashtag.sk)

Denné fotky

Fotenia som sa, popravde, obával. Ukázalo sa však, že zbytočne. Na svoju cenovú kategóriu fotí Motorola G41 viac než uspokojivo. Hlavný objektív má 48 Mpx a video optickú stabilizáciu, ktorú uvíta každý. Z hlavného objektívu dostaneš veľmi dobré, často dokonca výborné fotky. Všetko závisí od svetelných podmienok a zrejme aj od toho, ako to smartfón vyhodnotí. Niekedy dofarbí fotku tak akurát, no inokedy ju presýti. Farebnosť si však vieš v nastaveniach upraviť.

Druhý z objektívov, 118° ultra-wide, už také dobré fotky neprinesie. Stále sú použiteľné a ide o dobrý štandard, no okraje niekedy deformuje a oblohu príliš presvetlí. Len pre informáciu, fotografií fotím oveľa viac a vyberám len tie, ktoré najviac vysvetlia prednosti a nedostatky fotoaparátu. V tomto prípade odporúčam fotiť na neutrálnych farbách a tie doladiť v post-produkcii. Pokus s umelou inteligenciou môže byť hop alebo trop.

Stále nerozumiem účelu 2 Mpx makra, keď máme po roku 48 Mpx hlavný snímač. Vďaka makru sa priblížiš asi o 1 až 2 centimetre bližšie k objektu, ale detailov na fotke je menej ako pri snímaní hlavným objektívom. Fotka je navyše mimoriadne nevýrazná a zaručene potrebuje postprodukciu. Hlavným objektívom urobíš lepšie makro fotky ako makro objektívom.

Selfie má dobré detaily, ale fotiť ním odporúčam určite vonku, pretože nemá rád slabé a umelé svetlo. Video nakrúca len vo Full HD, čo mnohým jednoducho nebude stačiť. Všeobecne však pokladám fotenie počas dňa za veľmi dobré, ak vezmeme do úvahy, koľko Moto G41 stojí.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Akonáhle sa zatiahne a nastane večer, kvalita fotografií ide prudko dole. Práve nočné fotenie radím medzi najväčšie mínusy tohto mobilu. Znova pripomínam jeho cenu a fakt, že je to pochopiteľné. Dospel som napokon k záveru, že v noci je možné fotiť len blízke, resp. konkrétne objekty, a nie krajinu so stromami, cestou a nedajbože zamračenou oblohou.

Nočné videnie tu nefunguje tak dobre ako v Edge 30 Pro, lenže tu hovoríme o rozdiele viac ako 500 eur. S vypnutým nočným videním však neuvidíš nič. Na druhú stranu fotografia s dopravnou značkou je vcelku fajn, až na to nepríjemné rozostrené pozadie a fakt, že zosvetlený je nielen objekt, ale aj obloha za ním. Fotka jednoducho pôsobí čudne a príliš modro.

Rovnako sú na tom tiene či odlesky. Oblasť, ktorá je zaostrená, resp. daná vzdialenosť, je dobrá, ale všetko za či pred ňou nezvládne procesor spracovať dobre. Na nočné fotenie by som G41 nepoužíval, ale to nie je ani účel tohto smartfónu. Každá druhá – tretia fotka je použiteľná, no treba mať okrem dobrého objektu a podmienok aj trochu šťastia s procesingom. O videu a selfie radšej ani nehovorím.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Skvelá batéria a rýchle nabíjanie

Znova ma na novej Motorole najviac prekvapila batéria. Vďaka 60 Hz displeju a na svoju veľkosť pomerne veľkej batérii som bol doslova šťastný, že mobil stačilo nabíjať len každý tretí deň na jednu hodinku. A to je to najväčšie plus, aké G41 ponúka. Vďaka nej prestaneš byť otrokom nabíjačky a 3 dni bežného používania ti viem garantovať.

Ani raz sa mi počas dvojtýždňového testovania nestalo, že by vydržal menej ako dva a pol dňa. Mobilom riešim prácu, školu a aktivity pomimo – fotenie, hodnotenie, sociálne siete, internet banking a občas aj nejaké hranie. Ich kombináciou som sa raz vedel dostať až nad 11 hodín so zapnutým displejom.

Batérii a nabíjaniu G41 za 250 eur sa môže rovnať len veľmi málo mobilov. Originálnou 33 W nabíjačkou, ktorá je mimochodom v balení, si za hodinku (maximálne hodinu aj desať minút) pripravený na ďalšie tri dni bez káblu.

Screenshot batérie
Screenshot batérie (Screenshot: hashtag.sk)

Verdikt

Motorolu G41 by som zhrnul ako priemerne dobrý telefón, ktorý za svoju cenu splní účel. Ak nevyžaduješ žiadne náročné funkcie, môže to byť dobrá voľba. Jeho najväčšími plusmi sú batéria, nadstavba, rýchle prihlasovanie a denné fotenie. Mínusy si sa podrobne dozvedel v samotnej recenzii.

Novú Motorolu by som odporučil nenáročným používateľom, ktorí nemusia mať najnovšie technológie, nepotrpia si na sklenenom/hliníkovom spracovaní (kryt dostaneš k mobilu) a chcú mobil nabíjať dva/tri dni v týždni. A toto Motorola G41 maximálne splní.

V tejto cenovej kategórii nájdeme pár silných konkurentov, ktorí zrejme parametrami aj porazia G41, no ide o vec vkusu. Samsung, Xiaomi, Honor aj Huawei robia telefóny po svojom a Motorola nie je výnimkou. Preto sa okrem parametrov zameraj aj na prostredie, v ktorom budeš denne pracovať. Tento mobil ho ponúka veľmi solídne. Navyše sa veľmi príjemne drží v ruke.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame